Rezort hospodárstva chce postupne uvoľňovať reguláciu v dodávkach elektriny a plynu. Ako sa na zámer pozerajú dodávatelia energií, zástupcovia spotrebiteľských združení a analytik INESS?
Veľká novela zákona o energetike, ktorú ministerstvo hospodárstva v polovici októbra 2021 poslalo do medzirezortného pripomienkového konania, zahŕňa postupnú liberalizáciu trhu dodávok energií pre tzv. zraniteľných odberateľov, domácnosti a malé firmy.
S dereguláciou cien za dodávku energií počíta aj programové vyhlásenie súčasnej vlády a už dlhšie o nej hovorí aj súčasné vedenie ÚRSO. Predseda regulačného úradu Andrej Juris pritom už vo vlaňajšom rozhovore pre Energie-portal.sk načrtol, ako by mala byť liberalizácia trhu rozfázovaná.
Dodávateľov energií, zástupcov spotrebiteľských združení a analytika think-tanku INESS sme oslovili s otázkou: „Je pripravovaná liberalizácia trhu dodávok energií dobrou správou pre slovenské domácnosti a malé firmy?“
Úlohou respondentov bolo odpovedať na otázku stručne vo forme "ÁNO", "NIE" alebo "???" (neviem) a následne svoju odpoveď rozvinúť a vysvetliť. Prečítajte si výber z odpovedí opýtaných, nižšie v článku nájdete odpovede v plnom znení.
Výber z odpovedí
Juraj Adamica (SPP, manažér pre udržateľnosť)
Navrhované zmeny prinášajú nové možnosti pre zákazníkov, ktorých výsledkom bude vyššia efektivita a optimalizácia nákladov.
Jana Ambrošová (Združenie dodávateľov energií, predsedníčka)
Regulácia dobre slúži tam, kde existuje prirodzený monopol, ako sú napríklad distribučné spoločnosti, táto regulácia dnes funguje.
Petra Čakovská (Spoločnosť ochrany spotrebiteľov, projektová manažérka)
Súčasťou deregulácie energetického trhu majú byť aj efektívne nástroje na ochranu zraniteľných skupín a nízkoprijmových domácností. A tu sme mohli byť oveľa ambicióznejší.
Miroslav Kulla (VSE, predseda predstavenstva)
Regulácia nám bránila investovať a nasadzovať nové technológie, či naplno využívať existujúce, ako je napríklad IMS (inteligentné meracie systémy – pozn. red.).
Martin Ondko (Magna Energia, predseda predstavenstva)
Čo si máme myslieť o povinnom informovaní odberateľa o rizikách a ochrane pri podomovom predaji v našich obchodných podmienkach, keď naša spoločnosť takýto predaj nikdy nerobila?
Zdeněk Schraml (SSE, generálny riaditeľ)
Zákazníkom budeme môcť poskytovať služby a produkty, ktoré dnes, kvôli vecnej alebo cenovej regulácii poskytovať nemôžeme.
Miroslav Tulák (Združenie slovenských spotrebiteľov)
Spotrebiteľ sa nedokáže zorientovať v systéme sadzieb ani teraz, ani po zavedení tzv. dynamických sadzieb.
Martin Vlachynský (INESS, analytik)
Je veľká škoda, že k liberalizácií nenašli odvahu predchádzajúce vlády. Počas obdobia klesajúcich cien by voliči dokázali spracovať túto zmenu oveľa ľahšie.
Celé odpovede
Juraj Adamica, manažér pre udržateľnosť, Slovenský plynárenský priemysel (SPP)
ÁNO.
Postupné ukončenie regulácie dodávky energií, je len jednou časťou navrhovaných zmien legislatívy. Ďalšími podstatnými časťami je zásadná transformácia trhu s energiami, jeho decentralizácia a noví účastníci trhu ako sú prosumer, energetické spoločenstvo a prevádzkovateľ zariadenia na uskladňovanie energie.
Spotrebitelia s vlastnou výrobou elektriny (napr. inštaláciou panelov na streche vlastného domu) budú v budúcnosti môcť vzájomne zdieľať energiu s inými, poskytnúť takto vyrobenú elektrinu na trhu alebo susedovi v prípade, že vyrobenú elektrinu nebudú momentálne potrebovať. Navrhované zmeny teda prinášajú nové možnosti pre zákazníkov, ktorých výsledkom bude vyššia efektivita a optimalizácia nákladov.
Dereguláciadodávky energií je nevyhnutným predpokladom pre využitie všetkých pozitív transformácie energetiky, keďže len deregulovaný trh vytvorí priestor pre dodávateľov energií a energetických služieb poskytovať flexibilné produkty prispôsobené konkrétnemu zákazníkovi. S dereguláciou by mali byť zároveň prijaté riešenia v sociálnej oblasti na ochranu odberateľov ohrozených energetickou chudobou, ktoré nebudú mať negatívny dopad na trh, a ktorých cieľom bude adresne znižovať spotrebu energií a teda aj náklady na ňu.
Jana Ambrošová, predsedníčka Združenia dodávateľov energií (ZDE)
ÁNO.
Zostáva vám 65% na dočítanie.
Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.
Predplatné obsahuje:
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
- Printový mesačník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť
chcem získať predplatné
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.