Seminár SAPI: Fotovoltika a OZE v roku 2020 v nových priestoroch - aktualizované | ENERGIE-PORTAL.SK
VSE
VSDS
Belimo 2

Seminár SAPI: Fotovoltika a OZE v roku 2020 v nových priestoroch - aktualizované

Aj tento rok organizuje Slovenská asociácia fotovoltického priemyslu a OZE (SAPI) tradičný výročný seminár „Fotovoltika a OZE v roku 2020.“

Seminár SAPI: Fotovoltika a OZE v roku 2020 v nových priestoroch

Organizátorom sa pomyselnú kvalitatívnu latku podarilo opäť zdvihnúť o niečo vyššie a zostaviť program so speakrami, o ktorých má odborná verejnosť naozaj záujem.

Vyvrcholením semináru bude politická diskusia s členmi relevantných parlamentných aj mimoparlamentných strán na tému obnoviteľných zdrojov aj klimatických politík jednotlivých strán.


Termín a miesto konania:

  • 5. novembra 2019
  • Hotel Bratislava, Bratislava

Program konferencie:

1. BLOK: Lokálny zdroj naďalej v centre pozornosti

Lokálny zdroj tento rok po 6 rokoch odblokoval stopstav na Slovensku. Teórii sme sa venovali už v predchádzajúcich ročníkoch, teraz sa o praktické skúsenosti s realizáciou podelí Miroslav Kubinec zo spoločnosti SolarEnergia.

V rámci prvého bloku predstaví Martin Panáč zo spoločnosti Siemens český projekt realizácie veľkého batériového úložiska pre podporu systémových služieb a nové riešenia pre rezidenčné a komerčné inštalácie predstaví Petr Kotrba zo spoločnosti Fronius.

Daniel Hrčka zo spoločnosti Viessmann priblíži integráciu a vhodnú kombináciu obnoviteľných zdrojov v rodinných domoch s energetickou triedou A0, spojenú s inteligentným riešením ovládania. Siemens, Fronius a Viessmann sú zároveň hlavnými partnermi seminára.


2. BLOK: Nové systémy podpory OZE

Obrovskou zmenou po prijatí novely č. zákona 309/2009 je jednotný výkupca SPP. Aké bude mať vzťahy SPP a Organizátor krátkodobého trhu s elektrinou (OKTE), ako zaúčtovateľ podpory príde za OKTE odprezentovať Igor Paško a priestor dostane aj zástupca SPP. O skúsenosti s aukciami sa následne podelí, v problematike výborne zorientovaný, rakúsky kolega Stefan Moidl z rakúskej veternej asociácie IG Wind.


3. BLOK: Klimatická zmena

Seminár zohľadňuje aj aktuálne dianie vo svete. Klimatická zmena rozhodne nie je pre SAPI novou témou, no asociácia chce otvoriť diskusiu k národnému klimatickému plánu (NECP), na ktorom vedenie pracovalo naozaj intenzívne, keďže bude mať obrovský vplyv na to, koľko nových kapacít z OZE sa podarí zapojiť do roku 2030.

V čase konania seminára by mala byť známa už jeho finálna verzia, o ktorej prídu porozprávať zástupcovia Ministerstva hospodárstva SR. V rámci bloku vysvetlia vzťah uhlíkovej stopy a klimatických zmien.

Zmenám a novinkám, ktoré prinesie tzv. "Zimný balíček EÚ", sa bude venovať Jozef Hudák z advokátskej kancelárie Poláček & Partners, ktorá je aj generálnym partnerom podujatia. Jozef Hudák priblíži aj problematiku Nariadenia EK o vnútornom trhu s elektrinou, ktoré má konečne direktívne vyriešiť spory ohľadom G-komponentu.

Záver bloku bude patriť Lívii Vašákovej, zo Zastúpenia EK na Slovensku, ktorá vysvetlí, ako využiť prostriedky systému EU-ETS na dekarbonizáciu SR.


Politická diskusia

Posledný blok otvorí popredný český energetický analytik Michal Šnobr, ktorý je známy svojimi veľmi presnými predpoveďami. Medzi jeho klientov patrili v minulosti skupina J&T, ČEZ, či české Ministerstvo financií.

V súvislosti s blížiacimi sa voľbami nás bude následne zaujímať to, akú energetickú politiku plánujú presadzovať politické strany. Oslovili sme všetky relevantné subjekty a svoju účasť potvrdili strany:

  • OĽaNO | Eduard Heger
  • Progresívne Slovensko | Karol Hirman
  • SAS | Karol Galek
  • Za ľudí | P. Haľko

Do akej miery sa tieto plány stretávajú s plánmi Európskej komisie, bude komentovať Lívia Vašáková zo Zastúpenia Európskej komisie na Slovensku. Pán Štefanec musel svoju účasť, z dôvodu pracovných povinností, odvolať.

Seminár sa uskutoční v Bratislave, dňa 5. novembra 2019. Hlavnou zmenou sú nové priestory, ktorými je Hotel Bratislava. Registračný poplatok je 139 eur bez DPH a zahŕňa vstup, občerstvenie a obed. 

Členovia SAPI majú 30% zľavu. Prihlásiť sa môžete najneskôr do 30. októbra 2019 prostredníctvom registračného formulára. Kapacita sály je obmedzená.


Denník Energie-portal.sk je mediálnym partnerom podujatia.


Mohlo by vás zaujímať

Daň z nadmerných ziskov. Ako má fungovať a aké má negatíva

Daň z nadmerných ziskov. Ako má fungovať a aké má negatíva

Zdaňovanie neočakávaných príjmov má veľa negatívnych dôsledkov a často neprináša cielený výsledok. Vysvetľujeme, čo je windfall tax a ako má fungovať v EÚ.

Inteligentná automatizácia zlepšuje chod prevádzok

Inteligentná automatizácia zlepšuje chod prevádzok

Inteligentný systém dokáže prepojiť všetky oblasti, pracovné procesy sú vďaka tomu jednoduchšie a efektívnejšie.

Pozvánka na diskusiu: Sú opatrenia vlád v energetickej kríze správne?

Pozvánka na diskusiu: Sú opatrenia vlád v energetickej kríze správne?

Pozývame Vás na diskusný klub, ktorý sa bude konať dňa 29. novembra 2022 od 18:00 hod. v Pálffyho paláci na Zámockej ulici 47 v Bratislave.