Najvýraznejší pokles cien čaká odberateľov tepla v Bratislave. V jednom meste však pôjde cena tepla nahor.
Pre väčšinu zákazníkov štátnych teplární pôjde cena tepla nadol. Na spoločnej tlačovej konferencii s ministrom hospodárstva Richardom Sulíkom to dnes, 19. októbra, uviedol, generálny riaditeľ spoločnosti MH Manažment Ľuboš Lopatka.
MH Manažment spravuje šesticu najväčších teplárenských podnikov na Slovensku. Spoločnosť je od roku 2016 nástupcom zrušeného Fondu národného majetku. Jej 100 % akcionárom je Ministerstvo hospodárstva SR.
V Bratislave teplo zlacnie o 10 %
Najvýraznejší pokles by mali pocítiť zákazníci Bratislavskej teplárenskej. V hlavnom meste by mali ceny tepla klesnúť oproti minulému roku o 10 %. V prepočte na jednu domácnosť to podľa Ľ. Lopatku predstavuje úsporu v priemere 55 eur.
Ceny pôjdu dole aj v Žiline, a to o štyri percentá a v Košiciach o necelé dve percentá. Pre odberateľov tepla v Martine a v Trnave ostanú ceny prakticky bez zmeny, v prvom prípade sa znížia o 0,6 % a v druhom o 0,4 %.
Jedinú výnimkou tvorí tepláreň vo Zvolene. Jej zákazníci si budú musieť priplatiť, keďže ceny stúpnu o tri percentá.
Zmenili fungovanie teplární
Lepšie alebo stabilizované ceny pre približne 320 000 domácností na Slovensku sú podľa ministra R. Sulíka výsledkom toho, že sa v štátnych teplárňach „prestalo rozkrádať“ a zároveň sú spravované efektívnejšie.
„Prvýkrát v histórii príde k zníženiu tepla, respektíve k nezvýšeniu cien tepla, to považujem za veľmi dôležité,“ skonštatoval minister.
Nový generálny riaditeľ MH Manažment Ľ. Lopatka v júni tohto roka predstavil nový model fungovania štátnych teplární. Spojenie šiestich podnikov do MH teplárenského holdingu podľa neho teraz prináša prvé ovocie.
„MH teplárenský holding je štandardný model riadenia, kde sme centralizovali všetky činnosti, ktoré týchto šesť spoločností zabezpečovalo, ibaže to bolo roztrieštené. Výhodou je, že to prináša výrazné zníženie počtu riadiacich stupňov a činnosti, ktoré sú podporné a dajú sa zdieľať v rámci skupiny,“ priblížil Ľ. Lopatka s tým, že výsledkom by malo byt efektívnejšie hospodárenie, ale aj posilnenie kontroly.
Na palivách ušetrili 16 miliónov eur
Za rok 2019 dosiahli celkové výnosy teplárenských podnikov v Bratislave, Košiciach, Martine, Trnave, Zvolene a v Žiline 240 miliónov eur. Hospodársky výsledok pred zdanením bola strata 5 miliónov eur.
Ak by spoločnosti pokračovali v takomto hospodárení, podľa Ľ. Lopatku by v budúcnosti mali problémy s cash flow. V tomto roku by sa však po prijatí zmien mali štátne teplárne dostať so svojimi hospodárskymi výsledkami na nulu.
„Nie je to žiaden úspech, ale je to zastavenie stratovosti,“ skonštatoval Ľ. Lopatka. Následne by už štátne teplárne podľa jeho slov mali byť ziskové. Dosiahnuť to však nemajú prostredníctvom navyšovania cien tepla pre koncových odberateľov, ale odstránením nákladov vnútornej neefektívnosti. Tie podľa generálneho riaditeľa L. Lopatku momentálne dohromady predstavujú 10,7 miliónov eur.
V najbližšom období by hospodárenia štátnych teplární mali pomôcť už vyrokované nižšie ceny plynu o 33 %, ale aj pokles cien štiepky o 16 % a uhlia o 17 %. „Celková úspora na palivách je 15,7 miliónov eur,“ zhodnotil Ľ. Lopatka.
Zbavia sa uhlia, počítajú s odpadom
V najbližších rokoch MH Manažment počíta s tým, že šestica teplární v rukách štátoch významne zmení svoju palivovú štruktúru. Do roku 2023 z nej holding plánuje úplne vytlačiť uhlie.
MH Manažment sa chce na druhej strane naďalej zameriavať na spaľovanie štiepky v teplárňach Martin a Zvolen.
„Potom je to nová téma geoterm, využitie geotermálnej energie v Košiciach,“ priblížil Ľ Lopatka s tým, že zatiaľ v tejto veci neprišlo k dohode.
V Bratislave plánuje využiť odpadovú vodnú paru zo zariadenia na energetické zhodnocovanie odpadov spoločnosti OLO.
Víziou holdingu je, aby Slovensko energeticky využívalo odpad, ktorý momentálne končí na skládkach. Ako vhodné miesta sa javia Trnava, Zvolen a Žilina. „Pokiaľ to neurobíme, Slovensko bude ešte viac viacej zasypané smeťami,“ myslí si Ľ. Lopatka.
Podiely v SAD chcú predať
Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.
Predplatné obsahuje:
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
- Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť
chcem získať predplatné
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.