EÚ chce vyhrať nad USA v pretekoch o dotovanie zelenej energetiky. To je cesta do pekla (píše Radovan Kazda) | ENERGIE-PORTAL.SK
Eversheds Sutherland
Česko-slovenské energetické fórum 2023
Belimo

Komentár. EÚ chce vyhrať nad USA v pretekoch o dotovanie zelenej energetiky. To je cesta do pekla

Na pozadí najdôležitejšieho a veľmi správneho postupu západného sveta voči agresii Putinovho režimu sa dejú aj menej správne veci.

Radovan Kazda

Foto: Energie-portal.sk

Spojené štáty schválili vlani v auguste novú veľkú výdavkovú politiku v boji proti zmene klímy.

Na “nízkouhlíkový” trh vynaložia najbližších desať rokov bezmála 400 miliárd dolárov. Zákon má paradoxný názov Inflation Reduction Act (IRA), teda zákon o znižovaní inflácie, pričom príjmovú časť do rozpočtu zabezpečia - ako to už u tvorcov politík býva - najmä zvýšením selektívnych daní.

Pre EÚ je však problematické najmä to, že USA zákonom presadzujú aj princíp “Buy American”, teda zvýhodňujú technológie a zariadenia vyrobené výhradne v USA. Napríklad elektromobily, batérie, či solárne moduly.

Výsledkom tohto opatrenia proti slobodnému trhu je príspevok k obchodnej vojne medzi spojencami slobodného sveta, teda najmä USA a EÚ.

A reakcia EÚ? Lídri spoločenstva sa síce pokúšajú presvedčiť USA, aby zrušili znevýhodňovanie európskych výrobcov na americkom trhu (a možno sa im to podarí), a tiež dali najavo, že im “nevonia” možnosť zaťažiť zadĺžené členské štáty ďalšími daňami, ale Nemecko a Francúzsko zároveň presadzujú, aby sa dotačné pravidlá v EÚ uvoľnili a Únia sa tak pokúsila vyhrať preteky o to, kto viac zadotuje a stimuluje znížením daní.

Ich snaha udržať v EÚ výrobcov je síce správna, ale princíp “keď vy, tak aj my” je cestou do ekonomického pekla.

Nehovoriac o tom, že EÚ nie je žiaden nedotujúci baránok. Tých amerických zhruba 40 miliárd dolárov ročne je menej ako polovica sumy, ktorú krajiny EÚ vynakladajú len na obnoviteľné zdroje energie, čo predstavuje približne 0,5 percenta HDP EÚ v porovnaní s predpokladanou hodnotou 0,2 percenta v USA.

Čo s tým? EÚ by sa mala prestať snažiť napodobňovať Spojené štáty v tom zlom. Vyjsť z tejto šlamastiky nebude ľahké, ale bolo by oveľa ľahšie i správne, keby EÚ zvoľnila zo svojej radikálnej klimatickej politiky, prestala tak rýchlo presadzovať nedosiahnuteľný bezuhlíkový cieľ a odpojila sa od spoločnej snahy spojencov byť chudobnejší, než neslobodný svet.

Na to však lídri oboch slobodných spoločenstiev zatiaľ zjavne nemajú dostatok štátnictva. Na potešenie aj Putina.

Radovan Kazda
redaktor


Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Atómové elektrárne dodávajú iba zlomok využiteľného tepla

Atómové elektrárne dodávajú iba zlomok využiteľného tepla

Obrovské množstvo odpadného tepla uniká cez chladiace veže jadrových elektrární. Mohlo by vykurovať veľké mestá v okolí.

Komentár. Volajme to zdanenie elektrární a dotovanie cez SPP. Ako je to so zlacnenou elektrinou

Komentár. Volajme to zdanenie elektrární a dotovanie cez SPP. Ako je to so zlacnenou elektrinou

SPP musí priebežne dokupovať elektrinu pre domácnosti na trhu, vláda aj preto do podniku vlani naliala pol miliardy eur.

Aj výmenou starých plynových kotlov za kondenzačné možno výrazne znižovať emisie

Aj výmenou starých plynových kotlov za kondenzačné možno výrazne znižovať emisie

Tri príklady rekonštrukcie plynovej kotolne vo veľkých objektoch s výraznou úsporou spotreby plynu a emisií.