VSDS
INNOGY
INNOGY

OPEC sa dohodol na znížení ťažby. Cena ropy i tak padla

Krajiny vyvážajúce ropu (OPEC) sa včera dohodli, že svoju obmedzenú ťažbu predĺžia o ďalších deväť mesiacov až do marca budúceho roka. Napriek tejto správe cena čierneho zlata (WTI) po oznámení kartelu spadla pod hranicu 50 dolárov.

ťažba ropy

Foto: Fotolia

Pripojili sa aj nečlenovia

Na pokračujúcu zníženú ťažbu pristúpilo okrem 13 členských štátov kartelu aj ďalších 11 krajín.

Podľa analytika spoločnosti Trim Broker Ronalda Ižipa za poklesom ceny treba hľadať očakávania trhu. Tie boli oveľa väčšie než konečné výsledky dohody. „Obchodníci verili, že krajiny OPEC-u spravia viac. A tak je možné, že v novembri uvidíme ďalšie kroky producentov ropy na zníženie ťažby,“ hovorí Ižip. Analytik predpokladá, že sa možno dočkáme v prípade ropného kartelu rovnakého scenára ako pri centrálnych bankách v posledných rokoch.

Tie tiež museli pri zhoršujúcich sa ekonomických podmienkach stále prichádzať s novými kolami kvantitatívneho uvoľňovania.

Nadmerné zásoby

Rozhodujúcim faktorom v prípade čierneho zlata sú momentálne nadmerné zásoby. Tie začali rásť v roku 2014 a odvtedy sa ich nepodarilo veľmi znížiť. Zvýšená produkcia predbehla tempo rastu dopytu až o dva roky. Aj preto sa od vtedy prepadla hodnota zo 100 dolárov na menej než polovicu.

Prebytok ropy sa ukladal do rezerv, čo ich napumpovalo o viac ako miliardu barelov. Koniec tomuto trendu dalo až vlaňajšie rozhodnutie krajín znížiť produkciu ropy o 1,8 milióna barelov denne, čo malo na trh priniesť rovnováhu.

„A skutočne ju aj prinieslo. Ropa dlho oscilovala v pásme $50-$58, čo znamenalo, že krajiny exportujúce ropu mohli zabezpečiť svoje finančné potreby a zároveň nepriniesť príliš vysoké zisky americkým producentom,“ vysvetľuje Ižip.

cena ropy

Rozhoduje Čína

Avšak situácia sa v druhom kvartáli tohto roka začala meniť. Zásoby prestali síce rásť, ale ich pokles bol oveľa menší ako sa očakávalo, keď zvýšenú produkciu realizovali krajiny mimo dohody ako USA, Brazília, Nigéria či Líbya. Očakávania rastu nesplnil ani globálny dopyt.

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate na 1 rok

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X)
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné
Značky
cena ropyOPEC

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

SPP a Brantner sa zaujímajú o biometán, chcú stavať zariadenia na suchú fermentáciu bioodpadov

SPP a Brantner sa zaujímajú o biometán, chcú stavať zariadenia na suchú fermentáciu bioodpadov

Náklady na vybudovanie fermentačných zariadení budú podľa plynárov rádovo nižšie ako pri spaľovniach. Postaviť ich chcú v minimálne šiestich oblastiach.

Zahraniční experti si posvietili na dostavbu JE Mochovce. Odhalili 22 nedostatkov

Zahraniční experti si posvietili na dostavbu JE Mochovce. Odhalili 22 nedostatkov

Slovenské elektrárne dostali od Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu 80 úloh na odstránenie zistených nedostatkov.

Štát dlží za podporu zelenej elektriny aj OKTE, transfer distribučkám to nevyrieši

Štát dlží za podporu zelenej elektriny aj OKTE, transfer distribučkám to nevyrieši

Ministerstvo financií chce akútny deficit v spoločnosti OKTE riešiť navýšením jej základného imania.