VSE
VSE
Belimo

Čo je zákon o znížení inflácie IRA a koľko bude stáť

Pod zákonom proti inflácii sa skrýva najväčší “klimatický” výdavkový balík v histórii USA, ako aj dotácie do zdravotníctva a reforma daňového systému.

Joe Biden vo Flatirons Campus, Colorado, 2021

Foto: National Renewable Energy Lab, Flickr (https://flic.kr/p/2mqSrzn)

Po nástupe Joea Bidena do prezidentského úradu sa významne zmenil prístup Spojených štátov amerických k politike boja proti zmene klímy.

Jeho výsledkom je aj prelomový zákon o znížení inflácie z roku 2022 (Inflation Reduction Act of 2022 - IRA), ktorého cieľom je obmedziť infláciu znížením deficitu, znížením cien liekov na predpis a investovaním do domácej výroby energie pri podpore čistej energie.

Prijal ho 117. Kongres Spojených štátov a 16. augusta 2022 ho podpísal prezident Joe Biden. Predkladateľmi boli demokratickí senátori Chuck Schumer a Joe Manchin. Zákon bol výsledkom rokovaní o pôvodne navrhovanom zákone Build Back Better Act, ktorý však bol po námietkach samotného Manchina zredukovaný a následne komplexne prepracovaný do výslednej podoby IRA.

Čo je cieľom zákona

Cieľom IRA je nasmerovať nové federálne výdavky na zníženie emisií uhlíka, zníženie nákladov na zdravotnú starostlivosť, reforma daňového systému a zlepšenie dodržiavania daňových predpisov daňovníkmi.

Zároveň sa USA snažia dotáciami a úľavami urýchliť investície do domácich výrobných kapacít a naštartovať výskum a vývoj a komercializáciu špičkových technológií, ako je zachytávanie a ukladanie uhlíka a čistý vodík.

V USA ide od konca roka 2021 už o tretí právny predpis prijatý od konca roka 2021, ktorého cieľom je zlepšiť hospodársku konkurencieschopnosť, inovácie a priemyselnú produktivitu USA. Zákony Bipartisan Infrastructure Law (BIL), CHIPS & Science Act a tiež IRA majú spolu čiastočne sa prekrývajúce priority. Spolu zavádzajú do nasledujúcich desiatich rokov nové federálne výdavky vo výške 2 biliónov USD.

Rozpočtový úrad Kongresu (CBO) odhaduje, že zákon IRA zníži v nasledujúcom desaťročí rozpočtové deficity o 238 miliárd dolárov.

Kto to zaplatí

Ako má znížiť deficit verejných financií zákon, ktorý vypúšťa von obrovské federálne výdavky? Veľkú časť z nich majú kompenzovať zvýšené vládne príjmy.

Nezisková organizácia Výbor pre zodpovedný federálny rozpočet (Committee for a Responsible Federal Budget - CFRB) zhrnula vlani ešte pred schválením zákona jeho rozpočtovú bilanciu takto:

Zákon zvyšuje minimálnu daň pre veľké korporácie na 15 %, zavádza 1 % spotrebnú daň na spätný odkup akcií a poskytuje nové finančné prostriedky na zlepšenie výberu a vymáhania daňových poplatkov. V kombinácii s úsporami z iniciatív v oblasti zdravotníctva CBO odhaduje, že IRA zníži deficit verejných financií o 237 miliárd USD v priebehu nasledujúcich desiatich rokov.

O čom je zákon o znížení inflácie IRA

Detailom schváleného zákona sa podrobne venuje jedna z najväčších konzultačných spoločností na svete McKinsey & Company. Vyberáme najdôležitejšie časti, ktoré sa týkajú energetiky.

1. Klimatické opatrenia

Prostredníctvom IRA bude smerovať takmer 400 miliárd USD federálneho financovania do čistej energie s cieľom, aby sa do konca tohto desaťročia výrazne znížili emisie uhlíka v krajine.

Finančné prostriedky sa budú poskytovať prostredníctvom kombinácie daňových stimulov, grantov a záruk za úvery. Najväčší podiel pripadá na čistú elektrinu a prenos, po ktorých nasleduje čistá doprava vrátane stimulov pre elektrické vozidlá.

2. Modernizácia, zmena účelu alebo výmena energetickej infraštruktúry

Úrad ministerstva energetiky USA pre úverové programy dostane približne 12 miliárd USD na desaťnásobné rozšírenie svojich existujúcich úverových právomocí a vytvorenie nového úverového programu s limitom 250 miliárd USD na modernizáciu, zmenu účelu alebo výmenu energetickej infraštruktúry.

Prostriedky pridelené ministerstvu energetiky USA na základe zákona o znížení inflácie poskytujú úverové dotácie, ktoré umožňujú priame úvery a záruky za úvery.

3. Stimuly pre súkromné investície

Väčšina z finančných prostriedkov vo výške 394 miliárd USD určených na energetiku a klímu má formu daňových úľav. Najväčším príjemcom sú korporácie, ktorým boli poskytnuté daňové úľavy v odhadovanej hodnote 216 miliárd USD.

Tieto úľavy sú určené na stimuláciu súkromných investícií do čistej energie, dopravy a výroby. Mnohé z daňových stimulov v návrhu zákona majú charakter priamych platieb, čo znamená, že subjekt si môže uplatniť nárok na celú sumu, aj keď je jeho daňová povinnosť nižšia ako úver.

Na získanie finančných prostriedkov v rámci energetickej časti zákona o znížení inflácie sú oprávnené právnické osoby, fyzické osoby a štátne a miestne samosprávy.

 
 

Zostáva vám 39% na dočítanie.

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Alebo zadajte kód pre odomknutie obsahu tohto článku:

odomknúť tento článok

Kód pre odomknutie obsahu vybraného článku v cene 7,50 € + DPH si môžete zakúpiť cez platobnú bránu CardPay tu.


Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Protimonopolný úrad vidí možný kartel pri dodávke fotovoltiky. Spustil konanie

Protimonopolný úrad vidí možný kartel pri dodávke fotovoltiky. Spustil konanie

Podozrenia sa týkajú projektu financovaného z eurofondov.

Plán obnovy v energetike naberá sklz. Jedna výzva mešká už rok

Plán obnovy v energetike naberá sklz. Jedna výzva mešká už rok

Ďalšie výzvy už rezort hospodárstva otvoril, ale stále nie sú vyhodnotené.

LNG tankery budú platiť za CO2 emisie. Cena plynu v EÚ môže vzrásť

LNG tankery budú platiť za CO2 emisie. Cena plynu v EÚ môže vzrásť

Od začiatku roka sa povinnosť nakupovať emisné kvóty vzťahuje aj na námornú dopravu. Zvýšené náklady sa prenesú do cien plynu.