Dimenzovanie fotovoltiky v budove umožňuje najlepšie hodinový výpočet potreby energie | ENERGIE-PORTAL.SK
VSE
VSDS
Belimo 2

Dimenzovanie fotovoltiky v budove umožňuje najlepšie hodinový výpočet potreby energie

Hodnotenie energetickej hospodárnosti budov vychádza z potreby energie podľa mesačnej a ročnej metódy. Tie však nezohľadňujú výrobu z fotovoltiky a vlastnú spotrebu v budove.

Dimenzovanie fotovoltiky v budove umožňuje najlepšie hodinový výpočet potreby energie

Foto: Flickr

Všetky nové budovy by mali podľa európskej legislatívy od roku 2021 spĺňať štandard budov s takmer nulovou potrebou energiou. Na splnenie kritérií budú potrebné využívať aj obnoviteľné zdroje energie, teda najmä najdostupnejšiu fotovoltickú energiu.

Posudzovanie minimálnych požiadaviek na energetickú hospodárnosť budov vychádza v súčasnosti z výpočtu potreby energie na základe mesačnej alebo ročnej metódy. Tieto spôsoby však nezohľadňujú výrobu z fotovoltiky a jej vlastnú spotrebu v budove.

Podľa už neplatnej technickej normy STN EN 15603 je možné odpočítať celú ročnú alebo mesačnú vyrobenú fotovoltickú elektrinu od potreby elektrickej energie. “Tento postup neodráža realitu a môže viesť k nesprávnym záverom. Existuje riziko nadhodnotenia využitia fotovoltickej elektrickej energie v budove a následne riziko nadhodnotenia úspor nákladov v prípade, že dodávka elektriny do siete nie je pre vlastníka budovy žiadnym prínosom,” upozornila vo svojej prezentácii na konferencii “Vykurovanie 2019” Jana Bendžalová zo spoločnosti ENBEE.

Odvádzanie elektrickej energie do siete neumožňuje slovenská legislatíva. Výrobcovia v prípade nadbytočne vyrobenej elektriny môžu takto spraviť iba do určitého limitu, po presiahnutí ktorého sú penalizovaní. Celý objem vyrobenej obnoviteľnej elektriny musí výrobca spotrebovať v danom mieste.

Výhody hodinového výpočtu

V legislatíve sa neuvádza výpočtový krok, v ktorom sa vyrobená energia odpočíta od potreby energie. Preto sú možné významné rozdiely v hodnotení energetickej hospodárnosti budov, a to až do výšky 50 %. Výhodou hodinovej metódy je podľa J. Bendžalovej to, že umožňuje správne nadimenzovanie fotovoltiky pre vlastnú spotrebu.

 
 

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Printový mesačník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.



Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Pozvánka na konferenciu: Energetický manažment 2023

Pozvánka na konferenciu: Energetický manažment 2023

Deviaty ročník medzinárodnej konferencie sa uskutoční v polovici apríla v atraktívnom prostredí Vysokých Tatier.

Ako bolo na konferencii Energetický manažment 2022 (FOTO)

Ako bolo na konferencii Energetický manažment 2022 (FOTO)

K hlavným témam podujatia patrili garantované energetickú služby, energetická efektívnosť, budovy, obnoviteľné zdroje energie, ale aj podporné nástroje a energetická legislatíva.

Tepelné čerpadlá sú vhodné aj pre vykurovanie starších domov, tvrdí štúdia

Tepelné čerpadlá sú vhodné aj pre vykurovanie starších domov, tvrdí štúdia

Prípadová štúdia porovnáva návrh tepelného čerpadla pre rodinný dom na severe Slovenska v pôvodnom aj rekonštruovanom stave.