Eversheds Sutherland
INNOGY
INNOGY

Najväčší potenciál pre lokálny zdroj má fotovoltika

O výrobu elektriny pre vlastnú veľkú spotrebu môžu mať záujem obchodné centrá, podniky, či bytovky. Najkôr však musia splniť náročné technické a administratívne podmienky distribučiek.

Najväčší potenciál pre lokálny zdroj má fotovoltika

Zmena legislatívy v energetike umožňuje od tohto roka produkciu elektriny pre vlastnú spotrebu aj väčším subjektom. Novela zákona o podpore obnoviteľných zdrojov energie zavádza prvýkrát pojem Lokálny zdroj. Ide tak trochu o obdobu tzv. Malého zdroja, ktorý je určené výhradne pre domácnosti. S tým rozdielom, že lokálnym zdrojom môže byť aj firma a inštalovaný výkon môže dosiahnuť maximálne 500 kW.

Nákupné centrá, priemyselné podniky, či bytovky

Očakáva sa, že o využívanie lokálneho zdroja budú mať najväčší záujem podniky s pomerne veľkou a stabilnou spotrebou elektrickej energie počas celého roka. Podľa Jána Karabu, člena výkonného výboru Slovenskej asociácie fotovoltického priemyslu (SAPI) budú veľmi zaujímavé fotovoltické zdroje napríklad pre nákupné centrá, či priemyselné podniky, v ktorých je sústavná prevádzka alebo administratívne budovy s neustálou potrebou výpočtového výkonu a chladenia. No uplatniť sa môžu aj v bytových domoch, kde sa pri vykurovaní a ohreve vody používajú elektrinou poháňané tepelné čerpadlá.

Lokálnym zdrojom bude najmä fotovoltika

Hoci lokálnym zdrojom môže byť každý obnoviteľný zdroj energie využívajúci slnko, vodu, vietor, biomasu, či geotermálnu energiu, najväčší potenciál majú podľa odborníkov fotovoltické elektrárne. Dôvodom je neustále sa zlepšujúca ekonomická návratnosť, univerzálnosť inštalácie, pomerne jednoduchá a rýchla projektová príprava, či dobrá schopnosť regulácie výkonu.

VIESSMANN

“V závislosti od špecifických miestnych klimatických podmienok, respektíve dostupnosti by mohli nájsť uplatnenie ako lokálny zdroj aj veterné elektrárne, alebo malé kompaktné bioplynové stanice. Veľmi malý priestor pre LZ vidíme v prípade vodných a geotermálnych elektrární,” potvrdzuje J. Karaba pre Energie-portal.sk

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924) na 1 rok
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý vidíte na obrázku.

Captcha image
Show another codezobraziť iný obrázok

Mohlo by vás zaujímať

Janiš: CZT má na Slovensku potenciál pre nové technické a digitálne riešenia

Janiš: CZT má na Slovensku potenciál pre nové technické a digitálne riešenia

Centrálne zásobovanie teplom IV. generácie má uskladňovať vyrobené teplo v čase prebytku a zároveň využívať aj odpadové teplo z externých zdrojov.

Zúžme reguláciu a zjednoťme distribučné tarify, navrhujú dodávatelia ÚRSO

Zúžme reguláciu a zjednoťme distribučné tarify, navrhujú dodávatelia ÚRSO

Regulovať ceny elektriny a plynu pre malé podniky je podľa dodávateľov energií neopodstatnené. Regulačnému úradu zaslali viacero návrhov na zmeny v regulačnej politike.

SaS: Povinné inštalovanie nabíjacích staníc je zbytočnou záťažou pre menšie podniky

SaS: Povinné inštalovanie nabíjacích staníc je zbytočnou záťažou pre menšie podniky

Nabíjacie stanice pre elektromobily v novostavbách budú povinné. Poslanecký návrh chce od tejto povinnosti odbremeniť malé a stredné podniky.