Eversheds Sutherland
VSDS
INNOGY

Bytové družstvá pociťujú tlak dodávateľov alternatívnych systémov vykurovania

Teplárne si už viac vážia klientov, možno to súvisí aj s príchodom nových technológií, tvrdí Martin Hanák zo Zväzu českých a moravských bytových družstiev.

Bytové družstvá pociťujú tlak dodávateľov alternatívnych systémov vykurovania

Martin Hanák | Foto: Energie-portal.sk

V Česku je centrálne vykurovaných zhruba 1,74 milióna domácností. Podobne ako na Slovensku, aj tu existuje rozvinutá sieť diaľkovej dodávky tepla z teplární. Avšak českí teplári sa nemôžu oprieť o poistku v legislatíve, výrazne sťažujúcu odpájanie bytových domov od systému CZT.

Ako uviedol na nedávnej konferencii Dny teplárenství a energetiky v Hradci Králové Martin Hanák zo Zväzu českých a moravských bytových družstiev, v správnych radách bytových spoločenstiev pôsobí spolu zhruba 210-tisíc ľudí. Títo sa snažia spravovať domy väčšinou amatérskym spôsobom a vo svojom voľnom čase. Pritom sa musia zaoberať množstvom povinností, ktoré vyžaduje legislatíva.

“Nikto z nich necíti potrebu sám od seba sa odpájať od systému centrálneho zásobovania teplom a pridávať si ďalšie starosti s prevádzkovaním plynovej kotolne alebo tepelných čerpadiel,” uviedol M. Hanák, ktorý je osobne zástancom centrálneho vykurovania, ak cenový rozdiel v porovnaní s vlastným zdrojom nie je veľký.

Viac ako polovica panelákov rekonštruovaných

Z celkového počtu 1,2 milióna panelových bytov v ČR prešlo komplexnou rekonštrukciou zhruba 55 až 60 %. Zo zvyšných ostane 200-tisíc bytov v existujúcom stave, pretože nikto do nich nebude investovať. Otázkou je, čo bude s domami, ktoré už nejakou rekonštrukciou v minulosti prešli.

Napríklad renováciu realizovali v 90. rokoch, úver splatili a teraz rozmýšľajú, čo ďalej. Podľa M. Hanáka budú musieť realizovať opatrenia na predĺženie životnosti, dodatočné zatepľovanie plášťov, modernizovať rozvody, balkóny, a tiež riešiť otázku zabezpečenia energií.

Ďalší potenciál vo vyregulovaní systému

Pozornosť sa najčastejšie sústredí na zatepľovanie ako hlavnú oblasť úspor energií, no veľké straty vznikajú v tepelnej sústave. “Vieme znížiť tepelné straty objektov, ale nepozerá sa na funkčnosť tepelnej sústavy, vyregulovanie vykurovacieho systému sa deje málokedy. Tu existuje obrovský potenciál úspor.”

Do hry podľa neho prichádzajú aj obnoviteľné zdroje energie ako sú solárne a fotovoltické systémy, tepelné čerpadlá, no potenciál je vraj aj v systémoch riadeného vetrania s využitím rekuperácie.

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924) na 1 rok
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý vidíte na obrázku.

Captcha image
Show another codezobraziť iný obrázok

Mohlo by vás zaujímať

EÚ spúšťa totálnu zelenú ofenzívu štýlom “all-in”

EÚ spúšťa totálnu zelenú ofenzívu štýlom “all-in”

Na najbližšom summite EÚ sa bude opäť hľadať dohoda na uhlíkovej neutralite. Náklady na opatrenia sa odhadujú na stovky miliárd eur ročne.

Posilnenie využívania plytkej geotermálnej energie pre čisté dodávky tepla a chladu v mestách

Posilnenie využívania plytkej geotermálnej energie pre čisté dodávky tepla a chladu v mestách

Plytká geotermálna energia predstavuje stále viac využívanú, energeticky nezávislú a čistú technológiu na zabezpečenie účinného vykurovania a chladenia nielen na Slovensku, ale aj v celej Európe.

Komentár. Klimatická núdza je hlúposť roka

Komentár. Klimatická núdza je hlúposť roka

Európsky parlament hlasoval o tom, či sú klimatické problémy.