INNOGY
Dny teplárenství a energetiky
INNOGY

Ako zrekonštruovať dom na energeticky úspornú budovu

Chcete ušetriť na nákladoch za teplo a platiť menšie účty za energie? Základom je kvalitná izolácia domu.

Ako zrekonštruovať dom na energeticky úspornú budovu

Foto: Fotolia

Zvyšujúce sa ceny elektriny, tepla, plynu nútia domácnosti viac rozmýšľať o tom, ako sa správať úspornejšie a míňať menej energie tak, aby teplo z domu ihneď neunikalo preč a zároveň náklady na jeho dodávku boli čo najnižšie.

Priemerná domácnosť na Slovensku vynakladá na energie 15 až 20 % z rozpočtu. Najväčšími položkami sú kúrenie, spotreba elektriny a ohrev vody. Základom pri úspore energií je vedieť kde a koľko domácnosť míňa. V tomto môže pomôcť presné meranie a kontrola spotreby prostredníctvom modernej meracej technológie.  

Presné meranie spotreby

Merače tepla, elektromery a vodomery sa už dajú odčítavať automaticky a cez rádiovú sieť prenášať do systému, kde si aj domácnosti vedia pravidelne kontrolovať, koľko za dané obdobie minuli a prispôsobiť svoje návyky.

Okrem toho napríklad monitoring stavu meračov môže odhaliť nefunkčnosť prístrojov a náklady na teplo a vodu sa vypočítajú na základe skutočnej spotreby. Monitoring úniku vody včas upozorní na kvapkajúcu batériu alebo pretekajúci toaletu. Náklady za nepovšimnutý únik vody sa môžu podľa spoločnosti ista Slovakia vyšplhať ročne až na stovky eur.

Jedným z prvých opatrení, ktoré odborníci odporúčajú spraviť v dome, je zabrániť unikaniu tepla z vnútra. “Prvou vecou, ktorú treba spraviť, je postaviť naozaj vzduchotesné múry a dobre izolovať steny. Ak toto máme, potom nasleduje inštalácia účinných zariadení ako sú ohrievače vody, či svietidlá,” tvrdí William Healy amerického Národného inštitútu pre štandardy a technológiu, ktorý zároveň dohliada na testovací projekt obytnej budovy s nulovou potrebou energie.   

Skúšobná prevádzka vraj ukazuje, že dom dokáže ročne vytvoriť rovnaké množstvo energie ako spotrebuje. Podľa Healyho inštalovanie solárnych panelov, ktoré dom výrazne posúvajú smerom k nulovej potrebe energie a nižším účtom, by malo prísť na rad až ako posledný krok.

“Energetický audit” domu

Na začiatku celého procesu by malo byť identikovanie a kvantifikovanie oblastí a miest, kde domácnosť zbytočne míňa energiu. Môžete si zaplatiť odborníka, ktorý vám takýto audit zrealizuje, ale väčšinu príčin dokážete odhaliť aj vlastnou hlavou. V tejto fáze sa hodia aj technologické novinky, ako je napríklad tepelná kamera. Prístroj možno pripojiť ku smartfónu a pomocou infračervenej kamery ľahko identifikujete miesta v dome, kadiaľ uniká najviac tepelnej energie. Fotiť môžete celý objekt zvonka alebo zvnútra.

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924) na 1 rok
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý vidíte na obrázku.

Captcha image
Show another codezobraziť iný obrázok

Mohlo by vás zaujímať

Pozvánka na konferenciu: Energetický manažment 2019

Pozvánka na konferenciu: Energetický manažment 2019

Kľúčovou témou tohto ročníka konferencie je: Inteligentnými riešeniami k efektívnemu hospodáreniu s energiou.

Termický solárny systém je výhodnou možnosťou pri ohreve teplej vody v bytovke

Termický solárny systém je výhodnou možnosťou pri ohreve teplej vody v bytovke

Výhodnosť solárneho ohrevu vody však závisí od niekoľkých podmienok. Ktoré to sú?

Cena uránu zastavila desaťročný prepad, signalizuje návrat jadra?

Cena uránu zastavila desaťročný prepad, signalizuje návrat jadra?

Energetická komodita používaná ako palivo v atómových elektrárňach sa popularite neteší, no pre investorov začína byť zaujímavá.