VSDS
DTE
INNOGY

Biomasa je už drahšia ako energia zo slnka a vetra

Zatiaľ čo technológie spaľovania biomasy sú už vyzreté, stále lacnejšie solárne panely čaká ešte rozvoj. Biomasa však ostane dôležitým zdrojom tepla.

Biomasa je už drahšia ako energia zo slnka a vetra

Foto: Energie-portal.sk

Spaľovanie drevnej biomasy na energetické účely sa prezentuje ako udržateľné “zelené” riešenie a takýto zdroj energie je považovaný za obnoviteľný. Ako však pripomína nová aj staršia správa britského think-tanku Chatham House, problémom je štatistická hra s vykazovaním emisií CO2. Tieto sa totiž započítavajú v lesohospodárskom odvetví, nie v energetickom. Teda na mieste produkcie drevnej biomasy, nie na mieste jej spaľovania.

Nezapočítavanie emisií z biomasy

To následne môže viesť k neúplnému vykazovaniu emisií. Problém s chýbajúcim alebo nezapočítaným množstvom CO2 vzniká, ak krajina používa na energetické účely biomasu dovážanú z krajín mimo EÚ. V súčasnosti a zrejme aj v budúcnosti to budú USA, Kanada a Rusko. Teda najvýznamnejší exportéri dreva, na ktorých sa nevzťahuje súvisiaca časť Kyótskeho protokolu.

Emisie “sa strácajú” aj vtedy, ak sa pri ich výpočte vychádza z historickej úrovne poskytovanej správcom lesa, ktorá je vyššia ako v súčasnosti. Treťou možnosťou je, že štát používa dáta lesohospodárov, ktoré zahŕňajú predpokladané emisie z energetickej biomasy. Tieto sa nezapočítavajú do národného cieľa.

Množstvo nevykazovaných emisií nie je malé

“Toto neúplné zohľadňovanie emisií energetickej biomasy vytvára pervezné výsledky: tona emisií, vznikajúca spaľovaním biomasy, sa nezapočítava do celkového objemu emisií v krajine. Ale tona emisií z fosílnych palív áno. To vytvára motiváciu používať energiu z biomasy, nie z fosílnych palív a znižovať tak množstvo vykazovaných emisií. Hoci toto znižovanie nie je skutočné,” upozorňuje správa Chatham House.

Množstvo chýbajúcich nevykazovaných emisií sa nedá priamo určiť, no podľa autorov štúdie je to pravdepodobne významné číslo. Emisie z pevnej biomasy v deviatich krajinách EÚ, ktorými sa čerstvá štúdia zaoberala, predstavovali v roku 2015 zhruba 313 miliónov ton CO2. To sa rovná 14 % objemu emisií pochádzajúcich z energetiky.

Menej biomasy na výrobu elektriny

Štúdia Chatham House hodnotí aj vyhliadky biomasy do budúcnosti. Jedným zo záverov je aj fakt, že v EÚ ako celku sa jej v roku 2016 minulo menej pri výrobe obnoviteľnej elektriny ako v roku 2009. Výnimkou z analyzovaných krajín sú Fínsko, Francúzsko a Rumunsko, kde nastal menší nárast podielu obnoviteľnej elektriny z biomasy. Najväčší nárast zo všetkých zaznamenala Veľká Británia.

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate na 1 rok

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X)
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (1)

  1. morvova@fmph.uniba.sk24.09.2018 (08:57)
    Pri výrobe tepla by sa nemal absolutizovať zemný plyn, ktorý je druhý najvýznamnejším sklenikotvornym plynom. Veľký význam majú vákuové slnečné konektory, uskladnovatie tepla v PCM materiáloch, využitie tepla z naratajuceho počtu databázových centier a priemyselných zdrojov nizkopotenciáoveho tepla.

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý vidíte na obrázku.

Captcha image
Show another codezobraziť iný obrázok

Mohlo by vás zaujímať

Nové čísla OKTE ukázali, z akých zdrojov pochádza elektrina na Slovensku

Nové čísla OKTE ukázali, z akých zdrojov pochádza elektrina na Slovensku

V energetickom mixe na Slovensku stále dominuje jadro, druhým najvýznamnejším zdrojom elektriny je zemný plyn.

Záujem o dotovanú strešnú fotovoltiku v Česku nepoľavuje ani počas pandémie

Záujem o dotovanú strešnú fotovoltiku v Česku nepoľavuje ani počas pandémie

Spoločnosť ČEZ Prodej eviduje nárast počtu inštalácií fotovoltických elektrární oproti vlaňajšku. Rastie záujem o menšie systémy s batériami.

Tepláreň v Žiari nad Hronom chce vymeniť kotol na uhlie za kotly na zemný plyn

Tepláreň v Žiari nad Hronom chce vymeniť kotol na uhlie za kotly na zemný plyn

Nové kotly na zemný plyn majú slúžiť ako záložná jednotka pre hlavný kotol, ktorý bude naďalej spaľovať biomasu.