VSDS
INNOGY
INNOGY

Dodávatelia vo veci cien distribúcie apelujú na Ministerstvo hospodárstva SR

Združenie dodávateľov energií (ZDE) už od decembra 2016 upozorňovalo na zmeny distribučných taríf pre dodávku elektriny a plynu, platných od 1.1.2017, a s tým spojené dôsledky pre odberateľov.

Dodávatelia vo veci cien distribúcie apelujú na Ministerstvo hospodárstva SR

Foto: Fotolia

Stanovisko ZDE

Hoci Úrad pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO) opakovane deklaruje pokles priemerných koncových cien, pre veľký počet odberateľov (domácnosti, samosprávy a pod.) znamená rok 2017 rapídny nárast nákladov na distribúciu.

Nové distribučné tarify sa v jednotlivých regiónoch prejavujú rozdielne:

  • domácnostiam na západnom Slovensku narástla variabilná zložky ceny a celkové náklady na elektrinu tak porastú tým, ktorí elektrinou kúria a majú vyššiu spotrebu, ako je udávaná „priemerná“ spotreba,

  • všetci odberatelia na napäťovej úrovni NN na strednom a východnom Slovensku si výrazne priplatia na fixnej zložke ceny – zdraženie sa týka nielen domácností, ale aj malých firiem, obcí, samospráv, štátnych inštitúcii mnohých ďalších,

  • nové tarify pre distribúciu plynu a výška fixnej zložky zásadne zvýši náklady nielen pre mnohé domácnosti, ale najmä pre veľkých odberateľov.

ÚRSO 17.1.2017 na svojom webovom sídle označil tieto upozornenia za „hystériu“ a dodal, že informácie o zdražovaní energií sa nezakladajú na pravde.

Úrad sa tiež znížil k tomu, že poprel nielen svoju odbornosť, ale aj svoju opodstatnenosť, keď uviedol: „Navyše úrad zdôrazňuje, že odberatelia nemusia s fixnými poplatkami, ktoré im predpisujú dodávatelia, súhlasiť, je to vec zmluvného vzťahu.“

Nie je potrebné pripomínať, že „fixný poplatok“ stanovuje samotný ÚRSO ako povinnú zložku regulovanej pevnej ceny distribúcie. O výške fixného poplatku preto dodávateľ nie je s odberateľom oprávnený vyjednávať.

Taktiež nie je potrebné pripomínať, že nielen fixné distribučné poplatky, ale napríklad aj tarifu za prevádzkovanie systému (medziročne narástla o +3,30 EUR/MWh) dodávateľ na základe zmluvy o združenej dodávky inkasuje od odberateľa a celý obnos peňazí ďalej uhrádza prevádzkovateľom distribučných sústav a spoločnosti OKTE.

Túto službu dodávatelia vykonávajú ako sprievodnú činnosť dodávky energií, a to bez náhrady s tým súvisiacich nákladov a s povinnosťou prevzatia plného kreditného rizika – tzn. rizika za nezaplatenie pohľadávok odberateľmi.

Úrad dlhodobo prehliada pripomienky a návrhy odbornej verejnosti k návrhom regulačných vyhlášok a kritickú spätnú väzbu k viacerým svojim krokom a rozhodnutiam.

Za všetky spomeňme napríklad zamietnutie väčšiny zásadných pripomienok v roku 2016 k návrhom regulačnej politiky na obdobie 2017 – 2021, návrhom pravidiel trhu či návrhom cenových vyhlášok pre elektroenergetiku a plynárenstvo. Za povrchné možno označiť tiež analyzovanie potenciálnych dopadov úradom navrhovaných predpisov (v doložke vplyvov ÚRSO opakovane konštatuje, že ním predkladané návrhy vplyv na podnikateľské prostredie alebo sociálnu oblasť nemajú).

Dôkazom neodbornosti je nedávny nález Ústavného súdu SR vo veci zavedenia platby výrobcov elektriny za prístup do distribučnej sústavy alebo neschopnosť vysporiadať sa zákonným spôsobom s tzv. STOP STAV-om na pripájanie nových zdrojov elektriny do sústavy.

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate na 1 rok

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X)
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Cena plynu v roku 2021 pôjde dole. ÚRSO ohlásil zlacnenie pre všetky domácnosti

Cena plynu v roku 2021 pôjde dole. ÚRSO ohlásil zlacnenie pre všetky domácnosti

Domácnosti, ktoré využívajú zemný plyn aj na vykurovanie, podľa prepočtov ÚRSO môžu ušetriť 125 eur ročne.

VIDEO: Predseda ÚRSO Andrej Juris o cenách plynu pre domácnosti v roku 2021

VIDEO: Predseda ÚRSO Andrej Juris o cenách plynu pre domácnosti v roku 2021

Domácnosti by mali od dodávateľov žiadať zľavu z maximálnych cien plynu, ktoré stanovil ÚRSO, hovorí Andrej Juris.

IEA: Fotovoltika je novým kráľom elektriny, pozor na dostatočnú flexibilnosť sietí

IEA: Fotovoltika je novým kráľom elektriny, pozor na dostatočnú flexibilnosť sietí

Expanzia a digitalizácia sietí na celom svete si počas nasledujúcej dekády bude vyžadovať podľa odhadu Medzinárodnej energetickej agentúry vyše 400 miliárd dolárov ročne.