VSE
VSE
Belimo 2

4 časté mýty o úspore tepla a energie v domácnosti

Zabrániť strate tepla a znížiť náklady na vykurovanie dokážu nielen moderné dvere, okná, ale aj kvalitné tienenie.

4 časté mýty o úspore tepla a energie v domácnosti

Foto: Lomax

Ak chcú dnes ľudia ušetriť za bývanie, dozvedia sa väčšinou o dvoch možných cestách. Jedna sa opiera o myšlienku „eko“ a hovorí, že ekonomický dom či byt musí byť ekologický. Druhá, naopak, fandí moderným technológiám.

Ako to už obyčajne býva, najlepšie riešenie sa skrýva niekde uprostred. Zlatá stredná cesta však spočíva v detailoch, na ktoré sa laik bez pomoci profesionálov len ťažko zameria. Ktoré rady sú pravdivé a aké mýty o tepelnej úspore stále pretrvávajú?

Obrázok: Shutterstock

Mýtus o šetrení, ktoré stojí peniaze

Každý má náklady spojené s bývaním vo svojich rukách. A ak chceme ušetriť, mali by sme sa zoznámiť s konceptom energetickej sebestačnosti, teda súborom komplexných úspor, ktoré znižujú spotrebu. Energetická sebestačnosť sa dá docieliť zateplením, používaním nových energeticky úsporných spotrebičov namiesto zastaraných, ale aj účinnejšími kotlami pre domácnosti.

Najväčšia spotreba energie domácností nastáva s príchodom zimy, keď vykurovanie predstavuje až 56 percent nákladov. Aj z tohto dôvodu sa nám tak peniaze vložené do zníženia spotreby energie na vykurovanie v budúcnosti vrátia.

Mýtus o pasívnom bývaní a čistom vzduchu

Často skloňovaným riešením z hľadiska úspory tepla a energií bývajú pasívne domy s takzvanou rekuperáciou vzduchu, vďaka ktorej nie je potrebné vetrať. Pravda je však taká, že bez pravidelného vetrania sa v uzavretých priestoroch, ktoré majú izoláciu obvodových múrov, striech a podláh, dá dýchať pomerne ťažko.

Otvorenými oknami sa dovnútra domu či bytu dostane až 95 % vzduchu. Najlepšie je krátke, ale intenzívne a pravidelné vetranie, ktoré tiež znižuje vlhkosť a bráni vzniku plesní. Okrem toho pohodu v dome vylepšia i zdanlivé maličkosti.

„Dnes dokážu strate tepla zabrániť moderné dvere a okná, ale aj kvalitné tienenie. To môže znížiť náklady na vykurovanie až o 10 %,“ poznamenáva Petr Přichystal, marketingový manažér spoločnosti Lomax, ktorá sa špecializuje na výrobu garážových brán, roliet, vonkajších žalúzií a vchodových dverí.

„Exteriérová tieniaca technika bráni v zime únikom tepla. Pokiaľ sa rolety na noc zatvárajú, miestnosť vychladne zhruba o 1,5 °C, ak sú však otvorené, klesá až o 3 °C,“ upozornil Přichystal.

Foto: Lomax

Mýtus o tepelnej pohode domova

Otázkou je, aká teplota je vlastne ideálna a príjemná pre firemné kancelárie, ale aj domy a byty. Ani fakt, že rodina žije v energeticky úspornom dome, nezabráni vysokým účtom za energie, pokiaľ bude v miestnostiach teplota 26 °C a každý večer si všetci napustia plnú vaňu horúcej vody.

Iné požiadavky na teplotu interiéru samozrejme panujú v lete, keď obydlie intenzívne ohrieva slnko. Preto sa na oknách domácností stále častejšie objavujú tienidlá. „V porovnaní s minulým rokom stúpol záujem o tieniacu techniku približne o 10 %. Ak sa však zameriame na vonkajšie žalúzie, medziročne je záujem ešte o niekoľko percentných bodov vyšší,“ tvrdí zástupca spoločnosti Lomax.

Mýtus o tom, že garáž k domu nepatrí

Garážové brány majú značný vplyv na teplo vnútri domu. Pokiaľ strop garáže nadväzuje na obytnú miestnosť, menej kvalitná brána len pri parkovaní prepustí dovnútra toľko chladu, že to podlahu miestnosti citeľne ovplyvní.

Jedným z riešení býva moderné podlahové kúrenie, ktoré je však pomerne drahé. Jednoduchším a lacnejším variantom je výmena garážovej brány. Kvalitné garážové brány dobre izolujú, neprepúšťajú dovnútra chlad a zároveň teplo z garáže alebo pivnice neuniká von, takže ľudia nemusia v zime nastupovať do auta v kabátoch.

„Pri nedostatočne tesniacich garážových bránach dochádza k zbytočným stratám tepla, a tak i energií. Preto sa odporúča pri rekonštrukcii bytu či domu myslieť aj na zateplenie garáže pomocou kvalitnej brány,“ uzavrel Přichystal s tým, že brána nemusí byť len maximálne spoľahlivá a bezpečná, ale môže byť aj dizajnovou ozdobou domu.

Foto: Shutterstock

5 užitočných tipov ako platiť menej za energie

1. Okolo radiátora by mal byť dostatok miesta, pretože nábytok v jeho blízkosti pohlcuje teplo. Zaň sa dajú umiestniť panely, ktoré teplo odrážajú späť do miestnosti. Tam, kde sú vysoké stropy, je vhodné nad radiátor umiestniť policu, ktorá nasmeruje teplo do miestnosti.

2. Ideálna vlhkosť vzduchu pri pocite tepla je približne 50 %. Pokiaľ je menšia, pomôžu rastliny alebo zvlhčovače. Vetrajte dvakrát denne asi desať minút ideálne prievanom a pri vetraní nekúrte.

3. V noci alebo keď idete preč zaťahujte závesy a vonkajšie rolety či žalúzie. Oknami vám tak unikne menej tepla.

4. Doma neprekurujte. Každý stupeň Celzia navyše znamená zvýšenie spotreby energie o 6 %. Utesnite okná a dvere. Aj keď sú staré, môžete izoláciou znížiť únik tepla až o polovicu. Radiátory udržujte čisté – prach môže zvýšiť spotrebu aj o 10 %.

5. Odporúčané teploty: 20 °C v obývacej izbe, 23 °C v kúpeľni, 15 až 16 °C v spálni a kuchyni. Pokiaľ teplota v miestnosti klesne pod 12 °C, bude vykurovanie trvať dlho.


Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Prinesú investície a nezvýšia dlh. Garantované energetické služby obnovia budovy, hovorí šéfka ESCO Slovensko

Prinesú investície a nezvýšia dlh. Garantované energetické služby obnovia budovy, hovorí šéfka ESCO Slovensko

Optimálne využívanie energií sa týka mnohých oblastí, a to nám pomáha rásť, hovorí Naďa Hartmann. ESCO Slovensko má pod sebou už osem dcérskych spoločností.

Zvyšuje energetickú sebestačnosť. Ako funguje batériové úložisko v miestnej distribučnej sieti

Zvyšuje energetickú sebestačnosť. Ako funguje batériové úložisko v miestnej distribučnej sieti

Veľkokapacitná batéria optimalizuje využívanie elektriny z fotovoltiky v priemyselnom areáli.

Pozvánka na konferenciu: VZDUCHOTECHNIKA 2024

Pozvánka na konferenciu: VZDUCHOTECHNIKA 2024

23. ročník vedecko-odbornej konferencie SSTP s témou "Vnútorné prostredie a energetická náročnosť budov so vzduchotechnikou" sa uskutoční v polovici júna v atraktívnom prostredí Vysokých Tatier.

X
X
X
X