Neotravujte, tu sme pri dekarbonizácii (píše Radovan Potočár) | ENERGIE-PORTAL.SK
Eversheds Sutherland
VSE
Belimo 2

Editoriál. Neotravujte, tu sme pri dekarbonizácii

Úvodník Radovana Potočára vyšiel v októbrovom vydaní mesačníka Odpadové hospodárstvo 2021/10.

Editoriál. Neotravujte, tu sme pri dekarbonizácii

Foto: Energie-portal.sk

Rastúce ceny elektriny a plynu v budúcom roku pravdepodobne pomknú nejednu slovenskú domácnosť k tomu, aby sa (opätovne) zamyslela nad svojou energetickou efektívnosťou a spotrebou energií.

Ak si odmyslíme kroky, akými sú zmena tarify, ističa či dodávateľa, v mnohých domácnostiach budú prvými „na rane“ zastarané elektrické kotly, neefektívne prietokové ohrievače, ale aj staré chladničky, mrazničky a podobne. Investícia do nových a podstatne efektívnejších zariadení prinesie citeľnú úsporu energie, a to s rozumnou dobou návratnosti.

Domácnosti, ktoré takto zainvestujú alebo ktoré takýchto „žrútov“ energie vôbec nemajú, musia rozmýšľať ďalej. Pomôže mi, ak zateplím dom? Oplatia sa mi termostatické hlavice?

S rastúcou energetickou efektívnosťou ekonomicky rentabilných opatrení postupne ubúda, ale možností je stále dosť. Niekto sa rozhodne pre smart termostat a inteligentné vykurovanie, niekto si spočíta, že sa mu vráti investícia do fotovoltiky.

V istom bode sa však každá domácnosť ocitne v bode, keď sa zvyšovanie energetickej efektívnosti začne rozchádzať s ekonomickou racionalitou. Inými slovami: dosahovanie ďalších úspor sa vzhľadom na potrebné investície neoplatí. Motto „nech to stojí, čo to stojí“ tu otáča logiku naruby.

Aby nedošlo k nedorozumeniu: dobrým právom každého jednotlivca, prirodzene, je ďalej investovať do zdravšieho vnútorného prostredia, do vyššieho komfortu alebo – na rovinu povedané – do riešení, ktoré mu prinášajú dobrý pocit. Ak dnes kúpim energeticky najúspornejší televízor na trhu a hneď zajtra ho vymením za ešte (nepatrne) úspornejšiu novinku, nebudem to zdôvodňovať pomocou rodinnému rozpočtu.

Prenesenie vyššie rozvádzaných úvah z roviny jednotlivca/domácnosti do „veľkej energetiky“ môže intuitívne zvádzať k hľadaniu analógií. Pri tomto stole sa však hrá s inými kartami. Namiesto jasne ohraničeného rodinného rozpočtu s verejnými financiami, namiesto dobrých pocitov s takými alebo onakými politickými motiváciami a cieľmi.

 
 

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Printový mesačník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.



Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Zmenil sa zákon, výnosy z kvót CO2 budeme využívať viac, hovorí šéf Environmentálneho fondu (ROZHOVOR)

Zmenil sa zákon, výnosy z kvót CO2 budeme využívať viac, hovorí šéf Environmentálneho fondu (ROZHOVOR)

Modernizačný fond rozdelí teplárňam prvé desiatky miliónov eur. Zdraženie kvót v systéme EU ETS ale automaticky neznamená, že z fondu bude k dispozícii viac peňazí.

Branislav Strýček: Vojna na Ukrajine nebola spúšťačom problémov v energetike

Branislav Strýček: Vojna na Ukrajine nebola spúšťačom problémov v energetike

Za tisíc miliárd eur na kompenzácie cien energií sa mohlo postaviť 170 jadrových elektrární, tvrdí šéf Slovenských elektrární.

Vysoké ceny energií vraj zabili uplynulú zimu viac ľudí než covid

Vysoké ceny energií vraj zabili uplynulú zimu viac ľudí než covid

Ak by elektrina stála rovnako ako v roku 2020, v Európe by zomrelo o niekoľko desaťtisíc ľudí menej, tvrdí The Economist.