Služby pre SEPS už poskytujú aj malí výrobcovia elektriny spojení do väčších celkov. Nevyužitého potenciálu je však na trhu stále dosť.
V čase, kedy sústava potrebuje na vyrovnanie spotreby a výroby viac elektriny, zvýšia výrobu. V okamihoch, kedy je zas elektriny v sústave priveľa, svoju produkciu znížia.
Tak by sa dalo zjednodušene vysvetliť fungovanie výrobcov elektrickej energie, ktorí pomáhajú elektrickej sieti tzv. flexibilitou. Vo výsledku síce vyrábajú celkovo menej elektriny, ako keby po celý čas produkovali na plný výkon, ale tým, že svoju výrobu dokážu pružne prispôsobiť, poskytujú sústave službu. A za tú dostávajú zaplatené.
Zatiaľ čo donedávna boli poskytovateľmi flexibility iba relatívne väčšie plynové či uhoľné zdroje, nové podmienky - legislatívne i technické - otvárajú dvere aj pre menších výrobcov elektriny. Umožňuje to tzv. agregácia flexibility. Do hry pritom vstupujú „nezávislí agregátori,“ teda firmy, ktoré zoskupujú viacero menších zdrojov a v jednom celku potom ich flexibilitu ponúkajú sústave.
Základným predpokladom pre rozvoj tohto nového trhu bolo Energetické dátové centrum (EDC), ktoré štát spustil v minulom roku a ktoré sa odvtedy rozšírilo o ďalšie funkcionality. A dáta prevádzkovateľa EDC, spoločnosti OKTE, v roku 2024 už ukazujú prvé objemy agregovanej flexibility, ktorá bola reálne aktivovaná. Zatiaľ však nejde o veľké čísla.
„Agregácia flexibility sa začína využívať relatívne pozvoľna. Niekoľko agregátorov sa aktívne zapája do využívania tejto novej možnosti a postupne prichádzajú ďalší, ktorí sa priebežne evidujú,“ priblížila v reakcii na otázky Energie-portal.sk Sandra Čičová Kotzigová, hovorkyňa Slovenskej elektrizačnej prenosovej sústavy (SEPS), ktorá je materskou spoločnosťou OKTE.
Mnohí menší výrobcovia elektriny sa na agregáciu flexibility už dlhšie pozerajú ako na novú obchodnú príležitosť a možný zdroj príjmu. Zaujímajú sa o ňu napríklad bioplynové stanice, pre ktoré môže byť práve poskytovanie flexibility (podobne ako prechod na výrobu biometánu) novým biznisovým modelom po tom, ako stratia nárok na tzv. podporu doplatkom.
Zisťovali sme, ako sa agregácia flexibility na Slovensku rozbieha, čo sa deje na novovznikajúcom trhu a čo by mohlo jeho rozvoju v ďalšom období pomôcť.
Ako nový systém vznikol
Prevádzkovateľ sústavy, SEPS, teda obstarávateľ podporných služieb a regulačnej elektriny, s témou pracuje už roky. Po predvlaňajších zmenách v zákonoch a nadväzujúcich zmenách vo vyhláškach ÚRSO, SEPS vlani úspešne ukončila projekt PIAF, z ktorého vyplynula potreba ďalších legislatívnych zmien.
„Na základe záverov sme navrhli potrebné zmeny už priamo v legislatíve pre jednoduchšie a rýchlejšie zapojenie agregátorov do poskytovania podporných služieb, ktoré umožnia agregátorom vstúpiť na trh s podpornými službami aj z decentralizovaných zdrojov flexibility v rôznych geografických lokalitách ES SR s výkonovým príspevkom už od 10 kW,“ informovala SEPS. Reálne sa však zatiaľ do agregácie zapájajú hlavne zariadenia s o niečo vyšším výkonom.
Na to, aby mohli nezávislí agregátori fungovať a malí výrobcovia „pod nimi“ fungovať, bolo potrebné pripraviť aj IT riešenie. To pre OKTE vyvinula spoločnosť IPESOFT. Stalo sa ním už spomínané dátové centrum, ktoré štát zafinancoval z Plánu obnovy. Jeho funkcionality pribúdali od vlaňajška postupne.
„Napríklad podpora agregačných blokov a flexibility na technológiách bola nasadzovaná už na prelome rokov 2023 a 2024. Určite aj pre účastníkov trhu bol tento spôsob uvoľňovania nových vlastností oveľa lepší, lebo si potrebovali tieto veci overiť a vyskúšať. Využili pri tom testovacie prostredia, ktoré spoločnosť OKTE na tieto aktivity zverejnila,“ priblížil Rastislav Gaňa, riaditeľ IPESOFT-u pre Sofware Development & Services.
Agregátori spájajú výrobcov
Po tom, ako sa pre fungovanie nezávislej agregácie utriasli podmienky, na trhu sa začali objavovať prví agregátori. Teda úplne noví hráči - firmy, ktoré v slovenskej energetike prinášajú novú službu v podobe využívania flexibility menších výrobcov. Mnohí z agregátorov pritom v energetike vykonávajú aj iné činnosti, akými sú obchod, riadená výroba a spotreba či vlastná zodpovednosť za odchýlku.
„Aktuálne už realizujeme pilotné riešenie nezávislej agregácie, pričom do jedného bloku máme zaradených niekoľko bioplynových staníc. Ide o zariadenia, ktoré samy o sebe nemajú rozsah regulácie 1 MW a samostatne by nevedeli dosiahnuť na poskytovanie podporných služieb,“ vysvetľuje Matúš Meliš, projektový manažér spoločnosti ENERGE, ktorá sa stala prvým nezávislým agregátorom na trhu.
Systém podľa jeho slov v praxi vyzerá tak, že skupina viacerých „bioplyniek“ tvorí jeden blok, ktorý agregovane poskytuje podporné služby. ENERGE vystupuje voči SEPS ako agregátor, ktorý reaguje na dopyty prevádzkovateľa sústavy. Teda akýsi „medzičlánok“ medzi SEPS a prevádzkovateľmi bioplynových staníc.
„My následne tento výkon potom prerozdeľuje medzi zariadenia ako agregátor. Znamená to, že SEPS má určitý objem, ktorý požaduje, a na nás ako agregátorovi je, aby sme tento dopytovaný objem adekvátne rozdelili a následne rozúčtovali. Všetky zariadenia tak vo výsledku dostanú odplatu za to, čo poskytli,“ objasňuje Matúš Meliš.
Ako ďalej priblížil, agregátor je prítomný priamo v riadiacom softvéri zariadení. ENERGE tak de facto v rámci vytýčených pravidiel ovláda bioplynku nadiaľku. Nie kompletne, ale časť jej výkonu áno. Podobný potenciál pritom agregátor vidí aj pri ďalších kategóriách zdrojov.
„Agregácia flexibility môže byť zaujímavá pre spotrebné zariadenia, akými sú napríklad elektrokotly, ale aj pre fotovoltické elektrárne, s batériovým úložiskom alebo bez neho. Základným predpokladom je, že to musia byť zariadenia, ktoré sú nejakým spôsobom ovládateľné a dokážu regulovať svoj výkon,“ dodáva projektový manažér ENERGE.
Ďalších možností je viacero
Od minulého roka vzniklo viacero agregátorov, ktorí dnes na trhu aktívne pôsobia. Dáta OKTE ukazujú, že v jednotlivých 15-minútových zúčtovacích periódach sa už bežne aktivuje kladná agregovaná flexibilita, hoci zatiaľ spravidla iba v desatinách či stotinách MW v rámci danej štvrťhodiny.
„Momentálne systém ponúka agregátorom priestor zúčastňovať sa na trhu s elektrinou, pričom množstvo odberných a odovzdávacích miest zaradených do agregácie nie je obmedzené,“ vysvetľuje hovorkyňa SEPS Čičová Kotzigová.
„Plánujú sa nasadenia zjednodušenia zadávania údajov o flexibilite pre tých, ktorí už budú vedieť, kedy a kam treba údaje zadávať. Pre nových používateľ zostanú zachované aj pôvodné možnosti nahrávania údajov, aby ľahšie pochopili, ako systém funguje,“ dodáva predstaviteľka SEPS.
Podľa Tomáša Rajčana, riaditeľa úseku energetiky a priemyslu v spoločnosti IPESOFT, sú už v súčasnosti jasne nastavené pravidlá pre integrovaného agregátora, teda pre prípady, kde sú všetky flexibilné aktíva súčasťou jednej bilančnej skupiny. Na druhej strane pravidlá pre nezávislého agregátora už síce existujú a sú organizačne aj technicky podporené systémom EDC, ale priekopníci nezávislej agregácie stále narážajú na nedoriešené legislatívne aj implementačné detaily.
„V tejto oblasti je potrebné vykonať ešte množstvo práce, ktorá vyžaduje koordinované úsilie OKTE, SEPS, URSO, agregátorov, ale aj dotknutých účastníkov trhu, najmä dodávateľov elektriny,“ mieni Tomáš Rajčan.
Prax podľa odborníka ukázala, že v prvej vlne je záujem hlavne o agregáciu na technológii, pričom EDC je koncepčne nastavené najmä na agregáciu na odbernom mieste.
„Rozdiel medzi týmito dvoma princípmi je v mieste merania a aktivácie flexibility. Agregácia na technológii je z pohľadu agregátora aj poskytovateľa flexibility výhodnejšia, keďže stačí aktivovať flexibilitu na vybraných technických zariadeniach za odbernými miestom a nie na odbernom mieste ako celku. Pri agregácii na technológii však vzniká množstvo otázok ohľadom transparentnosti rozúčtovania tokov elektriny a v súčasnosti sa stále hľadá konsenzus medzi OKTE, agregátormi, SEPS, poskytovateľmi flexiblity a dodávateľmi elektriny a povinným výkupcom,“ dodáva Tomáš Rajčan.
Úvahy však idú aj inými smermi. Matúš Meliš za ENERGE dodáva, že ďalšiemu rozvoju agregácie by mohlo pomôcť, ak by bolo na jednom a tom istom odbernom mieste mohlo pracovať viacero rôznych technológií patriacich pod jedného agregátora. Tomu by však podľa neho museli predchádzať nové vylepšenia aj na strane EDC. „Napríklad batériové úložisko, spolu s ním fotovoltická elektráreň a prípadne ešte prípadne aj kogeneračná jednotka. Sú to rozdielne technológie, ale zaujímavé by bolo ich agregovať všetky.“
Spoločnosť IPESOFT je komunikačným partnerom Energie-portal.sk.
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.