Ako chcú energetickí experti politických strán rozvíjať obnoviteľné zdroje energie a akú úlohu majú zohrávať distribučné spoločnosti?
Akou cestou by sa podľa politikov mala uberať slovenská energetika v budúcnosti? Bude to naďalej preferovanie veľkých jadrových zdrojov, alebo významný podiel jadra v energetickom mixe začnú znižovať obnoviteľné zdroje, prípadne plyn? Skončí sa aj reálne stop-stav v nasledujúcom období a ako primäť distribučné spoločnosti, aby sa kladnejšie stavali k novým žiadostiam o pripojenie zdrojov?
Aj na tieto otázky odpovedali v panelovej diskusii zástupcovia politických strán na nedávnom seminári SAPI “Fotovoltika a OZE v roku 2020”: Liliana Rástocká, odborná garantka pre životné prostredie strany Za ľudí, Karel Hirman, odborný gestor pre energetiku strany PS/Spolu, Karol Galek, poslanec NRSR za SaS a Eduard Heger, poslanec NRSR za OĽANO.
Energie-portal.sk prináša druhú časť debaty, ktorá sa zameriavala na obnoviteľné zdroje energie a úlohu distribučných spoločností pri ich rozvoji.
Rozvoj obnoviteľných zdrojov
Možno aj preto, že auditórium konferencie tvorili najmä výrobcovia elektriny z obnoviteľných zdrojov, najčastejšie skloňovaným slovným spojením v podaní politikov boli práve OZE. L. Rástocká a jej strana Za ľudí chce energetiku ušiť na mieru regiónom. “Aby ľudia aj obce vedeli o aktuálne dostupných zdrojoch, výzvach, čo všetko sa dá využiť a skombinovať pre svoj aktuálny energetický mix. Samozrejme, mala by to byť aj úspora energie a výroba vlastnej zelenej energie.”
Karel Hirman zdôrazňuje, že prioritou je rozvoj lokálnej energetiky, teda samovýrobcov a samospotrebiteľov v oblasti domácností aj priemyslu. Kľúčom má byť zjednodušenie administrácie celého procesu. Veľký potenciál OZE vidí v teplárenstve. To však predpokladá udržanie efektívneho systému centrálneho vykurovania, aby sa nasadenie obnoviteľných zdrojov aj ekonomicky oplatilo.
“Využitie biomasy bude závisieť od reformy lesného hospodárstva a spravenia poriadku s hospodárením v lesoch. Zásadným problémom nie je biomasa pre energetiku, ale neregulovaná a nelegálna ťažba dreva.”
Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.
Predplatné obsahuje:
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
- Printový mesačník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť
chcem získať predplatné
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.