VSDS
VSDS
Belimo

Editoriál. Ukončenie stredoveku v dodávke tepla je v prospech odberateľov

Čím väčšia je dĺžka potrubia, tým viac tepla sa po ceste stráca. Úvodník vyšiel v júnovom vydaní mesačníka Odpadové hospodárstvo 2021/06.

Editoriál. Ukončenie stredoveku v dodávke tepla je v prospech odberateľov

Ilustračné foto: Dreamstime

Pred vyše tridsiatimi rokmi existoval na Slovensku prakticky jeden štátny dodávateľ elektriny. Osobný automobil si ľudia mohli kúpiť väčšinou iba od pár značiek, náhradné diely a príslušenstvo iba v Mototechne. Potraviny zohnali v zopár obchodoch s často prázdnymi regálmi a automatickou odpoveďou „nemáme“.

Dodávku tepla pre obrovské panelákové sídliská vyriešili centrálni plánovači diaľkovým vykurovaním. Niekde na okraji mesta sa postavil veľký zdroj na uhlie, plyn, ktorý vyrábal potrebné teplo pre byty, prevádzky a podniky.

Takýto systém centrálneho zásobovania teplom však potrebuje potrubie, aby horúcu paru alebo vodu dokázal dopraviť do domácností, firiem, úradov. A veľmi často poriadne dlhé potrubie. Nemusíte byť Einstein, aby ste si uvedomili, že čím väčšia je dĺžka potrubia, tým viac tepla sa po ceste stráca. Veľké teplárne teda musia vyrobiť ešte o pár desiatok percent viac horúcej vody, aby sa potrebné množstvo dostalo ku konečnému odberateľovi.

A v tom je kľúčový problém CZT systémov v porovnaní s efektívnejšími blokovými kotolňami priamo na sídliskách. Decentralizované riešenia v akejkoľvek oblasti fungujú lepšie, ekonomickejšie a aj ekologickejšie ako centrálne. Platí to aj pre tepelnú energetiku.

Nikto nechce zrušiť diaľkové vykurovanie. Ani to nie je reálne. Ale žijeme v 21. storočí, keď je možné vykurovanie a ohrev vody zabezpečiť oveľa účinnejšími technológiami a hlavne priamo na mieste. Rovnako netreba hádzať teplárenské spoločnosti do jedného vreca. Nie všetky fungujú rovnako nehospodárne ako donedávna ešte šesť štátnych teplární. Fyzika sa nedá oklamať a distribučné straty musia zacvakať odberatelia vyššími účtami za teplo.

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate na 1 rok

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X)
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Mohlo by vás zaujímať

Ako železiarne US Steel znižujú spotrebu energie a uhlíkovú stopu?

Ako železiarne US Steel znižujú spotrebu energie a uhlíkovú stopu?

Je dôležité vyrobiť kvalitnú, ale aj čo najmenej uhlíkovo intenzívnu oceľ. Zároveň pri čo najnižších nákladoch, hovorí Marek Lukačín z oceliarskej spoločnosti.

Právo na podporu obnoviteľných zdrojov nie je nemenné

Právo na podporu obnoviteľných zdrojov nie je nemenné

Súdny dvor EÚ sa vo svojom nedávnom rozsudku1 zaoberal právom prevádzkovateľov na garantovanú a nemennú podporu OZE. Článok advokátskej kancelárie Eversheds Sutherland vyšiel v prílohe ENERGO v júnovom vydaní mesačníka Odpadové hospodárstvo 2021/06.

Názor. Ako sme ušetrili 70 % na spotrebe tepla na vykurovanie aj bez odpojenia od CZT

Názor. Ako sme ušetrili 70 % na spotrebe tepla na vykurovanie aj bez odpojenia od CZT

Nestačí, ak sa šerí len v jednom byte, na znížení nákladov sa musí podieľať čo najviac domácností, píše Pavol Štefánik, ktorý vykonáva rozpočítavanie nákladov na vykurovanie v ôsmich bytových domoch v Petržalke.