Nové povinnosti sa týkajú stoviek firiem. Zvýšené náklady na palivá zaplatia koncoví odberatelia.
Systém obchodovania s emisnými kvótami sa považuje za hlavný nástroj znižovania emisií skleníkových plynov v Európe. Povinnosť nakupovať povolenky podľa objemu vypúšťaného CO2 sa doteraz týkala najmä najväčších energetických a priemyselných podnikov.
Neutíchajúca ambícia Európskej komisie ešte viac znížiť emisie si vyžaduje zapojenie ďalších odvetví. Preto vzniká samostatný systém EU ETS 2, zahŕňajúci sektor vykurovania budov, cestnej dopravy a menšieho priemyslu. Subjektami povinnými nakupovať povolenky sú dodávatelia a distribútori palív.
Je dosiahnutie stanovených emisných cieľov reálne? Koľko budú distribútori zemného plynu, uhlia, či motorových palív platiť za povolenky a odkedy? Akého počtu firiem na Slovensku sa nové povinnosti týkajú a sú už vyčíslené ekonomické a sociálne dopady? Aj o týchto témach sa hovorilo na workshope Slovenského plynárenského a naftového zväzu.
Najdôležitejším sektorom, od ktorého sa očakávajú najvyššie úbytky emisií CO2 v novom systéme, má byť cestná doprava. Tá produkuje vyše polovicu objemu emisií všetkých troch sektorov v Európskej únii a má podobnú váhu ako energetika v systéme ETS 1.
Úspešnosť znižovania emisií bude závisieť aj od vývoja dekarbonizácie v najväčších krajinách EÚ- Nemecka, Francúzska, Talianska, Španielska a Poľska. „Ak tam neprídu väčšie dotácie pre elektromobily, splnenie cieľov bude veľmi ťažké,“ myslí si Filip Daniel Petric z poradensko-obchodnej spoločnosti Encose.
Najbližší míľnik v emisiách je určený pre rok 2030 a krajiny EÚ ako celok by mali znížiť objem vypúšťaného CO2 o 42 % oproti roku 2005. Dosiahnutie poklesu o polovicu trvalo pritom 17 rokov (do roku 2022), druhá a ťažšia polovica sa má realizovať v priebehu pár najbližších rokov.
Doterajší vývoj znižovania emisií CO2 v EÚ a stanovený cieľ pre rok 2030

Zdroj: Encose
„Nejaká dekarbonizácia budov začala a uhlíková stopa sa znižuje. Je tu aj vyšší tlak na predaj elektromobilov. Ale vidíme, že to nestačí,“ upozorňuje expert.
Koľko bude stáť povolenka ETS 2
Hoci nový systém ETS 2 je samostatný, vrátane ceny povolenky, väčšina mechanizmov bude fungovať rovnako ako pri ETS 1. Jedným z hlavných rozdielov je však alokácia voľných povoleniek. Povinné subjekty ich tu nebudú mať k dispozícii a budú ich musieť nakúpiť na celý objem palív uvádzaných na trh.
Zostáva vám 76% na dočítanie.
Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.
Predplatné obsahuje:
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
- Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť
chcem získať predplatné
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.