Dvořák Hager & Partners
INNOGY
SPP - Distribúcia

Cena ropy vystúpala tesne pod trojročné maximum. Výpadok Iránu zatiaľ necítiť

Dopyt po rope by v najbližšom období nemal veľmi rásť, prognózuje Medzinárodná energetická agentúra.

Cena ropy vystúpala tesne pod trojročné maximum. Výpadok Iránu zatiaľ necítiť

Foto: Fotolia

Cena ropy zaznamená v tomto týždni mierny nárast, ale trojročné maximá spred niekoľkých mesiacov prekonané nebudú. Na trhu prevláda vysoká volatilita s pohybmi nahore aj dolu, čo súvisí s neistým výhľadom na najbližšie obdobie a napätím vo vzťahu k americkým obchodným clám a sankciám. Svoju rolu zohráva momentálne aj fakt, že cena (crude oil) sa z technického pohľadu nachádza tesne pod silným rezistenčným pásmom 80 dolárov za barel.

Čo spraví OPEC

Obchodníci čakajú, či sa členské krajiny OPECu dohodnú na ďalšom zvýšení objemu produkcie čierneho zlata a pokryjú tak straty z výpadkov na niektorých trhoch, najmä v Iráne a Venezuele. Zasadnutie organizácie sa uskutoční 23. septembra v Alžírsku.

Americká ropa WTI sa obchoduje tesne pod úrovňou 69 dolárov za barel. Prudký rast z utorka a stredy bol v priebehu štvrtka prakticky vymazaný. Kvalitnejšia ropa Brent sa tak obchoduje s prirážkou takmer 10 dolárov za barel v porovnaní s WTI.  

Medzinárodná energetická agentúra vo svojej čerstvej správe upozorňuje, že ceny ropy môžu prekonať 80 USD v dôsledku prudko klesajúceho exportu Iránu. Hoci sankcie USA voči tejto krajine nadobudnú platnosť až v novembri, krajina vyváža už teraz zhruba o 150-tisíc barelov ropy denne menej. Teraz je otázkou, či Saudská Arábia spolu s inými producentami dokážu a do akej miery pokryť tieto straty.  

Výpadky Iránu a Venezuely zatiaľ necítiť

Zatiaľ sa zdá, že sa tak deje. Celosvetová ponuka ropy dosiahla v auguste rekordných 100 miliónov barelov denne. Vyššia produkcia krajín OPECu dokázala viac ako nahradiť sezónny pokles z nečlenských krajín. Hoci aj produkcia na trhoch mimo OPECu sa medziročne zvýšila v auguste o 2,6 milióna barelov denne.

Najväčší podiel na tom má americký trh, ktorý by mal ešte v tomto roku zvýšiť produkciu o 2 milióny barelov a budúci rok o 1,8 mil. barelov ľahkej ropy denne. Produkcia “crude” ropy zaznamenala v auguste deväťmesačné maximum na úrovni takmer 33 miliónov barelov denne. A to aj napriek výpadkom vo Venezuele a Iráne, ktoré stačila pokryť Nigéria, Saudská Arábia, Líbya a Irak. Krajiny OPEC-u sa už v júli dohodli na zvýšení produkcie ropy.

Americké sankcie voči Iránu, tretiemu najväčšiemu producentovi komodity v organizácii, ktoré vstúpia do platnosti 4. novembra, budú znamenať stratu väčšiny exportných trhov. Augustová produkcia sa výrazne znížila o 150-tisíc barelov na 3,63 mil. barelov denne, čo je najmenej od júla 2016.

V hyperinfláciou a rúcajúcou sa ekonomikou zmietanej Venezuele sa prakticky zrútila produkcia ich najvzácnejšieho zdroja. Počas dvoch rokov sa vývoz ropy zmenšil o milión barelov a produkovaný objem čakajú ďalšie výrazné škrty.

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924) na 1 rok
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné
Značky
cena ropyropa

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý vidíte na obrázku.

Captcha image
Show another codezobraziť iný obrázok

Mohlo by vás zaujímať

Elektrické autobusy v mestách ešte nebudú povinné

Elektrické autobusy v mestách ešte nebudú povinné

EÚ a členské krajiny sa dohodli na smernici o čistej doprave, podľa ktorej budú môcť verejné inštitúcie ďalej obstarávať aj autobusy na plyn.

Sucho znížilo výrobu energie. Slovenské elektrárne hlásia pokles produkcie

Sucho znížilo výrobu energie. Slovenské elektrárne hlásia pokles produkcie

Slovenské elektrárne v roku 2018 dodali do siete takmer 17 GWh energie a udržali si 70-percentný podiel na trhu.

Slovenské zákony idú často nad rámec európskych smerníc. Vláda ich chce zjednodušiť.

Slovenské zákony idú často nad rámec európskych smerníc. Vláda ich chce zjednodušiť.

Ministerstvo hospodárstva pripravilo audit legislatívy a identifikovalo neopodstatnenú regulačnú záťaž pre podnikateľov. Niektoré predpisy sa preto budú meniť.