Eversheds Sutherland
VSE
Belimo

Novú atómovú elektráreň potrebujeme, ale aj obnoviteľné zdroje, zhodli sa experti

Zámer výstavby nových atómových blokov v Jaslovských Bohuniciach opäť ožíva. Jadro je základom spoľahlivej sústavy, no už nie je také lacné ako v minulosti.

Chladiaca veža atómovej elektrárne

Foto: ČEZ

Zámer výstavby nových blokov atómovej elektrárne v Jaslovských Bohuniciach opäť ožíva. Vláda nedávno schválila rámcové uznesenie, ktoré hovorí o novom inštalovanom výkone 1200 MW v areáli existujúcej elektrárne.

Potrebuje Slovensko ďalšiu atómovú elektráreň, keď už teraz patrí v podiele výroby elektriny z jadra medzi svetové veľmoci? Dokázali by obnoviteľné zdroje energie pokryť očakávaný nárast spotreby elektriny v budúcnosti? Koľko stojí v súčasnosti výstavba nového jadrového zdroja? Aký by mal byť optimálny energetický mix? Aj o tom sa diskutovalo na Energetickej konferencii SAPI.

„O novom jadrovom zdroji v Jaslovských Bohuniciach sa hovorí už vyše 10 rokov, čiže nie je to rozhodnutie zo dňa na deň. Druhá vec je, či Slovensko potrebuje rozširovať jadrové zdroje v rámci budúceho energetického mixu. Myslím, že tak, ako sú dôležité obnoviteľné zdroje pri nahradzovaní fosílnych palív, rovnako je potrebná jadrová energia,” uviedol Peter Dovhun, bývalý minister hospodárstva.

Podľa neho je jadro dôležité ako tzv. “baseload” zdroj v optimálnom mixe, zabezpečujúcom bezpečnosť dodávok, ale aj cenovú dostupnosť energie. Malé modulárne reaktory, ktoré sa na Slovensku skloňujú čoraz častejšie, by mohli okrem elektriny poskytovať aj potrebné teplo.

Nové zdroje by zároveň mali nahradiť dosluhujúce reaktory v Jaslovských Bohuniciach, hoci ich životnosť sa môže ešte o niečo predĺžiť. Pri výstavbe nového zdroja má byť podľa P. Dovhuna dôležité, kto bude investorom a prevádzkovateľom elektrárne.

„Nehľadal by som tu žiadne prekvapenie. Ak chcete postaviť a sprevádzkovať jadrový zdroj, sú potrebné skúsenosti a veľa hráčov tu nie je. V procese prípravy to bol spoločný slovensko-český podnik. Či to nakoniec bude toto konzorcium, alebo Slovenské elektrárne, či niekto iný, je otázkou budúcnosti,” myslí si.

 
 

Zostáva vám 61% na dočítanie.

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Alebo zadajte kód pre odomknutie obsahu tohto článku:

odomknúť tento článok

Kód pre odomknutie obsahu vybraného článku v cene 7,50 € + DPH si môžete zakúpiť cez platobnú bránu CardPay tu.


Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.



Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Upozorňujú na paradox. Čím viac klimatizujeme, tým je v mestách teplejšie

Upozorňujú na paradox. Čím viac klimatizujeme, tým je v mestách teplejšie

Nová štúdia poukazuje na teplotné paradoxy súvisiace s vykurovaním a klimatizovaním priestorov v mestách v kontexte klimatickej zmeny. Súčasné modely spotreby energie môžu byť výrazne nepresné.

Plán rýchlej dekarbonizácie slovenského priemyslu má trhliny

Plán rýchlej dekarbonizácie slovenského priemyslu má trhliny

Elektrifikácia U.S. Steel Košice mala byť vlajkovou loďou Plánu obnovy, vraví zástupca Európskej komisie.

Vodné elektrárne čaká modernizácia. Aké inovácie pripravujú najväčší prevádzkovatelia?

Vodné elektrárne čaká modernizácia. Aké inovácie pripravujú najväčší prevádzkovatelia?

S meniacou sa energetikou rastie aj význam hydroelektrární. Mnohé fungujú už dekády a potrebujú viac, než pravidelnú údržbu.

X
X
X
X