VSE
VSE
Belimo

Biliónové dotovanie zelenej energie prinesie pokles životnej úrovne, tvrdí ekonóm

Obrovská štátna podpora pre zelené technológie v USA poškodí ekonomiku a bude mať negatívny dopad na obyvateľov aj firmy, uvádza správa.

Fotovoltické panely a veterné turbíny

Foto: Flickr (Greens MPs)

Obnoviteľné zdroje energie sa často považujú za cestu ku zvyšovaniu energetickej nezávislosti, odstrihnutia sa od dovozu fosílnych palív, či znižovania cien energií. Tzv. „zelená ekonomika“ má vytvoriť množstvo nových pracovných miest, ktoré prispejú ku zvyšovaniu ekonomickej úrovne. Samozrejme, boj s klimatickými zmenami nevynímajúc.

Týmito tvrdeniami obhajujú zástancovia zelenej energie dotácie, povinné legislatívne limity, kvóty a nariadenia, zvýhodňujúce obnoviteľné zdroje energie oproti iným zdrojom. Správa think-tanku The Global Warming Policy Foundation s názvom „Zelená energia a ekonomická fabulácia“ upozorňuje na nebezpečenstvo disalokácie vzácnych zdrojov, ekonomickú neefektivitu dotovania obnoviteľnej energie a dôsledky pre celú ekonomiku a spoločnosť.

V článku sa dozviete:

  • prečo dotácie nezvyšujú prosperitu spoločnosti,
  • aké celkové náklady na podporu zelených technológií v USA odhaduje správa a aká je priemerná výška dotácie na inštalovaný výkon zdroja,
  • ako by sa prípadný pokles cien technológií prejavil na celkovom objeme dotácií,
  • ktoré sú najčastejšie dôvody pre podporu OZE a prečo sú podľa správy tieto argumenty falošné,
  • ako obnoviteľné zdroje spôsobujú nestabilitu siete a zvyšujú celkový účet za elektrinu,
  • prečo podpora obnoviteľnej energie vyvoláva potrebu ďalších dotácií.

Správa sa zameriava na politikmi často zmieňovaný dôvod dotovania zelenej energie – ekonomický rozvoj a vytváranie nových pracovných miest. Zástancovia štátnej pomoci však podľa autora ignorujú základný ekonomický princíp: zvyšovať ekonomický rast a prosperitu nie je možné dotovaním ekonomiky.

„Štát určuje víťazov (zelené technológie) a porazených. Takýto výber je nevyhnutne zlý, pretože to nie je rozhodnutie trhu, ale odráža skôr politické zvýhodňovanie. Výsledkom sú obrovské náklady vzniku ‚zelených‘ pracovných miest,“ konštatuje Jonathan Lesser.

Okrem toho, dotácie, napriek často opačným tvrdeniam, zvyšujú ceny elektriny a palív. Zvýšené náklady utlmujú ekonomickú aktivitu a vedú ku znižovaniu zamestnanosti vo väčšej miere, než predstavuje prírastok zelenej ekonomiky a pracovných miest.

 
 

Zostáva vám 79% na dočítanie.

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Alebo zadajte kód pre odomknutie obsahu tohto článku:

odomknúť tento článok

Kód pre odomknutie obsahu vybraného článku v cene 7,50 € + DPH si môžete zakúpiť cez platobnú bránu CardPay tu.


Diskusia (2)

  1. Gajdar17.01.2024 (14:57)
    PR článok uhoľnej a petrolejárskej loby. Pán Potočár, možno by stálo za námahy vyvrátiť aspoň tie očividné nepravdy, ktoré ste publikovali, V Európe zelené dotácie nie sú dôvodom prudkého rastu energií. https://www.energie-portal.sk/Dokument/jozef-holjencik-urso-plyn-rusko-komentar-110565.aspx Pravdou je, že dodávky plynu do EÚ obmedzil Gazprom – krátko nato, ako blokovaním zásobníkov Putin vohnal EÚ do krízy. https://www.energie-portal.sk/Dokument/zasobniky-plynu-v-eu-sa-vyprazdnuju-rusi-slubovali-ze-svoje-v-novembri-naplnia-107647.aspx Najviac ma pobavilo priopčítanie PPA ceny k "dotácii" ktorú Jonathan Lesser ďalej používa, bez toho aby chápal, že to je predajná cena elektrickej energie a vôbec nie dotácia.
  2. pavolkosa1959@gmail.com17.01.2024 (21:15)
    Myslím si, že články by sa mali čítať s porozumením anie neporozumením, so zkaleným zrakom "lebo Putin". Nikde tam nie je obhajoba uhoľnej a petrlejárskej lobby. Taktiež tam nie je nič o cenách elektriny ale o výške dotácie na inštalovaný výkon. Ja si osobne myslím, že je to veľmi triezvy pohľad hlavne na investičné súvislosti ale taktiež na prevádzkové, ohľadom potreby rezervných zdrojov či už točivých alebo nedaj boh nízkokapacitných ale vysoko investične náročných batériových úložísk.

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.



Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Nevyrábajú, no inkasujú obrovské dotácie. Ako fungujú veterné elektrárne v Británii

Nevyrábajú, no inkasujú obrovské dotácie. Ako fungujú veterné elektrárne v Británii

Objem nevyužitej elektriny aj platieb za obmedzovanie výkonu veterných parkov na Ostrovoch neustále rastie.

Nórsko, USA, Rusko. Odkiaľ dovážali štáty EÚ zemný plyn v roku 2024 (+grafy)

Nórsko, USA, Rusko. Odkiaľ dovážali štáty EÚ zemný plyn v roku 2024 (+grafy)

Import plynu z Ruska vlani stúpol, dôvodom boli aj vyššie dovozy ruského LNG.

Ako sa bude uskladňovať elektrina? Prevádzkovateľ siete posudzuje dve možnosti

Ako sa bude uskladňovať elektrina? Prevádzkovateľ siete posudzuje dve možnosti

Štúdia skúmala možnosti krátkodobého uskladnenia elektriny. Zo všetkých dostupných technológií vidí reálne uplatnenie iba dvoch riešení.

X
X
X
X