V krajine sa rozprúdili otázky o tom, ako ukončiť dovozy z Ruska.
Po tom, čo Rusko napadlo Ukrajinu, štáty Európy vyvíjajú úsilie, aby sa čo najrýchlejšie mohli odstrihnúť od ruských dodávok energií bez veľkých škôd. Alternatívy k ruskému plynu hľadá aj Nemecko.
Najväčšia ekonomika EÚ vzhľadom na energetickú krízu začína hľadať nové energetické zdroje. Možné prerušenie dodávok plynu z Ruska však búrlivé diskusie. Kritici súčasného stanu poukazujú najmä na fakt, že Nemecko nákupom ruských energií podporuje vojnu na Ukrajine.
„Je jasné, že musíme čo najskôr ukončiť všetky ekonomické väzby s Ruskom. Plyn nie je možné krátkodobo nahradiť,“ vyjadril sa nedávno nemecký minister financií Christian Lindner. Úplný zákaz dovozu všetkých ruských energií podľa neho spôsobí viac škody Európe než samotnému Rusku.
Lindner v nemeckej spravodajskej televízii n-tv uviedol, že sa krajina v energetickej politike musí „postaviť na vlastné nohy“. Vláda podľa neho bude i naďalej pokračovať v podpore obnoviteľných zdrojov energie, no vzhľadom na vývoj situácie na trhu s energiami musí zvážiť aj iné alternatívy.
Minister preto vyzýva, aby Nemecko preskúmalo vlastné zásoby ložísk ropy a zemného plynu v Severnom mori. Hoci koaličná vláda sa voči novej ťažbe stavia rezervovane, tento postoj treba podľa Lindera pod tlakom nových okolností prehodnotiť.
V tejto veci chce, aby vláda začala rokovať s európskymi partnermi, najmä s Holandskom. Podľa Spolkovej asociácie pre zemný plyn, ropu a geotermálnu energiu by sa z ložiska pri nemecko-holandskej hranici v Severnom mori mohla ťažiť aj približne jedna miliarda m3 plynu ročne.
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.