KI

M. Šnobr: Mochovce sú dôvodom, prečo sa nové zdroje nepripájajú do siete

Energetický expert prezradil, aký zdroj elektrickej energie podľa neho čaká v Európe v najbližších dekádach najväčší rozmach a prečo energetika východnej Európy závisí od Nemecka.

M. Šnobr: Mochovce sú dôvodom, prečo sa nové zdroje nepripájajú do siete
Foto: Energie-portal.sk

Energetická mapa Európy je rozdelená silnou hranicou, oddeľujúcou západnú časť od východnej. Tieto rozdiely sú vďaka histórii a založeniu energetík neprekonateľné na dlhé desaťročia dopredu, myslí si Michal Šnobr, energetický expert, investor a podnikateľ.

Na jednej strane si nemecká energetika kladie obrovské ciele v oblasti rastu OZE. Na druhej strane hranice sa susedné Poľsko stále spolieha na uhlie a ešte dlho bude. “Česko, Slovensko, Maďarsko a ďalšie krajiny východnej Európy chcú postaviť budúcnosť na jadrových elektrárňach. Ale ukazuje sa, že veľmi ťažko ich budú stavať,” uviedol odborník vo svojej prezentácii nazvanej “Nemecko – základný kameň vývoja energetík krajín strednej a východnej Európy” na seminári „Fotovoltika a OZE v roku 2020”, ktorú tento týždeň usporiadala Slovenská asociácia fotovoltického priemyslu a OZE (SAPI).

Nemecké ceny elektriny, iná politika

Súčasné nariadenia EÚ sú podľa neho pre východnú Európu kontraproduktívne. Hoci je cena silovej elektriny všade v Európe prakticky rovnaká, rozdiel je v štátnej podpore a najväčší rozdiel v podpore OZE, najmä v prípade Nemecka.

“Poplatky, ktoré platí nemecký spotrebiteľ, sú pre akúkoľvek inú európsku krajinu neakceptovateľné. Žiadny iný spotrebiteľ v Európe nie je schopný platiť takéto sumy,” tvrdí Šnobr, známy aj tým, že si vo svojich vystúpeniach nedáva servítku pred ústa a má často iný názor ako je hlavný prúd v európskej energetike.

Čím ďalej na východ, tým silová cena elektriny rastie. “Tieto krajiny majú nemecké ceny a nemajú žiadny vplyv na cenovú úroveň silovej elektriny. Ak si politici myslia, že oni rozhodujú o energetike a nastavení cien, tak opak je pravdou. Kľúčové sú rozhodnutia v Berlíne.” Nemecko týmto spôsobom podľa neho vyváža svoju energetickú politiku do východnej Európy, ktorá však presadzuje úplne inú energetickú stratégiu.

V ďalšej časti článku sa ešte dozviete:

  • aký zdroj elektriny má podľa odborníka najväčší potenciál v najbližších dekádach
  • prečo sa nové menšie zdroje v SR nepripájajú do siete vo väčšej miere?
  • či a ako súvisí vývoj ceny emisných povoleniek s energetickou politikou Nemecka
  • o nesúlade medzi ambíciami najväčšej európskej ekonomiky a realitou
  • čo bude dôležitou udalosťou v Nemecku, ktorá ovplyvní aj energetický trh na Slovensku

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Ak máte záujem o predplatné, pokračujte prosím kliknutím na tlačidlo nižšie.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)

Diskusia(0)