Britský dodávateľ kotlov na biomasu rozširuje portfólio ETA | ENERGIE-PORTAL.SK
VSE
VSE
Belimo 2

Britský dodávateľ kotlov na biomasu rozširuje portfólio ETA

Obnoviteľné zdroje energie si razia cestu aj vo vykurovaní domácností.

Britský dodávateľ kotlov na biomasu rozširuje portfólio ETA

Ilustračné foto: Edgerenewables.com

Spoločnosť Innasol, popredný britský dodávateľ kotlov na biomasu, rozširuje ponuku o výkonnejšie výrobky rakúskej značky ETA.

Záujemcovia o kotle na drevené pelety si tak môžu vybrať aj zariadenia s výkonom od 110 do 220 kW.

ETA sa špecializuje na výrobu vykurovacích systémov biomasou, teda kotlov na kusové drevo, pelety a drevnú štiepku. Tieto sa vyznačujú vyššou tepelnou účinnosťou pri nižšej spotrebe paliva ako pri tradičných fosílnych zdrojoch – plyne a vykurovacom oleji. Drevené pelety vznikajú ako vedľajší produkt pri spracovávaní dreva.

Peletový kotol je možné zapojiť na dva vykurovacie okruhy, teplú vodu cez zásobník alebo modul čerstvej vody. Tiež je možná integrácia do solárneho systému.

Pripojením kotla k internetu je možné ovládať všetky zložky systému cez počítač, tablet alebo smartfón z ktoréhokoľvek kúta sveta. Zároveň má používateľ prehľad napríklad o množstve peliet na sklade, plnosti akumulačnej nádoby, či efektívnosti solárneho systému.

Pelety potrebujú špeciálnu miestnosť na skladovanie, ktorá môže byť umiestnená až do vzdialenosti 20 metrov od kotla. Jedným z riešení je ETAbox situovaný na povale, v stodole, či priamo v prírode, zaručujúci suchosť peliet aj vo vlhkom prostredí. Stavebnicový systém je dodávaný vo veľkostiach od dvoch do deväť ton plniaceho objemu.

ropa a pelety v porovnaní

Tona peliet zodpovedá približne 500 litrom vykurovacieho oleja, 520 m3 zemného plynu, 750 l kvapalného plynu, 600 kg koksu, 1 400 kWh elektrického prúdu pri čerpaní tepla zo zeme alebo 2 700 kWh elektrického prúdu pri čerpaní tepla zo vzduchu.

Medzi výhody peletového kotla patrí aj automatické čistenie iba v prípade potreby, nie v stanovených časových intervaloch. Výsledkom sú nízke emisné hodnoty a vysoká účinnosť počas vykurovacej sezóny.

Keďže spaľovanie peliet prebieha veľmi efektívne, vytvára sa minimálny popol, ktorý sa ďalej stláča v kontajneri. Preto je zbernica na popol vyprázdňovaná iba občas.

Možno očakávať, že výkonnejšia rada peletových kotlov ETA sa čoskoro objaví aj v ponuke obchodného zastúpenia na Slovensku.

Hornorakúska spoločnosť ETA bola založená v roku 1998, ročne vyprodukuje vyše 10 tisíc kotlov na drevo, čím sa zaraďuje medzi popredných výrobcov kotlov na biomasu.

Innasol patrí medzi popredné britské spoločnosti zamerané na obnoviteľné zdroje energie. Jej zariadenia, najmä kotle a tepelné čerpadlá na biomasu, pomáhajú vykurovať tisícky domov a komerčných objektov v krajine.


Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

ÚRSO mení pravidlá trhu s elektrinou a plynom. Nová vyhláška prináša päť veľkých zmien

ÚRSO mení pravidlá trhu s elektrinou a plynom. Nová vyhláška prináša päť veľkých zmien

Regulátor už zároveň avizuje aj ďalšie úpravy.

Zo zvyšovania cien energií má veľké obavy polovica obyvateľov Slovenska

Zo zvyšovania cien energií má veľké obavy polovica obyvateľov Slovenska

Dve tretiny domácností je ochotných znížiť teplotu vykurovania aspoň o 1°C, no zatiaľ tak nerobia.

Budúcnosť fotovoltiky: farebné solárne panely oživia fasády budov

Budúcnosť fotovoltiky: farebné solárne panely oživia fasády budov

V kontexte plánovania udržateľných miest rastie dopyt po iných ako čiernych fotovoltických článkoch, ktoré by sa z estetického hľadiska lepšie hodili do verejného priestoru.