Eversheds Sutherland
VSDS
Belimo

Akreditovať energetické služby sa ministerstvo rozhodlo kvôli nedôvere trhu

Ministerstvo hospodárstva v novom zákone o energetickej efektívnosti zaviedlo akreditáciu tzv. garantovanej energetickej služby. Príslušná smernica takúto možnosť nevylučuje, no ani neprikazuje. Ministerstvo tvrdí, že sa tak rozhodlo kvôli nedôvere zákazníkov v služby.

Akreditovať energetické služby sa ministerstvo rozhodlo kvôli nedôvere trhu

Natalia Karol - Fotolia.com

Smernica o energetickej efektívnosti v paragrafe 16 uvádza, že "Ak členský štát považuje vnútroštátnu úroveň technickej spôsobilosti, objektívnosti a spoľahlivosti za nepostačujúcu, zabezpečí, aby sa pre poskytovateľov energetických služieb, energetických auditov, manažérov v oblasti energetiky a inštalatérov prvkov budov súvisiacich s energiou vymedzených v článku 2 ods. 9 smernice 2010/31/EÚ do 31. decembra 2014 sprístupnili certifikačné a/alebo akreditačné systémy a/alebo rovnocenné systémy kvalifikácie alebo aby boli k tomuto dátumu prístupné, vrátane vhodných programov odbornej prípravy v prípade potreby." Povinnosť zaviesť certifikáciu smernica preto nepožaduje, iba nevylučuje.

Podľa ministerstva hospodárstva sa rezort rozhodol využiť právo na zavedenie novej regulácie preto, lebo na Slovensku existovala nedôvera klientov voči poskytovateľom projektov EPC (Energy Performance Contracting). „Pri stanovení požiadaviek na poskytovanie energetickej služby podľa požiadaviek smernice 2012/27/EU MH SR vychádzalo zo správy pre Slovenskú republiku, ktorá popisuje stav poskytovania EPC na Slovensku, a ktorá bola vypracovaná v rámci projektu EESI Energetického centra Bratislava v roku 2011 a správy JRC popisujúcej trh s ESCO spoločnosťami v roku 2010. Správa JRC prezentuje ako jeden z hlavných problémov na Slovensku nedôveru klientov voči poskytovateľom EPC, ktorá spôsobila až v 10% prípadoch zrušenie pripravovaných zmlúv na poskytnutie garantovanej energetickej služby,“ uviedlo pre Energie-portal.sk komunikačné oddelenie MH SR.


Čítajte tiež: Poskytovateľ energetickej služby. Pribudla ďalšia pečiatka z ministerstva | Energie-portal.sk, 6.11.2014


Rezort tiež tvrdí, že vzhľadom na požiadavky smernice, jednak vytvoriť zoznam poskytovateľov energetickej služby, a tiež stanovené základné pravidlá pre poskytovateľov garantovanej energetickej služby a veľmi prísne požiadavky na obsah Zmluvy o energetickej efektívnosti, ministerstvo môže viesť zoznam iba tých poskytovateľov, u ktorých bude môcť garantovať dodržiavanie základných pravidiel stanovených v smernici o energetickej efektívnosti a v zákone o energetickej efektívnosti. „Z tohto dôvodu pristúpilo k najjednoduchšej forme garancie kvalifikovanosti poskytovateľov, a to formou kvalifikačnej schémy,“ konštatuje MH SR.

Miniaplikace

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Rýchly internet pomôžu rozšíriť distribútori elektriny, budú spolupracovať s operátormi

Rýchly internet pomôžu rozšíriť distribútori elektriny, budú spolupracovať s operátormi

Západoslovenská distribučná, Stredoslovenská distribučná a Východoslovenská distribučná prisľúbili štátu pomoc pri budovaní vysokorýchlostného internetu. Ten sa dá vďaka smart grid priviesť všade tam, kam tečie elektrina.

Návrh ministerstva môže niektoré elektrárne zlikvidovať, tvrdia fotovoltici

Návrh ministerstva môže niektoré elektrárne zlikvidovať, tvrdia fotovoltici

Predĺženie podpory pre zelené elektrárne v podobe, ako ho navrhuje rezort hospodárstva, asociácia výrobcov odmieta. Navrhuje iné riešenie.

Zelený vodík je stále výrazne drahší ako vodík zo zemného plynu s CCS, ukázala správa Komisie

Zelený vodík je stále výrazne drahší ako vodík zo zemného plynu s CCS, ukázala správa Komisie

Cena zeleného vodíka podľa očakávaní Európskej komisie pôjde dole. Výroba vodíka má zlacnieť podobne, ako vďaka väčšiemu etablovaniu technológií klesli aj ceny veternej a solárnej energie.