Aká bude budúcnosť slovenskej energetiky podľa politikov? (2.) | ENERGIE-PORTAL.SK
VSDS
INNOGY
INNOGY

Aká bude budúcnosť slovenskej energetiky podľa politikov? (2.)

Ako chcú energetickí experti politických strán rozvíjať obnoviteľné zdroje energie a akú úlohu majú zohrávať distribučné spoločnosti?

Aká bude budúcnosť slovenskej energetiky podľa politikov? (2.)

Foto: Energie-portal.sk

Akou cestou by sa podľa politikov mala uberať slovenská energetika v budúcnosti? Bude to naďalej preferovanie veľkých jadrových zdrojov, alebo významný podiel jadra v energetickom mixe začnú znižovať obnoviteľné zdroje, prípadne plyn? Skončí sa aj reálne stop-stav v nasledujúcom období a ako primäť distribučné spoločnosti, aby sa kladnejšie stavali k novým žiadostiam o pripojenie zdrojov?

Aj na tieto otázky odpovedali v panelovej diskusii zástupcovia politických strán na nedávnom seminári SAPI “Fotovoltika a OZE v roku 2020”: Liliana Rástocká, odborná garantka pre životné prostredie strany Za ľudí, Karel Hirman, odborný gestor pre energetiku strany PS/Spolu, Karol Galek, poslanec NRSR za SaS a Eduard Heger, poslanec NRSR za OĽANO.

Energie-portal.sk prináša druhú časť debaty, ktorá sa zameriavala na obnoviteľné zdroje energie a úlohu distribučných spoločností pri ich rozvoji.

Rozvoj obnoviteľných zdrojov

Možno aj preto, že auditórium konferencie tvorili najmä výrobcovia elektriny z obnoviteľných zdrojov, najčastejšie skloňovaným slovným spojením v podaní politikov boli práve OZE. L. Rástocká a jej strana Za ľudí chce energetiku ušiť na mieru regiónom. “Aby ľudia aj obce vedeli o aktuálne dostupných zdrojoch, výzvach, čo všetko sa dá využiť a skombinovať pre svoj aktuálny energetický mix. Samozrejme, mala by to byť aj úspora energie a výroba vlastnej zelenej energie.”

Karel Hirman zdôrazňuje, že prioritou je rozvoj lokálnej energetiky, teda samovýrobcov a samospotrebiteľov v oblasti domácností aj priemyslu. Kľúčom má byť zjednodušenie administrácie celého procesu. Veľký potenciál OZE vidí v teplárenstve. To však predpokladá udržanie efektívneho systému centrálneho vykurovania, aby sa nasadenie obnoviteľných zdrojov aj ekonomicky oplatilo.

“Využitie biomasy bude závisieť od reformy lesného hospodárstva a spravenia poriadku s hospodárením v lesoch. Zásadným problémom nie je biomasa pre energetiku, ale neregulovaná a nelegálna ťažba dreva.”

 
 

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Printový mesačník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Mohlo by vás zaujímať

Dvojica energofiriem na Slovensku buduje „smart grid.“ Sieť má uľahčiť aj pripájanie OZE

Dvojica energofiriem na Slovensku buduje „smart grid.“ Sieť má uľahčiť aj pripájanie OZE

Technológie inteligentných sietí majú okrem iného priniesť flexibilnejšie riadenie sústav a pomôcť pri predchádzaní poruchám.

Prvá geotermálna elektráreň na Slovensku získala veľkého investora

Prvá geotermálna elektráreň na Slovensku získala veľkého investora

Do projektu vstupuje skupina, ktorá pôsobí aj v dodávkach a distribúcii elektriny.

Ako je Slovensko pripravené na masívny výpadok elektriny? Energetici otestovali „štart z tmy“

Ako je Slovensko pripravené na masívny výpadok elektriny? Energetici otestovali „štart z tmy“

Do skúšky sa zapojila jadrová aj vodná elektráreň.