INNOGY
VSDS
INNOGY

Termický solárny systém je výhodnou možnosťou pri ohreve teplej vody v bytovke

Výhodnosť solárneho ohrevu vody však závisí od niekoľkých podmienok. Ktoré to sú?

Termický solárny systém je výhodnou možnosťou pri ohreve teplej vody v bytovke

Foto: Sting-Energo

Rastúce ceny energií, vrátane ohrevu teplej vody, zvyšujú záujem o hľadanie alternatívnych možností využívania iných zdrojov. O využití slnečnej energie prostredníctvom solárnych kolektorov používaných pri ohreve vody v bytových domoch rozprával na veľtrhu Aquatherm v Nitre Peter Výboch zo spoločnosti Sting-Energo.

Spoločnosť v minulosti inštalovala solárne systémy v bytových domoch s odlišnými systémami výroby a dodávky teplej vody. Ide o bytové domy, kde je teplo dodávané systémom centralizovaného zásobovania teplom prostredníctvom kompaktnej odovzdávacej stanice, bytový dom s objektovou plynovou kotolňou a bytovky s centrálnou plynovou kotolňou. Vo všetkých prípadoch boli na podporu prípravy teplej vody inštalované solárne kolektory.

1. lokalita - bytové domy v Banskej Bystrici

Ide o štyri rôzne lokality. Prvou sú bytové domy na Poľnej ulici v Banskej Bystrici s celkovým počtom 64 bytov. Na rovnej streche je momentálne inštalovaných 27 panelov orientovaných na juhozápadnú stranu. Celková výška investície predstavovala 71 500 eur s DPH.

Spotreba teplej vody sa počas piatich rokov nejako významne nemenila, pokles od roku 2012 nastal v dôsledku vyregulovania systému, následne spotreba teplej vody nevykazovala nejaké väčšie výkyvy. “Samozrejme, pri spotrebe tepla na prípravu teplej vody nastala dramatická zmena. Prvý výrazný pokles prišiel v roku nasledujúcom po vyregovaní sústavy, druhý významný pokles spotreby teplej vody nastal po inštalovaní solárneho systému,” objasňuje P. Výboch.

Graf č.1 - Vývoj ročných nákladov na ohrev teplej vody v lokalite č.1

Náklady na dodávku tepla na prípravu teplej vody klesli o viac ako polovicu. Zatiaľ čo v roku 2013 predstavovali celkovo 35-tisíc eur, v roku 2017 to už bolo necelých 15-tisíc eur. Cena tepla do teplej vody tak klesla z 15 eur za kubík na 6 eur za m3 vody. Pri návratnosti investície do solárneho systému zohráva podľa Výbocha veľkú úlohu cena dodávaného tepla zo systému CZT. Pri nákladoch okolo 3 eur tak celková dodávka teplej vody predstavuje náklady okolo 9 eur za m3.

Lokalita č.2 – bytovky v Zlatých Moravciach

Druhou lokalitou sú bytové domy na Školskej ulici v Zlatých Moravciach, celkovo 66 bytov napojených na systém CZT. Na plochej streche bolo inštalovaných 40 panelov s aktívnou plochou 80 m2. Celkové náklady na realizáciu investície predstavovali 88 500 eur s DPH.

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924) na 1 rok
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý vidíte na obrázku.

Captcha image
Show another codezobraziť iný obrázok

Mohlo by vás zaujímať

Seminár SAPI: Fotovoltika a OZE v roku 2020 v nových priestoroch - aktualizované

Seminár SAPI: Fotovoltika a OZE v roku 2020 v nových priestoroch - aktualizované

Aj tento rok organizuje Slovenská asociácia fotovoltického priemyslu a OZE (SAPI) tradičný výročný seminár „Fotovoltika a OZE v roku 2020.“

Pozvánka: Medzinárodná servisná konferencia

Pozvánka: Medzinárodná servisná konferencia

Slovenský zväz pre chladiacu a klimatizačnú techniku pozýva na 15. ročník konferencie, na ktorej bude uvedená publikácia k veľkým tepelným čerpadlám a k novým technológiám a komponentom v chladiacej a klimatizačnej technike.

Aký tepelno-izolačný materiál je najvýhodnejší pri obnove bytového domu?

Aký tepelno-izolačný materiál je najvýhodnejší pri obnove bytového domu?

Štúdia porovnávala energetickú a ekonomickú efektívnosť rôznych variantov zatepľovania bytoviek z hľadiska životného cyklu budovy.