NO DIG konferencia
VSE
Belimo

EÚ sa hnevá. Nepáči sa jej americký klimatický zákon, sama však trh deformuje

Únia sa snaží bojovať proti americkým dotáciám na čisté technológie novým financovaním. Má to však veľké riziká.

Ursula von der Leyen

Predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyen / Foto: Európska komisia

Európska únia sa plánuje postaviť proti daňovým úľavám v oblasti čistých technológií, ktorý priniesol americký zákon o znížení inflácie, tým, že zmierni svoje pravidlá poskytovania dotácií a vytvorí nový fond, ktorým chce pomôcť členským štátom s obmedzenou fiškálnou silou konkurovať.

Má to byť aj reakciou na obrovský klimatický balík dotácií a daňových úľav, ktorý s cieľom boja proti zmene klímy schválil americký kongres v auguste minulého roku pod paradoxným názvom Zákon o znižovaní inflácie. Podrobne sme sa mu venovali minulý týždeň.

V rozsiahlom článku sa dozviete:

  • čo sú sporné časti amerického zákona,
  • ako na ne reaguje Európska komisia,
  • či hrozí dotačná vojna medzi EÚ a USA,
  • aký názor na dotácie v EÚ majú odborníci.

Americký zákon IRA (Inflation Reduction Act) priniesol niekoľko protekcionistických opatrení v prospech amerických výrobcov, čo prirodzene znepokojilo predstaviteľov Únie aj európskych výrobcov.

Tento zásah v štýle “kupuj len produkty vyrobené v USA” totiž môže odlákať európske spoločnosti z EÚ, poškodiť priemysel čistých technológií a výrobný priemysel kontinentu. Zahŕňa totiž napríklad aj daňové úľavy pre elektrické autá a batérie vyrobené výhradne v USA.

Zjavne je aj nekompatibilný s pravidlami Svetovej obchodnej organizácie, ktoré zakazujú diskrimináciu produktov na základe krajiny pôvodu.

Hoci Spojené štáty minulý mesiac uviedli, že upravia svoje pravidlá tak, aby sa na niektoré vozidlá montované v zahraničí vzťahovali nové stimuly, tieto zmeny nestačili na rozptýlenie európskych obáv, všimol si The Wall Street Journal. Odkazy na zdroje nájdete na konci článku.

U. von der Leyen: treba to zmeniť

Zákon IRA spomenula aj predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová na minulotýždňovom Svetovom ekonomickom fóre v Davose.

“V Spojených štátoch sme boli svedkami zákona o znížení inflácie, ich investičného plánu v oblasti čistých technológií vo výške 369 miliárd dolárov. To znamená, že len EÚ a USA spolu navrhujú takmer 1 bilión eur na urýchlenie hospodárstva založeného na čistej energii. To má potenciál masívne podporiť cestu ku klimatickej neutralite,” uviedla von der Leyenová.

Zmienila sa však aj o obavách Únie z poškodzovania slobodného obchodu a voľnej súťaže medzi oboma spoločenstvami.

“Nie je žiadnym tajomstvom, že niektoré prvky zákona o znižovaní inflácie vyvolali množstvo obáv, pokiaľ ide o niektoré cielené stimuly pre podniky. Preto sme v spolupráci s USA hľadali riešenia, napríklad, aby z IRA mohli profitovať aj spoločnosti z EÚ a elektromobily vyrobené v EÚ. Naším cieľom by malo byť zabrániť narušeniu transatlantického obchodu a investícií,” priblížila predsedníčka Komisie.

SEPS

Ešte kritickejší postoj zaujala von der Leyen už v decembri minulého roku na plenárnom zasadnutí Európskeho parlamentu.

“Stačí sa pozrieť na Spojené štáty. Nedávno schválili významný investičný plán, ktorý stanovuje aj normy pre odvetvia čistých technológií, tzv. zákon o znížení inflácie. A povedzme si to jasne: Predovšetkým podpora prechodu na čisté technológie je správna vec, ak sa robí správne - transparentne, v duchu spolupráce a spôsobom, ktorý zabezpečí rovnaké podmienky. Mali by to byť preteky s časom, nie preteky medzi sebou. Mali by to byť preteky na vrchol, nie preteky na dno. Napriek tomu existuje riziko, že zákon o znížení inflácie môže viesť k nekalej súťaži,” uviedla.

Za znepokojujúce označila najmä tri aspekty.

 
 

Zostáva vám 59% na dočítanie.

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Alebo zadajte kód pre odomknutie obsahu tohto článku:

odomknúť tento článok

Kód pre odomknutie obsahu vybraného článku v cene 7,50 € + DPH si môžete zakúpiť cez platobnú bránu CardPay tu.


Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Batérie súťažia o podporné služby. Ale najväčší trh sa otvára inde, vraví expert

Batérie súťažia o podporné služby. Ale najväčší trh sa otvára inde, vraví expert

Každý business case poskytuje inú návratnosť, vysvetľuje Tomáš Rajčan.

Názor. Jadrová energia je kľúčom k dekarbonizácii, argumenty Greenpeace nedávajú zmysel

Názor. Jadrová energia je kľúčom k dekarbonizácii, argumenty Greenpeace nedávajú zmysel

Prírodné podmienky neumožňujú, aby slnko vyrábalo elektrinu spôsobom, ako to požadujú zákazníci teda 24/7, píše Andrej Hanzel.

Názor. Holjenčíkove „nízke“ ceny energií zaplatíme dvakrát

Názor. Holjenčíkove „nízke“ ceny energií zaplatíme dvakrát

Kým krátkodobo sa ceny energií možno zastabilizujú, súčasne sa v energetike na Slovensku prestane investovať, píše Karol Galek.

X
X
X
X