INNOGY
INNOGY
INNOGY

Elektrina zo solárnych panelov na Slovensku je vraj niekoľkonásobne drahšia než jadro

Hoci náklady na výrobu elektriny zo slnka či vetra rekordne klesajú, konečnú cenu zelenej elektriny v SR predražujú štedré štátne dotácie.

Elektrina zo solárnych panelov na Slovensku je vraj niekoľkonásobne drahšia než jadro

Foto: Fotolia

Náklady na výrobu elektriny z obnoviteľných zdrojov, najmä veternej a solárnej energie, klesajú na celom svete. Na rozdiel od tradičných zdrojov sa tu nové technológie stále vyvíjajú a vylepšuje sa ich účinnosť. Obrovské solárne parky a veterné turbíny na mori dokážu už poskytnúť najlacnejšiu elektrinu.

Nie v každej krajine však konečná cena takejto elektriny odráža reálnu situáciu na trhu. Ten je vo väčšine prípadov deformovaný krivo nastavenými pravidlami fungovania, či všakovakými dotáciami. Po príklady netreba chodiť ďaleko. Na Slovensku sa v cene elektriny spotrebitelia skladajú na spaľovanie uhlia, či podporu obnoviteľných zdrojov.   

Náklady nižšie o polovicu ako pred pár rokmi

Cena elektrickej energie vyrobenej veľkými solárnymi elektrárňami má vo Veľkej Británii klesnúť pod úroveň 40 libier za MWh do roku 2030. Uvádza to tamojšie združenie Solar Trade Association. Aj v dôsledku celosvetového prebytku fotovoltických solárnych panelov  má zásobník pripravovaných nových projektov v budúcom roku podstatne vzrásť.

Podobne ako aj inde vo svete pôvodne sa predpokladalo, že náklady na produkciu energie dosiahnu podstatne vyššiu úroveň ako je súčasná. Odhad 80 libier za MWh pre budúci rok bol však príliš opatrný a v súčasnosti organizácia predpokladá cenu elektriny zo soláru na úrovni 50 – 60 libier za megawatthodinu.

Podľa STA cena závisí od konkrétnej lokality, no pri uplatňovaní dlhodobých kontraktov o nákupe elektriny (PPA) sa solárna energia môže stať najlacnejšou technológiou vo Veľkej Británii. “Je to ďalší príklad toho, ako rýchlo sa vyvíjajúci trh so solárnou energiou prekonáva oficiálne analýzy nákladov,” tvrdí Nicholas Gall, analytik STA. Veľká Británia disponuje zároveň najväčšou kapacitou morských veterných elektrární na svete. Ešte pred tromi rokmi náklady na výrobu elektriny z vetra predstavovali 117 libier za MWh, vlani už iba polovicu z toho.

Cena solárnej aj veternej energie dlhodobo klesá a vidieť to aj na aukciách v jednotlivých krajinách, kde existuje takýto systém zazmluvňovania dodávok elektriny štátom. V Nemecku sa takto cena elektriny z veľkých solárnych elektrární dostala pod 50 eur/MWh už vlani, pričom za dva roky poklesla o 47 %. Do tendrov v sektore fotovoltiky sa môžu zapojiť solárne elektrárne s výkonom 0,75 MW – 10 MW. Menšie inštalácie podporuje nemecká vláda cez systém garantovaných výkupných cien.

Potenciál OZE na Slovensku nevyužitý

Potenciál obnoviteľných zdrojov na Slovensku, najmä slnečnej a veternej energie, vzhľadom k existujúcej distribučnej sústave sa odhaduje na niekoľko stoviek megawattow. Podľa štúdie Svetovej energetickej rady však pripojiteľnú kapacitu výrazne obmedzujú striktné požiadavky.

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924) na 1 rok
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (1)

  1. Pavel@pavel-simon.com28.12.2018 (21:37)
    Pán Július Jankovský zo spoločnosti Apertis vo svojej prezentácii účelovo zavádza. Zrovnáva cenu z FV z roku 2011 s cenou z roku 2018. Mimochodom tá je už od roku 2017 stanovená ÚSOm na úrovni 88,89 €/MWh. A z aukcií sa očakáva ešte nižšia. Ale ak niekto chce oblbovať, rád pospája zastarané údaje s dnešnými. Alebo je brídil na nesprávnom mieste. Jedno alebo druhú - klame, alebo nevie. Čo je horšie si musí každý vybrať sám...

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý vidíte na obrázku.

Captcha image
Show another codezobraziť iný obrázok

Mohlo by vás zaujímať

EÚ sa nedohodla na uhlíkovej neutralite do roku 2050

EÚ sa nedohodla na uhlíkovej neutralite do roku 2050

Schválenie ambicióznejšieho cieľa klimatickej politiky stroskotalo na odmietavom postoji krajín V4 a Nemecka. Slovensko sa nakoniec pridalo k väčšine.

Príspevok na slnečné kolektory získal takmer každý, kto požiadal

Príspevok na slnečné kolektory získal takmer každý, kto požiadal

Zelená domácnostiam II pokračovala ďalším kolom zameraným na slnečné kolektory. Solárne kolo po prvýkrát trvalo dlhšie ako pár minút.

Obnova štátnych budov v roku 2019: najviac ide na väznice

Obnova štátnych budov v roku 2019: najviac ide na väznice

Celková podlahová plocha budov štátnej správy, ktoré nespĺňajú minimálne požiadavky na energetickú náročnosť, dosahuje 1,2 milióna m2.