Cena tepla dodávaného z teplární podľa rozhodnutí ÚRSO v roku 2021 klesne v priemere o štyri percentá. Ďalšie úspory domácnostiam prinesie správne vetrania a vhodný režim vykurovania.
Spotreba tepla v slovenských domácnostiach v dôsledku niekoľko týždňov trvajúceho lockdownu rastie. Práca formou home office, dištančné vzdelávanie detí a celkové obmedzenie pohybu znamená, že ľudia trávia viac času doma.
V zimných mesiacoch to pre mnohé domácnosti znamená vyššiu spotrebu tepelnej energie. Eva Sadovská, analytička WOOD & Company sa preto vo svojej najnovšej analýze detailnejšie pozrela na ceny tepla a priniesla päť tipov, ako môžu domácnosti znížiť svoje náklady na kúrenie.
V tomto článku sa dozviete:
- aké sú náklady slovenských domácností na teplo,
- aký vplyv má pandémia na spotrebu tepla,
- koľko si domácnosti priplatili za teplo v posledných rokoch,
- ako môžu domácnosti znížiť svoje náklady na vykurovanie,
- koľko tepla pochádza z obnoviteľných zdrojov energie.
Cena tepla v roku 2021 klesne
Priemerná slovenská domácnosť zvyčajne utráca na teplo 2,6 % zo svojich spotrebných výdavkov. Príjemné teplo v byte alebo v dome však nie je samozrejmosťou vo všetkých domácnostiach.
Podľa najaktuálnejších údajov Eurostatu si nemôže dovoliť vykurovať dom alebo byt takmer 8 % slovenských domácností. „Situácia sa navyše za posledné roky zhoršila, nakoľko podiel takýchto domácností sa zvýšil z vyše 4 % v roku 2017,“ zhodnotila E. Sadovská.
Výška nákladov na teplo závisí od počasia, od toho, koľko času trávia členovia domácnosti doma, od prístupu k efektívnemu vykurovaniu domácností, ale aj od zdroja na výrobu tepla. Podľa údajov Eurostatu si počas uplynulých troch rokov (2018 – 2020) slovenské domácnosti za teplo medziročne priplácali.
„Najviac sme zvýšenie cien pocítili v roku 2019, keď cena tepla medziročne vzrástla o 6,5 %. Naopak, vlani sme si za tepelnú energiu priplácali v priemere iba 0,4 %. Najvýraznejší pokles cien tepla, a to o -5,3 % evidovali slovenské domácnosti v roku 2017,“ zhrnula analytička.
V roku 2021 pôjdu ceny tepla pre domácnosti dole. Dodávateľom, ktorí požiadali o zmenu ceny tepla od januára 2021, Úrad pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO) medziročne znížil priemernú cenu tepla o - 4,2 %.

„To môže byť dobrá správa najmä pre tie domácnosti, ktoré počas tohtoročnej zimy trávia viac času doma. Vyššia spotreba tepla tak môže byť kompenzovaná nižšími cenami. V konečnom dôsledku môžu domácnosti pri vykurovaní či príprave teplej úžitkovej vody ušetriť desiatky eur,“ uviedla E. Sadovská.
Úspory, ktoré by domácnostiam malo priniesť zníženie ceny tepla, v januári vyčíslil aj regulátor. Na Energie-portal.sk sme sa téme podrobnejšie venovali v tomto článku.
Ako znížiť náklady na kúrenie?
Hoci domácnosti, ktoré odoberajú teplo zo systémov centrálneho zásobovania teplom (CZT), môžu v roku 2021 očakávať pokles nákladov na vykurovanie vďaka zníženiu regulovaných cien, ďalšie úspory sa dajú dosiahnuť vďaka správnemu režimu vykurovania a vetrania. Podľa analytičky by domácnosti nemali zabúdať na päť dôležitých zásad.
- Kúrte len toľko, koľko je potrebné. Každý stupeň navyše, resp. stupeň, o ktorý zbytočne prekúrite miestnosť, zvyšuje spotrebu energie o viac ako 5 %. V spálni a v obývacej miestnosti sa cez deň odporúča udržiavať teplotu v rozpätí 20 – 22 stupňov Celzia. Na chodbe, ale aj v miestnosti, v ktorej spíte, stačí 18 stupňov Celzia.
- Nevypínajte kúrenie úplne. A to aj keď odchádzate z bytu. Vykúriť po návrate späť vychladený byt je drahšie ako v ňom po celý čas udržiavať primeranú teplotu.
- Dbajte o to, aby okná a dvere dobre tesnili. Pomôcť môžu predokenné rolety alebo izolačné pásky.
- Nezakrývajte radiátory. Radiátory by nemali slúžiť na sušenie oblečenia. Zakrytý radiátor totiž môže zvýšiť energiu na kúrenie až o pätinu. Pred radiátory nie je vhodné dávať ani veľké predmety ako nábytok, odporúčajú sa aj kratšie alebo odhrnuté závesy.
- Vetrajte krátko a intenzívne. Stačí napríklad päť minút a viackrát denne.
Podiel OZE rastie. V štatistike
Okrem ceny tepla sa mnohé domácnosti zaujímajú aj o to, z akých zdrojov dodávané teplo pochádza. Nedávno zverejnená štatistika o podiele zelenej energie v slovenskom teplárenstve ich mohla potešiť.
Podľa najaktuálnejších údajov Eurostatu sa v roku 2019 tepelná energia z obnoviteľných zdrojov energie (OZE) podieľala až 19,7 % na celkovej spotrebe tepla. „Na prvý pohľad tak ide o výrazný krok vpred, nakoľko v rokoch 2010 až 2018 tento podiel kolísal v rozpätí 7,8 až 10,8 %,“ pokračuje E. Sadovská.
Mohlo by vás zaujímať:
Výrazný nárast podielu OZE v štatistike Eurostatu má ale podľa analytičky háčik – do obnoviteľných zdrojov boli v roku 2019 prvýkrát zarátané aj domy vykurované drevom či štiepkou, čo niektorí odborníci na obnoviteľné zdroje energie považujú za neakceptovateľné riešenie, keďže ide o suroviny produkujúce významné množstvo emisií, navyše bez použitia sofistikovanejších filtračných technológií.
Zostáva vám 24% na dočítanie.
Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.
Predplatné obsahuje:
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
- Printový mesačník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť
chcem získať predplatné
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.