Eversheds Sutherland
VSDS
Belimo

Editoriál. Neotravujte, tu sme pri dekarbonizácii

Úvodník Radovana Potočára vyšiel v októbrovom vydaní mesačníka Odpadové hospodárstvo 2021/10.

Editoriál. Neotravujte, tu sme pri dekarbonizácii

Foto: Energie-portal.sk

Rastúce ceny elektriny a plynu v budúcom roku pravdepodobne pomknú nejednu slovenskú domácnosť k tomu, aby sa (opätovne) zamyslela nad svojou energetickou efektívnosťou a spotrebou energií.

Ak si odmyslíme kroky, akými sú zmena tarify, ističa či dodávateľa, v mnohých domácnostiach budú prvými „na rane“ zastarané elektrické kotly, neefektívne prietokové ohrievače, ale aj staré chladničky, mrazničky a podobne. Investícia do nových a podstatne efektívnejších zariadení prinesie citeľnú úsporu energie, a to s rozumnou dobou návratnosti.

Domácnosti, ktoré takto zainvestujú alebo ktoré takýchto „žrútov“ energie vôbec nemajú, musia rozmýšľať ďalej. Pomôže mi, ak zateplím dom? Oplatia sa mi termostatické hlavice?

S rastúcou energetickou efektívnosťou ekonomicky rentabilných opatrení postupne ubúda, ale možností je stále dosť. Niekto sa rozhodne pre smart termostat a inteligentné vykurovanie, niekto si spočíta, že sa mu vráti investícia do fotovoltiky.

V istom bode sa však každá domácnosť ocitne v bode, keď sa zvyšovanie energetickej efektívnosti začne rozchádzať s ekonomickou racionalitou. Inými slovami: dosahovanie ďalších úspor sa vzhľadom na potrebné investície neoplatí. Motto „nech to stojí, čo to stojí“ tu otáča logiku naruby.

Aby nedošlo k nedorozumeniu: dobrým právom každého jednotlivca, prirodzene, je ďalej investovať do zdravšieho vnútorného prostredia, do vyššieho komfortu alebo – na rovinu povedané – do riešení, ktoré mu prinášajú dobrý pocit. Ak dnes kúpim energeticky najúspornejší televízor na trhu a hneď zajtra ho vymením za ešte (nepatrne) úspornejšiu novinku, nebudem to zdôvodňovať pomocou rodinnému rozpočtu.

Prenesenie vyššie rozvádzaných úvah z roviny jednotlivca/domácnosti do „veľkej energetiky“ môže intuitívne zvádzať k hľadaniu analógií. Pri tomto stole sa však hrá s inými kartami. Namiesto jasne ohraničeného rodinného rozpočtu s verejnými financiami, namiesto dobrých pocitov s takými alebo onakými politickými motiváciami a cieľmi.

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate na 1 rok

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X)
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Ľudia majú falošnú predstavu o stabilných cenách energií (píše Ján Karaba)

Ľudia majú falošnú predstavu o stabilných cenách energií (píše Ján Karaba)

Rastúce ceny energií mútia nie len politické vody, ale majú výrazný vplyv aj na ekonomiky mnohých krajín. Riaditeľ SAPI Ján Karaba sa v najnovšom komentári pokúsil na príčiny a dôsledky pozrieť z trochu iného pohľadu.

Slovensko zaostáva v rozvoji geotermálnej energie oproti potenciálu, tvrdí odborník

Slovensko zaostáva v rozvoji geotermálnej energie oproti potenciálu, tvrdí odborník

Rozvoj tejto formy obnoviteľnej energie v ostatných 20 rokoch na Slovensku stagnuje. Výhodou geotermálnej energie je konštantná produkcia, na rozdiel od fotovoltiky a vetra, hovorí Jaroslav Longauer.

Nabíjacie stanice pre elektromobily sa stávajú trendom súčasnosti

Nabíjacie stanice pre elektromobily sa stávajú trendom súčasnosti

Počet nabíjacích staníc pre elektromobily na Slovensku postupne stúpa. Článok advokátskej kancelárie Eversheds Sutherland vyšiel v prílohe ENERGO v októbrovom vydaní mesačníka Odpadové hospodárstvo 2021/10.