Eversheds Sutherland
INNOGY
INNOGY

7 najrozšírenejších mýtov o elektromobiloch, niektoré sú naozaj kuriózne

Automobilka Hyundai skúmala najčastejšie obavy vodičov z používania elektromobilov. Vedeli ste, že elektromobil vraj nemožno šoférovať počas búrky?

7 najrozšírenejších mýtov o elektromobiloch, niektoré sú naozaj kuriózne

Foto: Hyundai

Až jednu pätinu majiteľov benzínových a dieselových automobilov odrádza od elektromobilov kuriózna obava. Elektrické autá vraj nie je možné používať za nepriaznivého počasia. To je iba jeden z mnohých mýtov, ktoré sprevádzajú elektromobilitu ešte aj v roku 2020.

Ako vyplýva z prieskumu automobilky Hyundai, až 22 % vodičov tradičných vozidiel by sa necítilo bezpečne pri nabíjaní elektromobilu. Oslovení boli iba vodiči vo Veľkej Británii, nevedno či podobne vnímajú autá s elektrickým pohonom aj inde vo svete.

Takmer pätina vodičov považuje za riziko šoférovať elektromobil počas búrky. Viac ako 10 % by malo obavy z nabíjania mobilného telefónu v elektromobile. Vyše polovica z dvetisíc oslovených vodičov si myslí, že štát koná správne, ak dotáciami povzbudzuje motoristov ku prechodu na autá s alternatívnym pohonom. Takmer tretina respondentov zároveň priznáva nedostatok vedomostí o elektromobiloch.

Isté obavy, napríklad ohľadom dojazdu elektromobilu, dostupnosti nabíjania, či ceny elektromobilu majú svoje rácio. Niektoré kritické otázniky tu však uvedené vôbec nie sú. Napríklad klesajúci výkon batérie a nutnosť jej výmeny po určitom čase alebo počte najazdených kilometrov. Alebo výrazný pokles zostatkovej ceny elektromobilu už pár rokov od kúpy.


Automobilka sa zároveň pokúsila uviesť tieto mylné názory na pravú mieru. Vysvetlenie pripája aj Energie-portal.sk.

Tu je sedem najrozšírenejších mýtov o elektromobiloch:

1. Obavy z dojazdu elektromobilov

Netreba panikáriť. Typický elektromobil dokáže na jedno nabitie prejsť od 160 do 320 kilometrov. Dojazd výkonnejších modelov elektrických áut dosahuje aj viac ako 450 kilometrov. Takúto vzdialenosť dokáže vydržať batéria napríklad v elektromobile Hyundai Kona Electric.

Dojazd elektromobilu a výdrž batérie závisí však aj od vonkajšieho prostredia a používania ohrievania a klimatizácie v aute. Ako vyplýva z praktických skúseností, mínusové teploty dokážu ubrať na dojazde elektromobilu aj niekoľko desiatok percent oproti papierovej hodnote. O niečo menší negatívny vplyv má používanie klimatizačného systému v lete.

2. Obavy z nedostupnosti nabíjacej stanice pre elektromobil

Zbytočné starosti. V súčasnosti existuje už aj na Slovensku niekoľko stoviek nabíjacích staníc. Sieť verejne dostupných nabíjačiek sa rýchlo rozširuje. Nové miesta pre nabíjanie vznikajú pri obchodných centrách, supermarketoch, parkoviskách, či hoteloch. Nabíjacie body popri dôležitých dopravných koridorov buduje spoločnosť Greenway. Kompletnú a aktualizovanú sieť všetkých nabíjacích staníc na Slovensku nájdete na stránke nabky.com

Obrázok: Sieť nabíjacích staníc Greenway


S ponukou rýchlych, ale aj menších flexibilných nabíjačiek prichádzajú aj dodávatelia energií. Napríklad nabíjacia stanica eBox od innogy je vhodná v interiéri aj exteriéri. Elektromobil v domácnosti alebo firme dokáže nabiť niekoľkokrát rýchlejšie ako bežná elektrická zásuvka.

Áno, sieť nabíjacích staníc zatiaľ nie je rovnako hustá ako pri klasických čerpacích staniciach. Preto jazdy mimo mesta môžu predstavovať výzvu. Cestu elektromobilom preto treba detailnejšie plánovať. Ak sa však nevyberiete na okružnú jazdu po detvianskych lazoch s poloprázdnou batériou, problém s nájdením vhodného miesta na dobitie elektromobilu by nemal nastať.

3. Cena elektromobilu je príliš vysoká

Cena elektromobilov postupne klesá. Elektrické autá sa stávajú čoraz dostupnejším riešením. Hoci zatiaľ predovšetkým vďaka štátnym dotáciam a iba pre tých, ktorí nemajú príliš hlboko do vrecka. Výhodou je menej pohyblivých súčastí vozidla, ktoré by sa mohli pokaziť a ich nahradenie by bolo nákladné. Aj preto je prevádzka elektromobilov lacnejšia ako pri bežných autách so spaľovacími motormi.

Cena elektromobilov a tradičných áut sa bude približovať aj sprísňovaním emisných noriem v Európe. Nové limity prinesú rast ceny vozidiel so spaľovacím motorom, ktoré sa tak začnú vyrovnávať elektromobilom.

Porovnať cenu elektromobilu na slovenskom trhu s tradičným automobilom môžete prostredníctvom tejto kalkulačky. Vybrať možno konkrétny model čisto elektrického, hybridného, plug-in a spaľovacieho automobilu a porovnať výdavky na kúpu, prevádzku, dobu návratnosti, ale aj vyprodukované emisie počas životnosti auta.

Obrázok č.2 : Kalkulačka porovnávajúca celkové výdavky na kúpu a prevádzku elektromobilov a ostatných áut na Slovensku

Zdroj: IEP

4. Elektromobily sú príliš lenivé

Nie je to pravda. Okamžité prenesenie krútiacej sily znamená, že elektromobil zrýchľuje rovnako alebo ešte rýchlejšie ako benzínové alebo dieselové automobily. Napríklad Hyundai Kona Electric, či Nissan Leaf dokážu zrýchliť z nuly na 100 km/h za 7,9 sekúnd.

5. Elektromobily nie je vhodné používať v autoumyvárňach alebo počas búrky

Samozrejme, učili nás, že miešať elektrinu s vodou je nebezpečné. Ale umyť elektromobil v autoumyvárni je úplne bezpečné. Rovnako ako jazdiť v elektromobile počas búrky.

Foto: Pixabay

6. Neexistuje dostatočný výber elektromobilov na trhu

Ponuka elektromobilov sa postupne rozširuje. Automobilky musia znižovať emisie CO2 a preto sa už aj v roku 2019 viac zameriavali aj na produkciu elektromobilov. Takmer každý výrobca už predstavil plány na výraznú elektrifikáciu portfólia.

Napríklad automobilka Škoda plánuje uviesť na trh do roku 2025 10 elektromobilov. Autá na elektrický pohon tak majú predstavovať tretinu nových modelov. Do vývoja áut na alternatívny pohon spoločnosť investuje v nasledujúcom období až dve miliardy eur.

Francúzska automobilka Group PSA už začala s výrobou elektromobilu Peugeot 208 v Trnave. S masovou produkciou elektromobilov chce v roku 2020 začať aj Toyota.

Medzi lídrov elektromobility chce patriť aj Volkswagen. Automobilka už pred pár rokmi oznámila cieľ uvedenia na trh 80 nových modelov elektromobilov do roku 2025. O päť rokov neskôr majú byť elektrické vozidlá zastúpené v každom modelovom rade. Už v roku 2020 chce nemecká automobilka predať stotisíc elektromobilov.

7. Batérie elektromobilov znečisťujú životné prostredie

Batérie z elektrických vozidiel možno recyklovať rovnako ako batérie z benzínových alebo dieselových automobilov. Batériové články môžu nájsť ďalšie využitie aj po vyradení z elektromobilu. Používajú sa napríklad pri uskladňovaní solárnej a veternej energie. Batérie tiež možno rozobrať a najcennejšie kovové súčasti opätovne použiť.


Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Aká je cena palivového dreva na Slovensku v roku 2020?

Aká je cena palivového dreva na Slovensku v roku 2020?

Palivové drevo je najlacnejším zdrojom vykurovania v rodinných domoch. Koľko stojí guľatina, metrovica, ukladané, sypané drevo a aký je medzi nimi rozdiel?

Fotovoltické systémy na strechách priemyselných budov prinášajú zaujímavé úspory nákladov

Fotovoltické systémy na strechách priemyselných budov prinášajú zaujímavé úspory nákladov

Ako ovplyvňuje účinnosť fotovoltických systémov orientácia a sklon inštalácie vzhľadom k podmienkam na Slovensku?

Pozvánka na online konferenciu: Komplexná obnova bytových domov 2020

Pozvánka na online konferenciu: Komplexná obnova bytových domov 2020

Štrnásty ročník medzinárodnej konferencie na tému "Bezpečnosť a zdravie v domácnostiach" bude prebiehať online formou.