KI

Začali sa obchodovať emisné kvóty pre domácnosti. Cena prekvapila

Emisné kvóty zvýšia ceny benzínu či nafty, ale aj zemného plynu určeného na vykurovanie.

Začali sa obchodovať emisné kvóty pre domácnosti. Cena prekvapila
Foto: Depositphotos

Európsky systém obchodovania s emisiami (ETS) sa v súčasnosti vzťahuje iba na veľký priemysel a energetiku. Vznikol pred 20 rokmi.

V prípade Slovenska ide hlavne o podniky ako U.S. Steel Košice, Slovnaft, Duslo či cementárne, ktoré musia mať emisné kvóty na každú tonu vypustených emisií CO2 ekvivalentu. Ceny kvót sa pritom hýbu vo vysokých desiatkach eur a predvlani prelomili aj hranicu 100 eur za tonu. Pre podniky na Slovensku to ročne znamená náklad v stovkách miliónov eur.

Po novom sa však obchodovanie s emisiami rozširuje aj o ďalšie sektory, menší priemysel, ale i cestnú dopravu či vykurovanie budov. V praxi to znamená, že firmy uvádzajúce na trh zemný plyn, benzín či naftu, musia mať nakúpené emisné kvóty na zodpovedajúce množstvo emisií. Nadnesene ide o akési emisné kvóty „pre domácnosti.“

Zatiaľ čo do doterajšieho systému ETS 1, ktorý sa týka najväčších priemyselných a energetických podnikov, je na Slovensku je zapojený dvojciferný počet subjektov, v ETS 2 ich bude podstatne viac. Koľko presne, zatiaľ nevie ani envirorezort. Odhad ministerstva z minulého roka ukázal číslo jeden a pol tisíc firiem. Do systému sa pritom musia spoločnosti prihlasovať sami, prvá fáza sa začala už vlani.

VIESSMANN

„V súčasnosti evidujeme asi 150 žiadostí. Predpokladáme, že pôjde o stovky subjektov. Oproti ETS 1 je ETS 2 komplikovanejší systém, lebo sa týka každej právnickej aj fyzickej osoby v danom sektore. Ide napríklad aj o malého obchodníka s uhlím, ktorý na Slovensko dováža pár kilogramov ročne. Má síce zjednodušené monitorovanie, no spadá pod systém,“ objasňovala vo februári 2025 Valentína Zemanová z MŽP SR.

Povinné odovzdávanie „povolenie“ sa rozbehne v roku 2028. Na zavedení systému sa napriek prebiehajúcej spoločenskej diskusii nič nezmenilo ani v uplynulých mesiacoch, v ktorých Európska komisia predstavila nové programové a legislatívne materiály v oblasti konkurencieschopnosti či cien energií.

Nový systém ETS 2 je samostatný, vrátane ceny povolenky. Znamená to, že povolenky v systéme ETS 1 a ETS 2 sa budú predávať zvlášť a ich ceny sa môžu líšiť. Na rozdiel od ETS povinné subjekty nebudú mať k dispozícii žiadnu alokáciu voľných (bezplatných) kvót CO2 a budú ich musieť nakúpiť na celý objem palív uvádzaných na trh.

Čo ukázali prvé obchody

To, čo sa teraz, v máji 2025, už začína vyjasňovať, sú ceny emisných kvót v novovznikajúcom systéme.

Zostáva vám 66% na dočítanie

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Ak máte záujem o predplatné, pokračujte prosím kliknutím na tlačidlo nižšie.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)

Alebo zadajte kód pre odomknutie obsahu tohto článku:

Kód pre odomknutie obsahu vybraného článku v cene 7,50 € + DPH si môžete zakúpiť cez platobnú bránu CardPay tu.


Diskusia(0)