Enesco

Prečo je naše predplatné také drahé?

Siedmy rok vydavateľstva v skratke.

Prečo je naše predplatné také drahé?
Foto: Fotolia

Milí čitatelia,

dovoľte mi oboznámiť vás s výsledkami nášho hospodárenia za rok 2015.

Naše vydavateľstvo PROPERTY & ENVIRONMENT s.r.o. dosiahlo vlani výnosy vo výške 79 900 eur, hospodárilo so ziskom 9 342 eur.

Najvyššiu časť výdavkov, 28 400 eur (35 %), tvorili mzdy a odmeny redaktorom a administratíve. Výroba časopisu Odpadové hospodárstvo (zalamovanie, jazykové korektúry, tlač a distribúcia) nás vyšla na 13 800 eur (18 %).

Minulý rok sme prešli zásadným redizajnom oboch internetových denníkov. So zámerom, aby ste mohli čítať naše články prehľadnejšie, modernejšie a prispôsobené aj pre mobilné telefóny. Všetky práce vrátane celoročnej údržby webov a ďalšej vývojárskej práce spotrebovali približne 10 % z tržieb.

Náklady na automobil vrátane lízingu tvorili 8 % tržieb, ďalšie náklady na činnosť redakcie (nájom kancelárie, telefón, domény a webhosting, fotobanka a iný nákup softvéru) 8 %. Daň z príjmov a ďalšie odpisy tvorili 6 %.

Zvyšné 4 % tržieb sme spotrebovali na drobné kancelárske nákupy, prezentačné účely, rôzne odvody, poštu a ostatné výdavky.

Štruktúra výnosov vydavateľstva je oveľa jednoduchšia. Ich piliermi sú príjmy z reklamných a inzertných služieb (61 %) a z predplatného (37 %). Zvyšné 2 % tvorí predaj iných služieb.

Pre našich čitateľov sa snažíme prinášať takmer každý rok nejaké nové služby. Denník Odpady-portal.sk vznikol v roku 2009, denník Energie-portal.sk v roku 2010. O pár mesiacov neskôr sme začali pripravovať monitoring odpadového hospodárstva.

Od roku 2011 vydávame časopis Odpadové hospodárstvo, od roku 2012 sme vydávali časopis ENERGO. Ten sme v roku 2014 integrovali do časopisu Odpadové hospodárstvo. V roku 2015 sme prešli kompletným redizajnom denníkov, od septembra tohto roku sme spustili ďalšiu službu, monitoring energetiky.

Od roku 2011 sme pristúpili k spoplatňovaniu obsahu webov, teda zaviedli sme predplatné, podobne ako drvivá väčšina elektronických a printových mienkotvorných denníkov. V súčasnosti tvoria predplatitelia už takmer 40 % našich príjmov. V roku 2015 sme na oboch portáloch zverejnili spolu 960 článkov, väčšinu si v úplnom znení mohli prečítať naši predplatitelia.

Výška nášho ročného predplatného vychádza na približne 10 eur/mesiac, spolu 118,80 eur s DPH za rok, ktorú ani pri neustálom pridávaní rozsahu spravodajstva a iných služieb od začiatku nezvyšujeme. Nie je to veľmi veľa, ale v porovnaní s masovými médiami ani málo.

Obsah našich médií sa však orientuje na segmentovaný trh odpadov a energetiky, na ktorom nemôžeme očakávať tisíce predplatiteľov. Nehovoriac o tom, že náš trh je veľmi malý, pretože slovenským jazykom hovorí len približne 4,5 milióna dospelých obyvateľov.

Pre porovnanie: ak by Slovensko malo dvakrát viac obyvateľov, teda na úrovni Česka, tak dnes by sme už dosiahli náš hlavný cieľ pre najbližšie obdobie – rozšíriť redakciu o jedného až dvoch redaktorov na plný úväzok.

Malý slovenský trh s odbornými médiami je závislý na uvedomelých čitateľoch, ktorí svojim predplatným kompenzujú aj túto „veľkostnú nevýhodu“. Sme radi, že tí z vás, čitateľov, ktorí ste aj našimi predplatiteľmi, nimi ste. Veľmi si to vážime, podobne ako spoluprácu s našimi dlhoročnými aj krátkodobejšími inzertnými partnermi.

Máme ešte jeden dlhodobý sen. Rozšíriť naše vydavateľské portfólio o ďalší denník, ktorým by sme informačne pokryli aj zostávajúce časti priemyselnej ekológie, ktoré zatiaľ len čiastočne pokrývame v našich denníkoch Odpady-portal.skEnergie-portal.sk.

Veríme, že nám v tom vy, čitatelia a predplatitelia, budete naďalej pomáhať.

Radovan Kazda
šéfredaktor


Diskusia(1)