INNOGY
INNOGY
Belimo

Zvolenské autobusy budú skúšať LNG palivo

Slovenské mesto je prvým v EÚ, kde sa otestuje skvapalnený plyn v MHD.

Zvolenské autobusy budú skúšať LNG palivo

Foto: Wikimedia

Vo Zvolene budú jazdiť autobusy MHD s pohonom na skvapalnený plyn. Európska únia ide skúmať možnosti zavedenia LNG technológie v doprave a slovenské mesto si na najbližšie tri roky vybrala ako pilotný projekt v rámci celej Európy.

EÚ financuje projekt vyše štyrmi miliónmi eur v rámci programu CEF (Connecting Europe Facility), ktorým podporuje dekarbonizáciu dopravy, mesto Zvolen pridáva 750-tisíc eur. To umožní nahradiť 15 súčasných autobusov na stlačený plyn (CNG) novými vozidlami. Pribudne tiež čerpacia stanica.

Na prvý pohľad sa výber skvapalneného plynu javí ako rozumná voľba. Je 2,4- krát hustejší ako CNG, čo znamená, že do rovnakej nádrže sa ho zmestí viac.

„Už sme LNG autobus v minulosti testovali a preto vieme, že sa v tomto palive ukrýva veľký potenciál. Profitovať z neho bude každý: dopravná spoločnosť, mesto a najmä cestujúci.”

“Projektov, v ktorých vyhráva každý, nie je až tak veľa, sme preto radi, že práve my, spoločne s mestom, budeme jeho súčasťou,“ tvrdí Anton Mazán, riaditeľ spoločnosti SAD Zvolen.

Nad efektívnosťou tejto technológie však existuje viacero otáznikov. A to nielen z dôvodu, že ju presadzuje Európska komisia.

Skvapalnený zemný plyn sa v takejto forme v prírode prakticky nevyskytuje. Skupenstvo sa mení po vyťažení preto, aby sa dal prepraviť na miesto ďalšieho spracovania/spotreby, ak nie je k dispozícii potrubná doprava.

K tomu slúži najmä lodná doprava pomocou tankerov, ktorá je však limitovaná napríklad prírodnými podmienkami a zároveň náročná na bezpečnosť a údržbu. Výstavba prekládkových terminálov tiež nie je zrovna lacný špás.

Koordináciou tohto projektu bolo poverené Európske zoskupenie hospodárskych záujmov Danube LNG, založené spoločnosťou Ister Trans, a.s., ktoré je financované aj z prostriedkov EÚ. Už niekoľko rokov sa zaoberá výskumom a vývojom LNG technológie a jej využitím v doprave, priemysle a energetike, či výstavbou lodného terminálu na Dunaji.

Práve doprava LNG plynu môže byť jednou zo slabín využívania tejto technológie.

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate na 1 rok

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X)
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Kórejskí vedci predstavujú prvý priehľadný solárny článok

Kórejskí vedci predstavujú prvý priehľadný solárny článok

Budúcnosť fotovoltiky by mohla spočívať v priehľadných paneloch, ktoré by sa dali integrovať do okien či mobilných obrazoviek.

Rýchly vývoj batériových úložísk predbieha regulačný rámec o desaťročia

Rýchly vývoj batériových úložísk predbieha regulačný rámec o desaťročia

Najväčšia batéria Tesly v Austrálii úspešne funguje už tri roky. Aj napriek komplikovanej legislatíve.

Tepelné čerpadlá, biomasa aj biopalivá. MH SR vysvetľuje prekvapivý nárast podielu OZE

Tepelné čerpadlá, biomasa aj biopalivá. MH SR vysvetľuje prekvapivý nárast podielu OZE

Podiel obnoviteľných zdrojov na koncovej spotrebe energií podľa ministerstva vzrástol z viacerých dôvodov.