Nemecko ako „špinavý“ klimatický líder? (píše Diana Motúzová) | ENERGIE-PORTAL.SK
Eversheds Sutherland
VSE
Belimo 2

Editoriál. Nemecko ako „špinavý“ klimatický líder?

Problém energetickej bezpečnosti nevyriešime za mesiac ani za rok. Úvodník Diany Motúzovej vyšiel v júnovom vydaní mesačníka Odpadové hospodárstvo 2022/06 s prílohou ENERGO.

Editoriál. Nemecko ako „špinavý“ klimatický líder?

Foto: Energie-portal.sk

24. február – deň, keď odštartovala agresia len pár kilometrov od našich hraníc, deň, keď sa rozdelili nevinné ukrajinské rodiny, deň, keď sa Putin v izolácii a odtrhnutý od reality začal svetu vyhrážať jadrovým arzenálom, ale aj deň, keď Európa dostala v otázke energetickej bezpečnosti poriadne studenú sprchu.

Tento dátum sa pre nás stal mementom z viacerých dôvodov. Jeden z nich bezpochyby súvisí aj s energetickou politikou. Vzletné klimatické ciele, s ktorými prichádzal Brusel, sa nepodarilo pretaviť do systematickejšej stratégie znižovania závislosti od Ruska.

Od konca februára tak európske krajiny stoja pred niekoľkými vážnymi dilemami, ako tento proces čo najefektívnejšie urýchliť. Aj Nemecko, klimatický líder Európy a horlivý podporovateľ zelených riešení, sa intenzívne zaoberá spomínanou otázkou. S jediným rozdielom – rieši dilemu, ktorá by zrejme dilemou ani nemusela byť.

Po ruskom útoku na Ukrajinu sa v kuloároch začalo šepkať, že Nemecko možno prehodnotí svoj dlhodobý odmietavý postoj k jadru. Išlo o logické úvahy, keďže vzhľadom na aktuálne geopolitické prostredie je bezpečnosť dodávok energie kľúčová.

Nemecká realita je však iná, pričom vláda aj naďalej počíta so svojím schváleným plánom odstavovania jadrovej flotily. Pohráva sa však aj s inou myšlienkou – ako zálohu za znížené využívanie plynu si aspoň dočasne ponechá špinavé uhoľné elektrárne.

Je pochopiteľné, že problém energetickej bezpečnosti nevyriešime za mesiac ani za rok. Pomerne iracionálne však môže pôsobiť výber nástrojov, ktoré si zvolili Nemci. Nedávno pritom vláda zverejnila plán, podľa ktorého chce do roku 2030 produkovať prinajmenšom 80 % energie z obnoviteľných zdrojov.

Paradoxne teda na jednej strane predstavila výrazne ambicióznu koncepciu znižovania emisií, ale na druhej strane hovorí „nie“ jadru a stále koketuje s uhlím. Najnovšie dokonca Nemecko avizovalo, že bude hlasovať proti návrhu európskej taxonómie, ktorý klasifikuje jadrovú energiu ako zelenú, a to aj napriek tomu, že podľa samotného vedeckého útvaru Komisie JRC ide o udržateľný zdroj (a dokonca v mnohých prípadoch udržateľnejší ako iné obnoviteľné zdroje).

 
 

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Printový mesačník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Plynu na reguláciu sústavy bude menej, vzrastie význam iných zdrojov flexibility

Plynu na reguláciu sústavy bude menej, vzrastie význam iných zdrojov flexibility

Poskytovanie podporných služieb sústave bola doteraz záležitosť najmä veľkých výrobcov. Nový systém má využívať aj flexibilitu menších zdrojov a spotrebiteľov.

Rast cien elektriny prináša aj nový spôsob využitia batériových úložísk

Rast cien elektriny prináša aj nový spôsob využitia batériových úložísk

Doba návratnosti investície do batérie sa skrátila na polovicu oproti minulému roku.

Označiť CO2 za znečisťovateľa planéty je smiešne, tvrdí vedec z MIT

Označiť CO2 za znečisťovateľa planéty je smiešne, tvrdí vedec z MIT

Zmeny teploty na Zemi sú dôsledkom rozdielov medzi trópmi a pólmi, nie výsledkom skleníkového efektu, myslí si Richard S. Lindzen.