Eversheds Sutherland
VSDS
INNOGY

Aká bude budúcnosť slovenskej energetiky podľa politikov? (2.)

Ako chcú energetickí experti politických strán rozvíjať obnoviteľné zdroje energie a akú úlohu majú zohrávať distribučné spoločnosti?

Aká bude budúcnosť slovenskej energetiky podľa politikov? (2.)

Foto: Energie-portal.sk

Akou cestou by sa podľa politikov mala uberať slovenská energetika v budúcnosti? Bude to naďalej preferovanie veľkých jadrových zdrojov, alebo významný podiel jadra v energetickom mixe začnú znižovať obnoviteľné zdroje, prípadne plyn? Skončí sa aj reálne stop-stav v nasledujúcom období a ako primäť distribučné spoločnosti, aby sa kladnejšie stavali k novým žiadostiam o pripojenie zdrojov?

Aj na tieto otázky odpovedali v panelovej diskusii zástupcovia politických strán na nedávnom seminári SAPI “Fotovoltika a OZE v roku 2020”: Liliana Rástocká, odborná garantka pre životné prostredie strany Za ľudí, Karel Hirman, odborný gestor pre energetiku strany PS/Spolu, Karol Galek, poslanec NRSR za SaS a Eduard Heger, poslanec NRSR za OĽANO.

Energie-portal.sk prináša druhú časť debaty, ktorá sa zameriavala na obnoviteľné zdroje energie a úlohu distribučných spoločností pri ich rozvoji.

Rozvoj obnoviteľných zdrojov

Možno aj preto, že auditórium konferencie tvorili najmä výrobcovia elektriny z obnoviteľných zdrojov, najčastejšie skloňovaným slovným spojením v podaní politikov boli práve OZE. L. Rástocká a jej strana Za ľudí chce energetiku ušiť na mieru regiónom. “Aby ľudia aj obce vedeli o aktuálne dostupných zdrojoch, výzvach, čo všetko sa dá využiť a skombinovať pre svoj aktuálny energetický mix. Samozrejme, mala by to byť aj úspora energie a výroba vlastnej zelenej energie.”

Karel Hirman zdôrazňuje, že prioritou je rozvoj lokálnej energetiky, teda samovýrobcov a samospotrebiteľov v oblasti domácností aj priemyslu. Kľúčom má byť zjednodušenie administrácie celého procesu. Veľký potenciál OZE vidí v teplárenstve. To však predpokladá udržanie efektívneho systému centrálneho vykurovania, aby sa nasadenie obnoviteľných zdrojov aj ekonomicky oplatilo.

“Využitie biomasy bude závisieť od reformy lesného hospodárstva a spravenia poriadku s hospodárením v lesoch. Zásadným problémom nie je biomasa pre energetiku, ale neregulovaná a nelegálna ťažba dreva.”

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate na 1 rok

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X)
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Mohlo by vás zaujímať

Spotreba elektriny sa u nás prepadla viac ako vo zvyšku V4 a väčšine krajín EÚ

Spotreba elektriny sa u nás prepadla viac ako vo zvyšku V4 a väčšine krajín EÚ

Najnovšie čísla Eurostatu ukázali, že Slovensko patrí k štátom, v ktorých spotreba elektriny v čase protipandemických opatrení klesla najvýraznejšie.

Warren Buffett po dlhom čase investuje. Už nie do bánk, ale plynárenskej infraštruktúry

Warren Buffett po dlhom čase investuje. Už nie do bánk, ale plynárenskej infraštruktúry

Berkshire Hathaway získala projekt plynovodu na východe USA a ďalšiu plynárenskú infraštruktúru za takmer desať miliárd dolárov.

Nové európske pravidlá obmedzia príkon vysávačov už od septembra

Nové európske pravidlá obmedzia príkon vysávačov už od septembra

Zmeny v energetickom označovaní, ktoré majú znížiť spotrebu energie, sa budú týkať všetkých vysávačov vyrobených alebo predávaných v EÚ.