Opatreniami chce znížiť ceny elektriny o štyridsať percent, nevzdáva sa však ani snahy masívne dotovať priemysel.
Európska komisia predstavila 26. februára akčný plán pre zvýšenie dostupnosti energií. Dôvodom sú práve ich vysoké ceny energií. Podľa Komisie postihuje energetická chudoba viac ako 46 miliónov Európanov a v prípade priemyselných odvetví sa maloobchodné ceny elektrickej energie takmer zdvojnásobili: pre stredne veľkého priemyselného spotrebiteľa zostali ceny v roku 2023 o 97 % vyššie ako ich priemer na roky 2014 - 2020.
Obrázok 1. Pomery priemyselných maloobchodných cien elektriny na svetových trhoch, odhady Európskej komisie (pomer vyšší ako 1 znamená, že ceny v EÚ sú vyššie ako ceny v príslušnej krajine mimo EÚ)
Zdroj: Európska komisia
Komisia preto chce v členských štátoch rýchlo zaviesť novú legislatívu, a postupne smerovať k tvorbe celoeurópskeho trhu. Tento trh by mal na základe medzinárodnej distribučnej siete zvýhodniť energiu pre všetky štáty.
Rast nákladov spôsobili viaceré príčiny
Účty za energiu určuje podľa Komisie kombinácia viacerých faktorov: náklady na dodávky energie spojené s celkovou úrovňou spotreby, náklady na siete a spotrebné dane a zdanenie.
Komisia identifikuje tri príčiny rastu nákladov.
Sme závislí od fosílnych palív
Prvou je závislosť Európy od dovozu fosílnych palív. Až 90 percent dopytu Únie po zemnom plyne pokrýva dovoz. Kým v roku 2020 dosiahol účet EÚ za dovoz energie z fosílnych palív historicky najnižšiu hodnotu 163 miliárd eur, v roku 2022 to bolo až 604 miliárd eur.
Podstatná časť priemerného mixu výroby elektrickej energie v EÚ, takmer 29 percent, je stále založená na fosílnych palivách.
Obrázok 2. Účty za elektrinu v EÚ pre priemysel v reálnych cenách v roku 2023.

Máme nedostatočne integrovanú sieť a zdĺhavé postupy
Druhú príčinu rastu nákladov na energie visí únia v neefektívnosti a nedostatočnej úplnej integrácie v systéme elektrickej energie. Hoci Európa má celosvetovo najintegrovanejšiu sieť, podľa Komisie je potrebné dosiahnuť viac, pokiaľ ide o prepojenia, infraštruktúru siete, integráciu energetických systémov a flexibilitu systému.
Pokroku bránia aj zdĺhavé postupy udeľovania povolení pre projekty v oblasti čistej energie a rozvodných sietí.
Máme vysoké systémové náklady
Ako tretiu príčinu nárastu cien vníma Komisia v rastúcich systémových nákladoch, ktoré sú hradené zo sieťových poplatkov a daní a odvodov.
Komisia navrhuje opatrenia pre cenovo dostupnú energiu
Európska komisia navrhuje štyri hlavné piliere zmien:
- znížiť náklady na energiu pre všetkých;
- dobudovať energetickú úniu;
- prilákať investície;
- pripraviť sa na prípadné energetické krízy.
Reformy v týchto štyroch pilieroch chce zrealizovať ôsmimi opatreniami. Vyberáme z niektorých akčných bodov, ktoré plánuje EK zaviesť.
Znížiť náklady na energiu pre všetkých
Komisia navrhuje zefektívniť sieťové poplatky, tým, že zavedie nové tarifné metodológie, ktoré by mali za úlohu podnietiť energetickú flexibilitu u zákazníkov. Zvýhodňovali by energiu využitú v čase a mieste, kde je k dispozícii najväčšie množstvo zelenej energie. Ak bude potrebné, môže stať daná metodológia v budúcnosti právne záväznou.
Nasledovať by malo úplné prehodnotenie Smernice o zdaňovaní energií z roku 2021. Cieľom je znížiť zdanenie elektriny z obnoviteľných zdrojov na úroveň minimálnych sadzieb určených EÚ a odstránenie odvodov nesúvisiacich s energiami.
V treťom kvartáli tohto roku plánuje Komisia odstrániť bariéry obmedzujúce možnosť zákazníkov meniť dodávateľov energií. Slobodnejší trh by mal podporiť záujem o energetické komunity a všeobecnú konkurenciu, ktorá by viedla k zníženiu cien energií.
Znížiť ceny elektriny
Zostáva vám 40% na dočítanie.
Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.
Predplatné obsahuje:
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
- Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť
chcem získať predplatné
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.