VSE
VSE
Belimo

ZVC: Uhlíková daň musí byť zavedená, inak Európa riskuje, že si zlikviduje priemysel

Európa by si mohla pri dosahovaní klimatických cieľov zničiť veľkú časť priemyslu bez zavedenia správnych opatrení.

ZVC: Uhlíková daň musí byť zavedená, inak Európa riskuje, že si zlikviduje priemysel

CRH, Cementáreň Rohožník | Foto: ZVC SR

Uhlíková daň musí byť doplnkom k systému obchodovania s povolenkami CO2, inak Európa riskuje, že zlikviduje svoj ťažký priemysel. Slovenskí cementári preto podporujú zavedenie uhlíkového cla pre krajiny mimo EÚ, no zároveň upozorňujú na nevyhnutnosť zachovania aj súčasného mechanizmu obchodovania s emisiami CO2.

Podporujú tak iniciatívu európskej cementárskej asociácie CEMBUREAU, ktorá sa snaží predísť dovozu lacnejších produktov z krajín, ktoré nemusia spĺňať prísne emisné podmienky EÚ, ako aj odchodu ťažkého priemyslu do krajín mimo EÚ.

Napĺňanie klimatických záväzkov z Parížskej dohody vo svete postupuje rôznym tempom. Kým EÚ sa zaviazala do roku 2030 znížiť emisie skleníkových plynov o 55% a prichádza neustále s novými opatreniami, sú krajiny, ktoré sa s napĺňaním cieľa celosvetovo znížiť emisie CO2 neponáhľajú.

Európsky ťažký priemysel, ktorého súčasťou sú aj slovenské cementárne, pritom vynakladá miliardy Eur do inovácií a modernizácií, ktoré majú znižovať jeho environmentálne dopady. 

IPESOFT

Celý proces ozeleniť ťažký priemysel má podporiť zavedenie uhlíkovej dane (CBAM). Európske firmy má chrániť pred ekologicky neférovou konkurenciou zvýšením nákladov pre dovoz produktov z krajín, ktoré nepodnikajú dostatočné kroky proti klimatickým zmenám.

O jeho zavedení sa má rozhodovať v Európskom parlamente už v najbližších dňoch. Nová právna úprava však zároveň počíta so zmenou alebo úplným zrušením súčasného systému voľných povoleniek CO2 v obchodovaní s emisiami (EU ETS), do ktorého sú zapojené aj slovenské cementárne.

„Myšlienku zaviesť uhlíkovú daň vítame a plne podporujeme, no zároveň upozorňujeme, že nový mechanizmus CBAM bude fungovať jedine v súbehu s existujúcim systémom obchodovania s emisiami CO2," hovorí Rudolf Mackovič, riaditeľ Zväzu výrobcov cementu SR.

Motivácia pre ťažký priemysel

"Oba systémy spoločne môžu zabrániť ako hrozbe presunu priemyslu do krajín mimo EÚ, tak aj dovozu lacných tovarov z krajín mimo EÚ, ktoré nemusia spĺňať prísne emisné kritériá. Len takto sa ťažký priemysel bude môcť ďalej sústrediť na inovácie a znižovanie svojej uhlíkovej stopy namiesto boja o prežitie s nikým neregulovanou konkurenciou,“ pokračuje R. Mackovič.

Systém bezplatného prideľovania CO2 povoleniek (certifikátov) pri obchodovaní s emisiami dnes motivuje ťažký priemysel, aby pokračoval v trende znižovania svojej uhlíkovej stopy a investoval do inovácií a obnovy tak, aby dokázal naplniť ciele na dosiahnutie uhlíkovej neutrality stanovené Európskou úniou.

Cementárenský priemysel v Európe investuje do inovácií stovky miliónov eur ročne a darí sa nám nielen spĺňať prísne európske limity, ale aj postupne znižovať objem emisií CO2. Nerobíme to však preto, že musíme, ale preto, že žijeme tam, kde podnikáme a chceme žiť v udržateľnom a zdravom prostredí. A naše znevýhodnenie oproti menej zodpovedným krajinám mimo EÚ rozhodne nie je ďalej udržateľné,“ dodáva Rudolf Mackovič.

Cena za tonu emisií CO2 sa aktuálne pohybuje na úrovni 37 eur a do roku 2050, čo je medzník, ku ktorému sa EÚ zaviazala k uhlíkovej neutralite, by sa mohol postupne zvýšiť takmer 7-násobne.

 
 

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Mohlo by vás zaujímať

Monitoring energetiky | 14. - 20. 6. 2024

Monitoring energetiky | 14. - 20. 6. 2024

Prehľad energetických noviniek v médiách, verejnej správe a legislatíve za uplynulé obdobie.

Prešetrili ceny LNG a CNG. Protimonopolný úrad dostal podnet na dcéru SPP

Prešetrili ceny LNG a CNG. Protimonopolný úrad dostal podnet na dcéru SPP

Úrad si posvietil na ceny alternatívnych palív na čerpacích staniciach.

Vydali prvé zelené dlhopisy. EPH má za sebou veľkú emisiu

Vydali prvé zelené dlhopisy. EPH má za sebou veľkú emisiu

V rámci dlhopisového programu vydali dlhopisy za tri miliardy eur.

X
X
X
X