INNOGY
VSDS
Belimo

Energetická hospodárnosť? Každá desiata novostavba u nás nespĺňa zákonné požiadavky

Až 11 % novopostavených rodinných domov v roku 2017 nespĺňalo zákonom stanovené minimálne požiadavky na stavby v oblasti energetickej hospodárnosti. Medzinárodný certifikát udržateľnosti má na Slovensku asi päťdesiatka budov.

energetická hospodárnosť budov

Foto: Fotolia

Ani automobily, ani priemysel. Pravdepodobne najväčším žrútom energie na svete sú budovy. Stavebný sektor je totiž zodpovedný až za 30 % celkovej spotreby energie a viac ako 55 % konečnej spotreby elektrickej energie.

Slovenská rada pre zelené budovy (SKGBC) v nadväznosti na nedávnu správu Medzivládneho panelu OSN pre klimatické zmeny (IPCC) upozorňuje, že aj keď je pokrok v stavebníctve smerom k trvalo udržateľným budovám pomerne rýchly, nestačí držať krok s expanziou a rastúcim dopytom po energiách.

Kvalita budov a ich energetická náročnosť sú pre našu spoločnosť kľúčové. Svetová rada pre zelené budovy a Medzinárodná energetická agentúra odhadujú, že na dosiahnutie obmedzenia globálneho otepľovania pod 2 °C je nevyhnutné znížiť uhlíkovú stopu v urbánnom prostredí o 86 miliárd ton,“ apeluje SKGBC.

Pomáhajú tepelné čerpadlá aj izolácia budov

Zníženie uhlíkovej stopy miest o 86 miliárd ton znamená, že v zastavanom území sa emisie CO2 musia znížiť o 80 % a všetky novo postavené budovy majú do roku 2050 dosiahnuť nulové emisie CO2.

Aby sa tieto ciele podarilo dosiahnuť, podľa SKGBC sú nevyhnutné zmeny nielen pri samotnej výstavbe a obnove budovy, ale aj pri ich financovaní, oceňovaní, obstarávaní a správe.

„Riziká emisií oxidu uhličitého, ktoré vzniknú pri výstavbe a užívaní budov, by mali investori vedieť zhodnotiť a odborníci by sa mali pýtať, či boli posúdené správne. Aj takto môžeme zabezpečiť zmenu a dosiahnuť znižovanie emisií CO2,“ hovorí Hana Ovesná, výkonná riaditeľka SKGBC. 

VIESSMANN
Konkrétne kroky, na ktoré sa má oblasť výstavby budov zamerať sú podľa SKGBC moderné a energeticky účinné technológie ako izolácia budov, tepelné čerpadlá, či šetrné svetelné zdroje. Nemenej dôležité je správanie spotrebiteľa a prevádzka budov, ktoré môžu tiež významne ovplyvniť spotrebu energie.

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate na 1 rok

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X)
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Ako železiarne US Steel znižujú spotrebu energie a uhlíkovú stopu?

Ako železiarne US Steel znižujú spotrebu energie a uhlíkovú stopu?

Je dôležité vyrobiť kvalitnú, ale aj čo najmenej uhlíkovo intenzívnu oceľ. Zároveň pri čo najnižších nákladoch, hovorí Marek Lukačín z oceliarskej spoločnosti.

Právo na podporu obnoviteľných zdrojov nie je nemenné

Právo na podporu obnoviteľných zdrojov nie je nemenné

Súdny dvor EÚ sa vo svojom nedávnom rozsudku1 zaoberal právom prevádzkovateľov na garantovanú a nemennú podporu OZE. Článok advokátskej kancelárie Eversheds Sutherland vyšiel v prílohe ENERGO v júnovom vydaní mesačníka Odpadové hospodárstvo 2021/06.

Názor. Ako sme ušetrili 70 % na spotrebe tepla na vykurovanie aj bez odpojenia od CZT

Názor. Ako sme ušetrili 70 % na spotrebe tepla na vykurovanie aj bez odpojenia od CZT

Nestačí, ak sa šerí len v jednom byte, na znížení nákladov sa musí podieľať čo najviac domácností, píše Pavol Štefánik, ktorý vykonáva rozpočítavanie nákladov na vykurovanie v ôsmich bytových domoch v Petržalke.