Ani najväčší výrobca elektriny na Slovensku nedokáže určovať cenu. Tá závisí iba od globálneho vývoja, tvrdí šéf spoločnosti dodávajúcej elektrinu.
Reguláciu ceny elektriny ako komodity považuje za nezmysel, pretože tú prirodzene zabezpečuje konkurencia na trhu. Súčasný stav podľa neho nikomu nevyhovuje a zákazníkom by viac prospelo uvoľnenie regulácie, pretože aj menší odberatelia by mali väčší výber. Aj preto jeho spoločnosť už nedodáva elektrinu domácnostiam, ale zameriava sa skôr na veľkoobchod.
Energie-portal.sk sa rozprával s Igorom Zumrikom, riaditeľom spoločnosti V-Elektra Slovakia, pôsobiacej na trhu s elektrinou a plynom už 15 rokov. O etablovanosti firmy na veľkoobchodnom trhu svedčí aj fakt, že forwardové ceny pre Českú republiku, Slovensko, Poľsko i Maďarsko na dennej báze od nej preberajú spoločnosti ako Reuters a ICIS Heren.
Ceny energií pre domácnosti a malé podniky sú v súčasnosti regulované. Čo by nastalo, ak by to tak nebolo a ÚRSO by neexistoval alebo by sa o ceny na trhu vôbec nezaujímal?
Regulácia cien pre domácnosti a malé podniky v podmienkach slovenského trhu má zmysel iba tam, kde nie je prirodzene konkurenčné prostredie, tzn. poplatky, ktoré si účtujú jednotlivé distribučné spoločnosti, SEPS a OKTE. Čo sa týka ceny samotnej komodity tá je predmetom konkurenčného boja a teda jej regulácia nemá žiadny zmysel.
Ak by takáto regulácia neexistovala, výsledkom by bolo uvoľnenie kapacít na ÚRSO. Pre zákazníkov by bol efekt tiež pozitívny, mohli by si vyberať zo širšej palety ponúk, ktoré dnes regulácia neumožňuje, napr. fixácia cien na dlhšie obdobie než 1 rok a mnohé iné.
V súčasnom trende rastu cien by dlhodobá fixácia bola asi výhodným riešením pre zákazníkov...
Áno, minimálne by mali takú možnosť.
Igor Zumrik, V-Elektra Slovakia
Pôsobíte aj v okolitých zahraničných trhoch. Aké sú podmienky na podnikanie v u nás regulovanom sektore tam?
Procesy v Európskej únii vedú k postupnému zjednocovaniu pravidiel trhu, vo vyspelých krajinách regulácia cien komodity neexistuje. Ani v susednej Českej republike regulácia cien neexistuje a v konkurenčnom prostredí naopak domácnosti a malé podniky profitujú z konkurenčného boja.
ÚRSO tvrdí, že vďaka nemu rástli ceny elektriny pre domácnosti (1,4 %) v druhom polroku 2018 menej ako bol priemer EÚ (3,5 % podľa Eurostatu)…
Spôsob výpočtu regulovaných cien spôsobuje krivenie trhu. Ak totiž ceny na veľkoobchodnom trhu prudšie stúpnu, potom v dôsledku regulácie naozaj ceny pre domácnosti budú rásť pomalšie. Avšak to isté platí pri poklese cien – vtedy regulované ceny zostávajú dlhšie obdobie nad reálnymi cenami na trhu.
Vyhovuje vôbec niekomu súčasný stav štátom regulovaného trhu pre domácnosti a malé podniky?
Nevidím žiadneho účastníka trhu, ktorému by súčasný stav vyhovoval. Neobstojí ani argument, že tým štát chráni drobných odberateľov, jasným dôkazom sú skúsenosti z okolitých krajín.
V ďalšej časti rozhovoru sa okrem iného dozviete aj:
- Dôvody, prečo V-Elektra ukončila dodávky energií pre domácnosti
- Čo si I. Zumrik myslí o jadrovej energii na Slovensku?
- Ako ovplyvňuje cezhraničné obchodovanie s elektrinou domáci trh
- Akým spôsobom spoločnosť nakupuje a predáva elektrinu
- Prečo sa väčšina elektriny obchoduje cez brokerov, nie burzy
- Prečo sú veľkoobchodné ceny elektriny u nás o niečo vyššie ako v Česku, no nižšie ako v Maďarsku
- Či spustenie nových blokov v Mochovciach zníži cenu elektriny na Slovensku
Vaša spoločnosť pôsobí na Slovensko dosť dlho na to, aby ste mohli posúdiť či a ako sa zmenilo podnikanie s energiami za desať rokov.
V dôsledku unifikácie európskych trhov sa výrazne zmenili faktory, ktoré ovplyvňujú vývoj cien elektriny. Kým v minulosti ceny v oveľa väčšej miere záviseli od tzv. fundamentálnych faktorov, čiže od výrobnej kapacity, spotreby, počasia a podobne, v dnešnej dobe už majú na ceny ďaleko väčší vplyv globálne faktory, sentiment na trhoch, obchodné stratégie nadnárodných koncernov, politika v oblasti podpory obnoviteľných zdrojov.
Vlani ste ukončili dodávanie elektriny pre domácnosti (podobne ako niektoré ďalšie spoločnosti). Tie dôvody sú asi zrejmé, ale skúste ich pomenovať. Ako sa tento krok prejavil na hospodárení spoločnosti?
Dôvodom nášho rozhodnutia bol jednak fakt, že naša spoločnosť sa nechcela sústreďovať na dodávky elektriny pre domácnosti, ako priamy účastník veľkoobchodného trhu sa chceme viac sústrediť na kvalitné služby pre väčších priemyselných odberateľov.
Samozrejme samotná regulácia cien, ktorej negatíva som pomenoval vyššie, tiež prispela, resp. urýchlila naše rozhodnutie. Na hospodárení našej spoločnosti sa tento krok neprejavil, keďže portfólio našich odberateľov z radov domácností bolo veľmi malé.
Kto je vašou najvýznamnejšou zákazníckou skupinou? Malé firmy, väčšie podniky, verejný sektor?
Nesústreďujeme sa na žiadny sektor, našimi odberateľmi sú spoločnosti z najrôznejších odvetví hospodárstva, sú medzi nimi veľké a stredne veľké priemyselné podniky, drobní podnikatelia ako aj obce či školy.
Teší nás, že väčšina našich odberateľov využíva naše služby viac rokov a z dlhodobého hľadiska sa neustále snažíme hľadať možnosti ako zlepšovať naše služby.
Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.
Predplatné obsahuje:
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
- Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť
chcem získať predplatné
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.