VSE
VSE
Belimo

Editoriál. Deregulácia nebude víťazstvom pre všetkých

Liberalizácia dodávok energií pripraví populistických politikov o marketingový nástroj. Úvodník Radovana Potočára vyšiel v decembrovom vydaní mesačníka Odpadové hospodárstvo 2021/12 s prílohou ENERGO.

Editoriál. Deregulácia nebude víťazstvom pre všetkých

Doterajšie nastavenie cenovej a vecnej regulácie v sieťových odvetviach vychádza z predpokladu, že konkurenčné prostredie v dodávkach elektriny a plynu nie je dostatočne rozvinuté. Regulátor preto údajne musí chrániť domácnosti a malé firmy pred dodávateľmi, ktorí by si bez pevného regulačného rámca s cenami robili, „čo sa im zachce“.

Lenže, kým prevádzkovatelia distribučných sústav a prenosovej sústavy sú prirodzenými monopolmi, v prípade dodávok energií domácnosti a malé firmy majú na výber z desiatok dodávateľov. Podľa údajov z výročnej správy ÚRSO za rok 2020 na slovenskom trhu vlani pôsobilo 26 dodávateľov plynu pre domácnosti, v prípade dodávok elektriny išlo o 40 rôznych firiem.

Súčasná kríza spojená s odchodom niekoľkým dodávateľov tieto počty síce zníži a konkurenčné prostredie pravdepodobne na istý čas oslabí. To, že niektorí dodávatelia trh opúšťajú, však nie je argumentom proti uvoľňovaniu regulácie, ale, naopak, hovorí za jej realizáciu v súlade s aktuálnymi zámermi. Ak budú mať dodávatelia energií flexibilnejšie podmienky vo svojom podnikaní a rozviazané ruky pri nákupnej politike, vplyvy budúcich cenových šokov môžu byť miernejšie.

Postupná liberalizácia je súčasťou programového vyhlásenia súčasnej vlády. Počíta s ňou aj ÚRSO, ktorého predseda dereguláciu avizoval už vo vlaňajšom rozhovore pre Energie-portal.sk. Roky stojace ľady sa však v tomto prípade hýbu naozaj pomaly. Najnovšia novela zákona o energetike počíta s dereguláciou dodávok elektriny a plynu pre zraniteľných odberateľov čiastkovo od roku 2023 a naplno až od roku 2025.

Uvoľnenie cenovej a vecnej regulácie v dodávkach energií môže dlhodobo znížiť náklady domácností na energie. Súčasne je však už vopred isté, že každý poriadny populista tému zmetie zo stola už v zárodku – bez náznaku ochoty počúvať argumenty protistrany a mentálnej kapacity produkovať vlastné.

Zástancom tejto zmeny nezostáva nič iné, než vysvetľovať, že fungujúce konkurenčné prostredie v dodávkach energií je kľúčovým záujmom aj pre domácnosti a malé firmy, ktoré dodnes „chráni“ regulácia. Ako to pri obchode býva, nepôjde o hru s nulovým súčtom – s jedným víťazom a jedným porazeným, naopak, liberalizácia trhu otvorí pre dodávateľov aj domácnosti nové možnosti, z ktorých môžu profitovať obe strany.

 
 

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.



Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Upozorňujú na paradox. Čím viac klimatizujeme, tým je v mestách teplejšie

Upozorňujú na paradox. Čím viac klimatizujeme, tým je v mestách teplejšie

Nová štúdia poukazuje na teplotné paradoxy súvisiace s vykurovaním a klimatizovaním priestorov v mestách v kontexte klimatickej zmeny. Súčasné modely spotreby energie môžu byť výrazne nepresné.

Plán rýchlej dekarbonizácie slovenského priemyslu má trhliny

Plán rýchlej dekarbonizácie slovenského priemyslu má trhliny

Elektrifikácia U.S. Steel Košice mala byť vlajkovou loďou Plánu obnovy, vraví zástupca Európskej komisie.

Vodné elektrárne čaká modernizácia. Aké inovácie pripravujú najväčší prevádzkovatelia?

Vodné elektrárne čaká modernizácia. Aké inovácie pripravujú najväčší prevádzkovatelia?

S meniacou sa energetikou rastie aj význam hydroelektrární. Mnohé fungujú už dekády a potrebujú viac, než pravidelnú údržbu.

X
X
X
X