Eversheds Sutherland
TESLA
Belimo 2

Platiť za emisie budú aj dodávatelia palív. Koľko bude stáť povolenka?

Nové povinnosti sa týkajú stoviek firiem. Zvýšené náklady na palivá zaplatia koncoví odberatelia.

palivá

Foto: Depositphotos

Systém obchodovania s emisnými kvótami sa považuje za hlavný nástroj znižovania emisií skleníkových plynov v Európe. Povinnosť nakupovať povolenky podľa objemu vypúšťaného CO2 sa doteraz týkala najmä najväčších energetických a priemyselných podnikov.

Neutíchajúca ambícia Európskej komisie ešte viac znížiť emisie si vyžaduje zapojenie ďalších odvetví. Preto vzniká samostatný systém EU ETS 2, zahŕňajúci sektor vykurovania budov, cestnej dopravy a menšieho priemyslu. Subjektami povinnými nakupovať povolenky sú dodávatelia a distribútori palív.

Je dosiahnutie stanovených emisných cieľov reálne? Koľko budú distribútori zemného plynu, uhlia, či motorových palív platiť za povolenky a odkedy? Akého počtu firiem na Slovensku sa nové povinnosti týkajú a sú už vyčíslené ekonomické a sociálne dopady? Aj o týchto témach sa hovorilo na workshope Slovenského plynárenského a naftového zväzu.

Najdôležitejším sektorom, od ktorého sa očakávajú najvyššie úbytky emisií CO2 v novom systéme, má byť cestná doprava. Tá produkuje vyše polovicu objemu emisií všetkých troch sektorov v Európskej únii a má podobnú váhu ako energetika v systéme ETS 1.

Úspešnosť znižovania emisií bude závisieť aj od vývoja dekarbonizácie v najväčších krajinách EÚ- Nemecka, Francúzska, Talianska, Španielska a Poľska. „Ak tam neprídu väčšie dotácie pre elektromobily, splnenie cieľov bude veľmi ťažké,“ myslí si Filip Daniel Petric z poradensko-obchodnej spoločnosti Encose.

Najbližší míľnik v emisiách je určený pre rok 2030 a krajiny EÚ ako celok by mali znížiť objem vypúšťaného CO2 o 42 % oproti roku 2005. Dosiahnutie poklesu o polovicu trvalo pritom 17 rokov (do roku 2022), druhá a ťažšia polovica sa má realizovať v priebehu pár najbližších rokov.

Doterajší vývoj znižovania emisií CO2 v EÚ a stanovený cieľ pre rok 2030

Zdroj: Encose

„Nejaká dekarbonizácia budov začala a uhlíková stopa sa znižuje. Je tu aj vyšší tlak na predaj elektromobilov. Ale vidíme, že to nestačí,“ upozorňuje expert.

Koľko bude stáť povolenka ETS 2

Hoci nový systém ETS 2 je samostatný, vrátane ceny povolenky, väčšina mechanizmov bude fungovať rovnako ako pri ETS 1. Jedným z hlavných rozdielov je však alokácia voľných povoleniek. Povinné subjekty ich tu nebudú mať k dispozícii a budú ich musieť nakúpiť na celý objem palív uvádzaných na trh.

 
 

Zostáva vám 76% na dočítanie.

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Alebo zadajte kód pre odomknutie obsahu tohto článku:

odomknúť tento článok

Kód pre odomknutie obsahu vybraného článku v cene 7,50 € + DPH si môžete zakúpiť cez platobnú bránu CardPay tu.


Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.



Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Krok dopredu, krok späť, krok inam: Európska komisia plánuje zmeny ESG (PRÁVNY POHĽAD)

Krok dopredu, krok späť, krok inam: Európska komisia plánuje zmeny ESG (PRÁVNY POHĽAD)

Článok Mareka Prítyiho z advokátskej kancelárie Eversheds Sutherland predstavuje základné tézy iniciatívy „Omnibus (I a II)" s dôrazom na oblasť ESG.

OZE treba stavať, ak majú zmysel. Nie naháňať GW kapacít, mieni šéf veľkej energofirmy

OZE treba stavať, ak majú zmysel. Nie naháňať GW kapacít, mieni šéf veľkej energofirmy

Najlepšie lokality pre obnoviteľné zdroje sú tie, kde spôsobujú najmenšie dodatočné náklady pre sieť. A prinášajú najvyššie výnosy pre systém ako celok, myslí si Markus Krebber z RWE.

Znižovanie teploty v sústavách je cesta pre zelenú energiu v CZT

Znižovanie teploty v sústavách je cesta pre zelenú energiu v CZT

Prechod na nízkoteplotné systémy a zreálnenie cieľov v teplárenstve je podľa experta predpokladom pre zavádzanie obnoviteľných technológií.

X
X
X
X