Enesco

VIDEO: Sulík a Lopatka o úsporách a ďalších plánoch v štátnych teplárňach

Teplárne by podľa Ľuboša Lopatku mohli energeticky zhodnocovať odpad.

VIDEO: Sulík a Lopatka o úsporách a ďalších plánoch v štátnych teplárňach
(zľava) Minister hospodárstva Richard Sulík a generálny riaditeľ MH Manažment Ľuboš Lopatka / Foto: Energie-portal.sk

Štátne teplárne viedli v mnohých prípadoch vagabundi, vďaka zastaveniu rozkrádania a efektívnejšiemu riadeniu teraz klesá cena tepla pre odberateľov. Na spoločnej tlačovej besede s Ľubošom Lopatkom, generálnym riaditeľom spoločnosti MH Manažment, ktorá spravuje podiely štátu v teplárňach, to vyhlásil minister hospodárstva Richard Sulík.

Teplárne v Bratislave, Košiciach, Žiline, Trnave, Zvolene Martine by podľa Ľ. Lopatku mali do roku 2023 úplne zastaviť spaľovanie uhlia. Ich budúcnosť vidí vo využívaní zemného plynu a drevnej štiepky, ako aj v energetickom zhodnocovaní odpadov. O využití odpadov pre teplárenstvo chce presvedčiť aj ministerstvo životného prostredia. 

Emisné povolenky teplo predražujú

Ceny tepla by mali ísť v budúcom roku dole pre väčšinu odberateľov štátnych teplární, v jednom meste teplo, naopak, zdražie. Podrobnosti sme priniesli už včera v tomto článku.

„To, že si môžeme dovoliť znížiť cenu tepla napriek tomu, že stúpajú ceny vstupov, je výsledkom toho, že sa tam prestalo rozkrádať. Na mnohých vedúcich postoch v týchto teplárenských spoločnostiach jednoducho sedeli vagabundi,“ vyhlásil minister Sulík.

V súvislosti s konkrétnymi zisteniami ohlásil podanie trestných oznámení.

„Cez rôznych priekupníkov nakupovalo vedenie teplární zemný plyn o približne polovicu drahšie. To znamená, že teraz dochádza k zníženiu o 33 %,“ uviedol R. Sulík.

Emisné povolenky zdražujú

 Podľa Ľ. Lopatku je „v štandardných podmienkach“ centrálne zásobovanie tepla (CZT) optimálnym riešením z pohľadu ekológie, ako aj z pohľadu ceny tepla.

Aj vďaka spojeniu šestice teplární do vznikajúceho holdingu sa podľa neho podarilo významne znížiť náklady na palivá, a to na zemný plyn, štiepku aj uhlie. Negatívnym spôsobom cenu tepla, naopak, naďalej ovplyvňujú rastúce ceny emisných povoleniek.

„Dobrou správou je, že pre rok 2021 znižujeme potrebu emisných povoleniek o 150 000 ton vzhľadom k tomu, že zvyšujeme podiel spaľovania štiepky a plynu. Zlou správou ale je, že jednotková cena ide hore z približne 20 eur v roku 2019 na 35 eur v roku 2021,“ vysvetlil Ľ. Lopatka.

Odpad chcú využívať v piatich mestách

Veľký potenciál šéf MH Manažment vidí v energetickom zhodnocovaní odpadov. V súčasnosti využíva teplo získané z odpadu jediná štátna tepláreň, a to Tepláreň Košice. Do jej sústavy CZT dodáva teplo zariadenie na energetické využitie odpadov spoločnosti KOSIT.

Zostáva vám 37% na dočítanie

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Ak máte záujem o predplatné, pokračujte prosím kliknutím na tlačidlo nižšie.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)

Alebo zadajte kód pre odomknutie obsahu tohto článku:

Kód pre odomknutie obsahu vybraného článku v cene 7,50 € + DPH si môžete zakúpiť cez platobnú bránu CardPay tu.


Diskusia(0)