Eversheds Sutherland
VSDS
INNOGY

Termický solárny systém je výhodnou možnosťou pri ohreve teplej vody v bytovke

Výhodnosť solárneho ohrevu vody však závisí od niekoľkých podmienok. Ktoré to sú?

Termický solárny systém je výhodnou možnosťou pri ohreve teplej vody v bytovke

Foto: Sting-Energo

Rastúce ceny energií, vrátane ohrevu teplej vody, zvyšujú záujem o hľadanie alternatívnych možností využívania iných zdrojov. O využití slnečnej energie prostredníctvom solárnych kolektorov používaných pri ohreve vody v bytových domoch rozprával na veľtrhu Aquatherm v Nitre Peter Výboch zo spoločnosti Sting-Energo.

Spoločnosť v minulosti inštalovala solárne systémy v bytových domoch s odlišnými systémami výroby a dodávky teplej vody. Ide o bytové domy, kde je teplo dodávané systémom centralizovaného zásobovania teplom prostredníctvom kompaktnej odovzdávacej stanice, bytový dom s objektovou plynovou kotolňou a bytovky s centrálnou plynovou kotolňou. Vo všetkých prípadoch boli na podporu prípravy teplej vody inštalované solárne kolektory.

1. lokalita - bytové domy v Banskej Bystrici

Ide o štyri rôzne lokality. Prvou sú bytové domy na Poľnej ulici v Banskej Bystrici s celkovým počtom 64 bytov. Na rovnej streche je momentálne inštalovaných 27 panelov orientovaných na juhozápadnú stranu. Celková výška investície predstavovala 71 500 eur s DPH.

Spotreba teplej vody sa počas piatich rokov nejako významne nemenila, pokles od roku 2012 nastal v dôsledku vyregulovania systému, následne spotreba teplej vody nevykazovala nejaké väčšie výkyvy. “Samozrejme, pri spotrebe tepla na prípravu teplej vody nastala dramatická zmena. Prvý výrazný pokles prišiel v roku nasledujúcom po vyregovaní sústavy, druhý významný pokles spotreby teplej vody nastal po inštalovaní solárneho systému,” objasňuje P. Výboch.

Graf č.1 - Vývoj ročných nákladov na ohrev teplej vody v lokalite č.1

Náklady na dodávku tepla na prípravu teplej vody klesli o viac ako polovicu. Zatiaľ čo v roku 2013 predstavovali celkovo 35-tisíc eur, v roku 2017 to už bolo necelých 15-tisíc eur. Cena tepla do teplej vody tak klesla z 15 eur za kubík na 6 eur za m3 vody. Pri návratnosti investície do solárneho systému zohráva podľa Výbocha veľkú úlohu cena dodávaného tepla zo systému CZT. Pri nákladoch okolo 3 eur tak celková dodávka teplej vody predstavuje náklady okolo 9 eur za m3.

Lokalita č.2 – bytovky v Zlatých Moravciach

Druhou lokalitou sú bytové domy na Školskej ulici v Zlatých Moravciach, celkovo 66 bytov napojených na systém CZT. Na plochej streche bolo inštalovaných 40 panelov s aktívnou plochou 80 m2. Celkové náklady na realizáciu investície predstavovali 88 500 eur s DPH.

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate na 1 rok

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X)
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý vidíte na obrázku.

Captcha image
Show another codezobraziť iný obrázok

Mohlo by vás zaujímať

Má zónová regulácia vykurovania zmysel aj v menších rodinných domoch?

Má zónová regulácia vykurovania zmysel aj v menších rodinných domoch?

Vedci zo Stavebnej fakulty STU Bratislava simulovali interakciu vykurovanej a nevykurovanej miestnosti pre rôzne systémy vykurovania, parametre výmeny vzduchu a konštrukcie deliacej priečky.

Koľko stojí klimatizácia pre domácnosť? Cena závisí od viacerých faktorov

Koľko stojí klimatizácia pre domácnosť? Cena závisí od viacerých faktorov

Porovnanie ukazuje, že cena klimatizácie vrátane inštalácie sa pohybuje zhruba od 1000 eur. Prevádzka klimatizácie v najteplejšej časti roka stojí do 10 eur mesačne.

Aj firmy v energetickom priemysle potrebujú fungujúcu údržbu

Aj firmy v energetickom priemysle potrebujú fungujúcu údržbu

Výrobcovia elektriny, tepla, kotlov a ďalšie výrobné i nevýrobné firmy v energetickom priemysle ocenia, ak budú ich zamestnanci údržby pracovať na ergonomickom a bezpečnom pracovisku s čo najlepším vybavením.