VSDS
DTE
INNOGY

Dimenzovanie fotovoltiky v budove umožňuje najlepšie hodinový výpočet potreby energie

Hodnotenie energetickej hospodárnosti budov vychádza z potreby energie podľa mesačnej a ročnej metódy. Tie však nezohľadňujú výrobu z fotovoltiky a vlastnú spotrebu v budove.

Dimenzovanie fotovoltiky v budove umožňuje najlepšie hodinový výpočet potreby energie

Foto: Flickr

Všetky nové budovy by mali podľa európskej legislatívy od roku 2021 spĺňať štandard budov s takmer nulovou potrebou energiou. Na splnenie kritérií budú potrebné využívať aj obnoviteľné zdroje energie, teda najmä najdostupnejšiu fotovoltickú energiu.

Posudzovanie minimálnych požiadaviek na energetickú hospodárnosť budov vychádza v súčasnosti z výpočtu potreby energie na základe mesačnej alebo ročnej metódy. Tieto spôsoby však nezohľadňujú výrobu z fotovoltiky a jej vlastnú spotrebu v budove.

Podľa už neplatnej technickej normy STN EN 15603 je možné odpočítať celú ročnú alebo mesačnú vyrobenú fotovoltickú elektrinu od potreby elektrickej energie. “Tento postup neodráža realitu a môže viesť k nesprávnym záverom. Existuje riziko nadhodnotenia využitia fotovoltickej elektrickej energie v budove a následne riziko nadhodnotenia úspor nákladov v prípade, že dodávka elektriny do siete nie je pre vlastníka budovy žiadnym prínosom,” upozornila vo svojej prezentácii na konferencii “Vykurovanie 2019” Jana Bendžalová zo spoločnosti ENBEE.

Odvádzanie elektrickej energie do siete neumožňuje slovenská legislatíva. Výrobcovia v prípade nadbytočne vyrobenej elektriny môžu takto spraviť iba do určitého limitu, po presiahnutí ktorého sú penalizovaní. Celý objem vyrobenej obnoviteľnej elektriny musí výrobca spotrebovať v danom mieste.

Výhody hodinového výpočtu

V legislatíve sa neuvádza výpočtový krok, v ktorom sa vyrobená energia odpočíta od potreby energie. Preto sú možné významné rozdiely v hodnotení energetickej hospodárnosti budov, a to až do výšky 50 %. Výhodou hodinovej metódy je podľa J. Bendžalovej to, že umožňuje správne nadimenzovanie fotovoltiky pre vlastnú spotrebu.

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate na 1 rok

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X)
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý vidíte na obrázku.

Captcha image
Show another codezobraziť iný obrázok

Mohlo by vás zaujímať

Mobilné čerpacie stanice pomôžu farmárom i v priemysle. Ako mobilné tankovanie funguje?

Mobilné čerpacie stanice pomôžu farmárom i v priemysle. Ako mobilné tankovanie funguje?

Prenosné čerpacie stanice sú výhodné riešenie pre každého, kto potrebuje mať pohonné hmoty vždy na dosah.

Pozvánka na konferenciu: Dny teplárenství a energetiky 2020 - aktualizovaná

Pozvánka na konferenciu: Dny teplárenství a energetiky 2020 - aktualizovaná

Ďalší, už 26. ročník konferencie ponúka aj tento rok veľkú porciu informácií o nových technológiách, legislatíve a trendoch v teplárenstve a energetike.

Pozvánka na konferenciu ENEF 2016: S energiou rozumne a efektívne

Pozvánka na konferenciu ENEF 2016: S energiou rozumne a efektívne

Pozývame vás na 12. ročník konferencie, ktorá sa uskutoční 26. - 28. októbra 2016 v hoteli LUX Banská Bystrica. Ústrednou témou konferencie je „S energiou rozumne a efektívne“. (Aktualizované o program podujatia: 4.10.2016)