Cena elektriny zo solárnych elektrární je na rekordnom minime | ENERGIE-PORTAL.SK
Eversheds Sutherland
INNOGY
INNOGY

Cena elektriny zo solárnych elektrární je na rekordnom minime

Náklady na výrobu elektrickej energie zo slnka aj vetra sú už lacnejšie ako jadro a plyn. Obnoviteľné zdroje sú však stále podporované štátom.

Cena elektriny zo solárnych elektrární je na rekordnom minime

Foto: Fotolia

Cena elektriny vyrobenej vo veľkých solárnych elektrárňach naďalej klesá. Na nedávnej aukcii v Nemecku sa hodnota slnečnej energie dostala pod rekordnú úroveň 50 eur za jednu megawatthodinu (0,05 eur/kWh). To je po prvýkrát v histórii aukcií od roku 2015.  

V aukcii uspelo celkovo 20 projektov s celkovou kapacitou 222 MW, kritériom bola najnižšia ponúknutá cena. Začiatkom roku 2015 pri spustení tendrov na dodávku obnoviteľnej energie predstavovala priemerná cena takmer 92 eur/MWh. Nedávno vysúťažená cena dosiahla hodnotu 49 eur/MWh, čo je zníženie o 47 % v priebehu dvoch rokov.

“Cenová hladina v piatej aukcii opäť poklesla. To je dôkazom toho, že konkurencia v sektore veľkých pozemných solárnych inštalácií v Nemecku dobre funguje. Ukazuje sa, že najmä veľké solárne systémy sa dajú postaviť relatívne lacno vďaka úsporám z rozsahu,” cituje server Solarninovinky.cz Jochena Homanna, riaditeľa BnetzA, nemeckého sieťového regulátora.  

V tejto aukcii sa o kontrakt uchádzalo celkovo 110 projektov s kapacitou 754 MW. Priemerný inštalovaný výkon úspešných projektov dosahuje 6,9 MW. Do tendrov v sektore fotovoltiky sa môžu zapojiť solárne elektrárne s výkonom 0,75 MW – 10 MW. Menšie inštalácie podporuje nemecká vláda cez systém garantovaných výkupných cien.

Aj veterná energia láme rekordy

Rovnako ako cena slnečnej energie klesajú aj náklady na výrobu elektriny pomocou pobrežných veterných turbín. Nedávna aukcia vo Veľkej Británii zaznamenala rekordnú cenu 57,5 libier za MWh. Priemerná cena troch projektov dosiahla 66 libier, čo je značne pod v minulosti stanoveným cieľom stlačiť túto cenu pod 100 libier do roku 2020.  

Veľká Británia už disponuje najväčšou kapacitou offshore veterných elektrární na svete. Ešte pred dvoma rokmi náklady na výrobu elektriny z vetra predstavovali 117 libier za MWh. Ide teda o vyše 50 % zníženie.

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate na 1 rok

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X)
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Ako sa zmenila cena tepla v mestách Slovenska v roku 2022?

Ako sa zmenila cena tepla v mestách Slovenska v roku 2022?

Cena tepla pre domácnosti zdražela v priemere o 4 eurá mesačne, medzi jednotlivými mestami aj dodávateľmi sú však veľké rozdiely. Tu je prehľad.

Prvá plávajúca fotovoltická elektráreň rastie v Česku

Prvá plávajúca fotovoltická elektráreň rastie v Česku

Energetická spoločnosť testuje fotovoltiku umiestnenú v nádrži prečerpávacej elektrárne.

Podiel OZE znovu vzrástol, Slovensko splnilo cieľ pre rok 2020, hlási Eurostat (GRAFY)

Podiel OZE znovu vzrástol, Slovensko splnilo cieľ pre rok 2020, hlási Eurostat (GRAFY)

V jednom sektore sa podiel obnoviteľných zdrojov medziročne znížil.