Nemecko ako „špinavý“ klimatický líder? (píše Diana Motúzová) | ENERGIE-PORTAL.SK
CEQLS 5. júna 2023
VSE
Belimo 2

Editoriál. Nemecko ako „špinavý“ klimatický líder?

Problém energetickej bezpečnosti nevyriešime za mesiac ani za rok. Úvodník Diany Motúzovej vyšiel v júnovom vydaní mesačníka Odpadové hospodárstvo 2022/06 s prílohou ENERGO.

Editoriál. Nemecko ako „špinavý“ klimatický líder?

Foto: Energie-portal.sk

24. február – deň, keď odštartovala agresia len pár kilometrov od našich hraníc, deň, keď sa rozdelili nevinné ukrajinské rodiny, deň, keď sa Putin v izolácii a odtrhnutý od reality začal svetu vyhrážať jadrovým arzenálom, ale aj deň, keď Európa dostala v otázke energetickej bezpečnosti poriadne studenú sprchu.

Tento dátum sa pre nás stal mementom z viacerých dôvodov. Jeden z nich bezpochyby súvisí aj s energetickou politikou. Vzletné klimatické ciele, s ktorými prichádzal Brusel, sa nepodarilo pretaviť do systematickejšej stratégie znižovania závislosti od Ruska.

Od konca februára tak európske krajiny stoja pred niekoľkými vážnymi dilemami, ako tento proces čo najefektívnejšie urýchliť. Aj Nemecko, klimatický líder Európy a horlivý podporovateľ zelených riešení, sa intenzívne zaoberá spomínanou otázkou. S jediným rozdielom – rieši dilemu, ktorá by zrejme dilemou ani nemusela byť.

Po ruskom útoku na Ukrajinu sa v kuloároch začalo šepkať, že Nemecko možno prehodnotí svoj dlhodobý odmietavý postoj k jadru. Išlo o logické úvahy, keďže vzhľadom na aktuálne geopolitické prostredie je bezpečnosť dodávok energie kľúčová.

Nemecká realita je však iná, pričom vláda aj naďalej počíta so svojím schváleným plánom odstavovania jadrovej flotily. Pohráva sa však aj s inou myšlienkou – ako zálohu za znížené využívanie plynu si aspoň dočasne ponechá špinavé uhoľné elektrárne.

Je pochopiteľné, že problém energetickej bezpečnosti nevyriešime za mesiac ani za rok. Pomerne iracionálne však môže pôsobiť výber nástrojov, ktoré si zvolili Nemci. Nedávno pritom vláda zverejnila plán, podľa ktorého chce do roku 2030 produkovať prinajmenšom 80 % energie z obnoviteľných zdrojov.

Paradoxne teda na jednej strane predstavila výrazne ambicióznu koncepciu znižovania emisií, ale na druhej strane hovorí „nie“ jadru a stále koketuje s uhlím. Najnovšie dokonca Nemecko avizovalo, že bude hlasovať proti návrhu európskej taxonómie, ktorý klasifikuje jadrovú energiu ako zelenú, a to aj napriek tomu, že podľa samotného vedeckého útvaru Komisie JRC ide o udržateľný zdroj (a dokonca v mnohých prípadoch udržateľnejší ako iné obnoviteľné zdroje).

 
 

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Printový mesačník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Jiří Feist: Snaha o liberalizáciu trhu s energiami v EÚ sa skončila

Jiří Feist: Snaha o liberalizáciu trhu s energiami v EÚ sa skončila

Priemyselné podniky ani nevedeli, koľko elektriny im chýba a za akú cenu. To ukazuje, ako bohorovne sme si žili, hovorí predstaviteľ energetickej spoločnosti.

Slovenské elektrárne chcú vlastné jadrové palivo. Vývoj potrvá niekoľko rokov

Slovenské elektrárne chcú vlastné jadrové palivo. Vývoj potrvá niekoľko rokov

Slovensko investuje spolu so susednými krajinami do spoločného vývoja nového jadrového paliva.

Výroba vodíka z elektriny jadrových blokov? Je to mylná predstava, tvrdí prevádzkovateľ atómoviek

Výroba vodíka z elektriny jadrových blokov? Je to mylná predstava, tvrdí prevádzkovateľ atómoviek

Zelený vodík bude, iba ak niekto zaplatí náklady na výrobu, alebo musí zlacnieť celý proces. Súčasná ekonomika nevychádza, vraví B. Strýček.