Eversheds Sutherland
INNOGY
INNOGY

Cena ropy sa prepadla o štvrtinu oproti štvorročnému maximu v októbri

Zásoby ropy WTI v USA vzrástli deviaty týždeň za sebou, cena klesá už siedmy týždeň v rade.

Cena ropy sa prepadla o štvrtinu oproti štvorročnému maximu v októbri

Foto: Dreamstime

Zásoby americkej ropy WTI vzrástli minulý týždeň viac ako sa očakávalo, pričom ide o deviaty týždeň rastu za sebou. Naposledy takúto sériu zvyšovania zásob zaznamenala ropa začiatkom roku 2017. Podľa údajov EIA dosiahli 4,9 milióna barelov, analytici pritom očakávali zvýšenie o 2,9 mil. barelov. Množstvo ropných zásob v USA tak dosahuje 447 miliónov barelov, čo je najviac od vlaňajšieho decembra.

Rekordná produkcia v USA, chýba infraštruktúra

“Správa bola čiastočne negatívna z dôvodu zvýšenia zásob ropy,” cituje agentúra Reuters Johna Kilduffa, partnera spoločnosti Again Capital Management. Podľa neho však prepad zásob rafinovaných produktov a vzostup aktivít rafinérií by mohol signalizovať koniec série prevažne negatívnych správ v poslednom období. Miera využitia rafinérskych zariadení v USA sa zvýšila o 2,6 % na 92,7 % z celkovej kapacity.

Niektorí analytici upozorňujú, že napriek vysokej celosvetovej produkcii vo svete trh s ropou disponuje iba malými voľnými kapacitami, aby zvládol nepredvídané narušenie dodávok. Napriek rekordnej produkcii USA v súčasnosti nemôže umiestňovať celý objem na trh s dôvodu nedostatočnej prepravnej infraštruktúry. Zmeniť by sa to vraj malo v budúcom roku. Produkcia americkej ropy ostáva na rekordnej úrovni 11,7 mil. barelov denne.

Čierny utorok aj pre ropu

Ceny ropy sa včera po zverejnení amerických dát nakrátko vyšvihli o vyše dolár nahore, avšak tento pohyb bol iba korekciou predchádzajúceho výrazného pádu. V utorok sa ceny WTI aj Brent prepadli o zhruba 6 %. Americká WTI sa obchoduje v súčasnosti okolo 54 dolárov za barel, severomorská Brent na 63 USD.

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate na 1 rok

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X)
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Mohlo by vás zaujímať

Do riadenia elektrizačnej sústavy v Česku sa zapojili noví integrovaní agregátori

Do riadenia elektrizačnej sústavy v Česku sa zapojili noví integrovaní agregátori

Otvorenie trhu podporných služieb pre menších poskytovateľov prináša ďalšie prepojenie elektroenergetiky a plynárenstva.

Susediace veterné parky sa navzájom spomaľujú, ukázala štúdia

Susediace veterné parky sa navzájom spomaľujú, ukázala štúdia

Blízkosť veľkých offshore veterných elektrární ovplyvňuje produkciu energie veternými turbínami nachádzajúcimi sa po prúde vetra, pričom môže znížiť ich kapacitu o 20 až 25 percent.

O kreslo v Regulačnej rade zabojujú jej bývalý člen a manažér SPP

O kreslo v Regulačnej rade zabojujú jej bývalý člen a manažér SPP

Dvojicu kandidátov už odobril Výbor NR SR pre hospodárske záležitosti, návrh smeruje do pléna. Posledné slovo však bude mať prezidentka.