Ktoré automobilky si vedú najlepšie v zavádzaní elektromobility? | ENERGIE-PORTAL.SK
Eversheds Sutherland
VSDS
Belimo

Ktoré automobilky si vedú najlepšie v zavádzaní elektromobility?

Hodnotenie ukázalo, že najväčší výrobcovia automobilov zatiaľ neberú elektromobily dostatočne vážne.

Ktoré automobilky si vedú najlepšie v zavádzaní elektromobility?

Foto: Peugeot

Najväčší výrobcovia automobilov na svete zlyhávajú pri zavádzaní elektromobility a opatrení smerujúcich k tzv. “nízkouhlíkovej ekonomike”. Konštatuje to analýza spoločností CDO a World Benchmarking Alliance (WBA) na základe hodnotenia 25 automobiliek.

Štúdia hodnotila deklarované aj reálne opatrenia, ktoré spoločnosti prijímajú pri elektrifikovaní svojho portfólia, predaji nízkoemisných vozidiel, povzbudzovaní zmeny spotrebiteľskej voľby, či zosúlaďovanie s národnou a medzinárodnou legislatívou v oblasti klimatických zmien.


VIESSMANN


Výsledky nedopadli oslnivo. “Porovnanie ukazuje, že 25 výrobcov automobilov nie je na ceste k cieľu stanovenom Parížskym dohovorom. Väčšina spoločností ponúka nízkoemisné vozidlá, ale investuje veľmi málo do tohto trhu,” uvádza správa.

24 z 25 hodnotených automobiliek realizuje vyše 90 % tržieb z predaja vysokoemisných vozidiel. Väčšina spoločností si nevedie dobre v stanovovaní cieľov ani plánovaní prechodu na nízkouhlíkové technológie.

Dvadsať automobiliek si buď nestanovilo žiadny cieľ znižovania emisií svojho portfólia alebo tieto ciele nie sú v súlade s nízkouhlíkovou cestou. Výnimkou sú štyri spoločnosti – PSA, Ford, Renault a Mazda.

Iba PSA si stanovila cieľ znižovania emisií v rámci verejne prístupného plánu nízkouhlíkovej transformácie. Automobily so spaľovacím motorom predstavujú vo všetkých spoločnostiach vyše 90 % tržieb, s výnimkou Tesly. Väčší podiel predaja nízkoemisných áut majú ešte dve čínske spoločnosti – BAIC a FAW, podporované dotačnou politikou čínskej vlády.

Slabý predaj nízkoemisných vozidiel

“Spoločnosti musia vyrábať viac elektromobilov alebo nízkoemisných áut a výraznejšie sa zamerať na nové technológie. Nízkoemisné vozidlá predstavujú iba 1 % tržieb ročne vo väčšine automobiliek,” uvádza správa. Hoci väčšina automobiliek už ponúka na predaj aj nízkoemisné vozidlá, ich podiel na celkových tržbách je veľmi nízky. Iba Mazda, Subaru, Suzuki a Tata Motors nepredali v roku 2017 ani jedno takéto auto.

Na opačnej strane sa nachádza čínsky výrobca BAIC, ktorý zvýšil podiel tržieb nízkoemisných vozidiel z menej ako 1 % v roku 2013 na 7 % v roku 2017. Podobne nemecké BMW zvýšilo podiel v tejto kategórií z 1 % v roku 2012 na takmer 6 % v roku 2018.

Medzi automobilky, kde nízkoemisné vozidlá tvoria zanedbateľný podiel z celkového predaja, patria aj značky, ktoré si celkovo v rebríčku viedli dobre – PSA, Renault a Volkswagen. Hoci aj tieto spoločnosti sa už verejne zaviazali zvyšovať podiel nízkoemisných vozidiel v ďalších rokoch.

 
 

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Printový mesačník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Mohlo by vás zaujímať

Nespravodlivé rozpočítavanie nákladov na teplo ešte viac zvyšuje ceny energií

Nespravodlivé rozpočítavanie nákladov na teplo ešte viac zvyšuje ceny energií

Hlavným nedostatkom platnej vyhlášky je nízka miera spravodlivosti až do tej miery, že ľudia platia násobky toho, čo mohli spotrebovať, upozorňuje Asociácia rozpočítavateľov nákladov tepla a vody.

Lesníci: Cena palivového dreva zatiaľ dramaticky nevzrástla. Štátne lesy držia úroveň nižšie

Lesníci: Cena palivového dreva zatiaľ dramaticky nevzrástla. Štátne lesy držia úroveň nižšie

Ani napriek rastúcemu dopytu by domácnosti nemali pocítiť väčší nedostatok palivového dreva, ubezpečujú lesohospodári.

Štátne teplárne získali zelený úver. Poskytli ho štyri slovenské banky

Štátne teplárne získali zelený úver. Poskytli ho štyri slovenské banky

Celková výška úveru je 160 miliónov eur. MH Teplárenský holding bude musieť v priebehu piatich rokov preukazovať vývoj emisií z teplární.