Dopyt po rope by v najbližšom období nemal veľmi rásť, prognózuje Medzinárodná energetická agentúra.
Cena ropy zaznamená v tomto týždni mierny nárast, ale trojročné maximá spred niekoľkých mesiacov prekonané nebudú. Na trhu prevláda vysoká volatilita s pohybmi nahore aj dolu, čo súvisí s neistým výhľadom na najbližšie obdobie a napätím vo vzťahu k americkým obchodným clám a sankciám. Svoju rolu zohráva momentálne aj fakt, že cena (crude oil) sa z technického pohľadu nachádza tesne pod silným rezistenčným pásmom 80 dolárov za barel.
Čo spraví OPEC
Obchodníci čakajú, či sa členské krajiny OPECu dohodnú na ďalšom zvýšení objemu produkcie čierneho zlata a pokryjú tak straty z výpadkov na niektorých trhoch, najmä v Iráne a Venezuele. Zasadnutie organizácie sa uskutoční 23. septembra v Alžírsku.
Americká ropa WTI sa obchoduje tesne pod úrovňou 69 dolárov za barel. Prudký rast z utorka a stredy bol v priebehu štvrtka prakticky vymazaný. Kvalitnejšia ropa Brent sa tak obchoduje s prirážkou takmer 10 dolárov za barel v porovnaní s WTI.
Medzinárodná energetická agentúra vo svojej čerstvej správe upozorňuje, že ceny ropy môžu prekonať 80 USD v dôsledku prudko klesajúceho exportu Iránu. Hoci sankcie USA voči tejto krajine nadobudnú platnosť až v novembri, krajina vyváža už teraz zhruba o 150-tisíc barelov ropy denne menej. Teraz je otázkou, či Saudská Arábia spolu s inými producentami dokážu a do akej miery pokryť tieto straty.
Výpadky Iránu a Venezuely zatiaľ necítiť
Zatiaľ sa zdá, že sa tak deje. Celosvetová ponuka ropy dosiahla v auguste rekordných 100 miliónov barelov denne. Vyššia produkcia krajín OPECu dokázala viac ako nahradiť sezónny pokles z nečlenských krajín. Hoci aj produkcia na trhoch mimo OPECu sa medziročne zvýšila v auguste o 2,6 milióna barelov denne.
Najväčší podiel na tom má americký trh, ktorý by mal ešte v tomto roku zvýšiť produkciu o 2 milióny barelov a budúci rok o 1,8 mil. barelov ľahkej ropy denne. Produkcia “crude” ropy zaznamenala v auguste deväťmesačné maximum na úrovni takmer 33 miliónov barelov denne. A to aj napriek výpadkom vo Venezuele a Iráne, ktoré stačila pokryť Nigéria, Saudská Arábia, Líbya a Irak. Krajiny OPEC-u sa už v júli dohodli na zvýšení produkcie ropy.
Americké sankcie voči Iránu, tretiemu najväčšiemu producentovi komodity v organizácii, ktoré vstúpia do platnosti 4. novembra, budú znamenať stratu väčšiny exportných trhov. Augustová produkcia sa výrazne znížila o 150-tisíc barelov na 3,63 mil. barelov denne, čo je najmenej od júla 2016.
V hyperinfláciou a rúcajúcou sa ekonomikou zmietanej Venezuele sa prakticky zrútila produkcia ich najvzácnejšieho zdroja. Počas dvoch rokov sa vývoz ropy zmenšil o milión barelov a produkovaný objem čakajú ďalšie výrazné škrty.
Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného
za 99 € bez DPH získate na 1 rok
- Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X)
- Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
- Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
- Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
chcem sa prihlásiť
chcem získať predplatné
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.