Eversheds Sutherland
VSDS
INNOGY

Zníženie emisií nebude stačiť na zabránenie otepľovaniu Zeme

Ak by aj všetky firmy, mestá a štáty naplnili deklarované záväzky obmedzovania skleníkových plynov, Parížsky klimatický dohovor splnený nebude.

Zníženie emisií nebude stačiť na zabránenie otepľovaniu Zeme

Foto: Fotolia

Ak by aj všetkých 2 175 firiem, 8419 miest, štátov a regiónov úplne splnilo svoje záväzky znížiť emisie skleníkových plynov o dané množstvo, výsledok aj tak nebude postačujúci pre zachovanie trajektórie v súlade s tzv. Parížskym dohovorom. Správa vypracovaná Data-Driven Yale hodnotí záväzky ako "výrazný krok dopredu, ale stále to ani zďaleka nestačí."

Správa, na ktorej sa podieľalo viacero organizácií, naznačuje, že ročné celosvetové emisie skleníkových plynov do roku 2030 budú o 1,5 až 2,2 gigaton ekvivalentu CO2 nižšie než v roku 2017. Ale to iba v prípade, že mestá, štáty, regióny a podniky budú spolupracovať a plne a včasne implementujú svoje súčasné klimatické ciele.

Limitovaná schopnosť naplniť Parížsky dohovor

Dokument uvádza, že ak všetky zainteresované subjekty v Európskej únii splnia svoje záväzky, emisie sa znížia o 230 až 445 MtCO2e za dané obdobie. To je zhruba objem emisií, ktorý v súčasnosti vypúšťa Taliansko. Avšak aj napriek tomuto poklesu a zároveň zníženiu emisií v ostatných regiónoch sveta v nasledujúcich dvanástich rokoch, svet nesmeruje k obmedzeniu nárastu teploty na Zemi o dva stupne.

“Naša správa ukazuje, že veľa aktérov sa pridáva k uskutočneniu aktivít, ale ich ambície a schopnosť posunúť nás rýchlejšie a bližšie k parížskym klimatickým cieľom je obmedzená,” tvrdí Angel Hsu, riaditeľ Data-Driven Yale a spoluator správy.

Štúdia berie do úvahy iba zaznamenané a kvantifikovateľné záväzky aktérov. Podotýka však, že celkové aktivity na nižších úrovniach môžu priniesť výraznejšie zníženie emisií ako predpokladá. Na druhej strane pripomína, že globálna úroveň znižovania emisií môže byť nižšia ako sa očakáva, ak sa aktivity zmenia v dôsledku vládnych politík.

To, že reálne znižovanie emisií vo svete tak ako je deklarované v Parížskej zmluve, sa stáva iba zbožným plánom, naznačuje aj vlaňajšia správa OSN. Upozorňuje, že vzniká neprijateľná medzera medzi cieľovými záväzkami krajín a skutočným objemom vypúšťaných emisií.

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate na 1 rok

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X)
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Biopalivári: Vieme pohodlne splniť cieľ pre pokročilé biopalivá

Biopalivári: Vieme pohodlne splniť cieľ pre pokročilé biopalivá

Čo si o novele zákona o podpore OZE myslia zástupcovia naftárskeho odvetvia a predstavitelia biopalivárov?

Sulík: Slovenským elektrárňam hrozí default, Enel a Křetínský sa musia dohodnúť

Sulík: Slovenským elektrárňam hrozí default, Enel a Křetínský sa musia dohodnúť

Dostavba Mochoviec sa príliš natiahla a rozpočet nafúkol, banky už preto Slovenským elektrárňam nedôverujú, hovorí šéf rezortu hospodárstva.

Prvý slovenský závod na li-ion batérie pre elektromobily získal kladné rozhodnutie EIA

Prvý slovenský závod na li-ion batérie pre elektromobily získal kladné rozhodnutie EIA

InoBat Auto chce spustiť výrobu v závode v roku 2021, výrobná hala už stojí.