Dvořák Hager & Partners
INNOGY
INNOGY

Žilinská teplárenská dodala vlani najviac tepla za posledné štyri roky

Jedna z najväčších štátnych teplární hospodárila v roku 2017 so ziskom takmer 350-tisíc eur. Dodala teplo pre bytovky a podniky za 21 miliónov eur.

Žilinská teplárenská dodala vlani najviac tepla za posledné štyri roky

Foto: Jozef Feiler, zilina-gallery.sk

Spoločnosť Žilinská teplárenská, a.s. dosiahla vlani zisk 347 496 eur po zdanení, rok predtým 513 551 eur. Štátna tepláreň je hlavným producentom tepelnej energie v Žiline a patrí medzi najväčšie teplárne na Slovensku. Dodáva teplo a elektrinu pre obyvateľov a priemyselné podniky vyše 50 rokov. V súčasnosti má 145 priamych zákazníkov a 265 odberných miest. Nepriamo dodáva teplo cez bytové družstvá do zhruba 20-tisíc domácností.

Noví odberatelia, menej peňazí do prípojok

Tepláreň dosiahla vlani tržby z predaja elektrickej energie vo výške viac ako osem miliónov eur, za podporné služby zinkasovala 730-tisíc eur. Množstvo predaného tepla a tržby vo výške takmer 21 miliónov eur boli aj výsledkom pripojenia nových odberateľov, pričom podľa teplárne nedošlo k odpojeniu žiadneho existujúceho klienta.

Novými zákazníkmi sú Vedecký park Žilinskej univerzity, Bulvár residence, Intrans, Kortina a Industra. Investície do prípojok však klesajú v posledných rokoch, vlani na túto činnosť spoločnosť vynaložila takmer 160-tisíc eur, v roku 2013 to bolo ešte vyše 1,2 mil. eur.

“Klimatické podmienky v prvom štvťroku kladne ovplyvnili predaj, ktorý bol v minulých obdobiach znižovaný pre pokračujúci trend zatepľovania bytových domov, ako aj ostatnými úspornými opatreniami na strane spotreby. Z pohľadu ceny bola pre rok 2017 zachovaná cena na úrovni roku 2016. Poskytovaná zľava z fakturácie za teplo pre rok 2017 bola na úrovni 1,0 % z fixnej zložky ceny tepla pre odberateľov, ktorí dodržiavali platobnú disciplínu,” uvádza sa vo výročnej správe spoločnosti za rok 2017.

Žilinská teplárenská však už v tomto roku zvyšuje ceny za teplo pre odberateľov, domácnosti si priplatia za mesiac pár eur naviac. Aj po tomto zvýšení však ceny tepla patria stále medzi najnižšie spomedzi všetkých teplární na Slovensku.

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924) na 1 rok
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý vidíte na obrázku.

Captcha image
Show another codezobraziť iný obrázok

Mohlo by vás zaujímať

Energetické služby vo verejnom sektore budú iba podľa pravidiel Eurostatu

Energetické služby vo verejnom sektore budú iba podľa pravidiel Eurostatu

Poskytovatelia garantovanej energetickej služby nesúhlasia s tým, aby sa pri uzatváraní dohôd riadili iba vzorovou zmluvou. Zákon o energetickej efektívnosti dnes schválila vláda.

Centrálne zásobovanie teplom si zaslúži prioritu, apelujú teplári a zamestnávatelia

Centrálne zásobovanie teplom si zaslúži prioritu, apelujú teplári a zamestnávatelia

Dlho očakávanú Envirostratégiu 2030 z dielne ministerstva životného prostredia zasypali stovky pripomienok. Podľa niektorých v dokumente chýba akcent na centrálne zásobovanie teplom a podpora malých zdrojov povedie k zvýšeniu emisií.

Týchto 20 environmentálnych cieľov chce štát dosiahnuť do roku 2030

Týchto 20 environmentálnych cieľov chce štát dosiahnuť do roku 2030

Útlm výroby elektriny a tepla z uhlia, znižovanie emisií skleníkových plynov či trvalo udržateľná ťažba dreva. Prečítajte si, aké ciele by podľa ministerstva životného prostredia mala mať naša enviropolitika v najbližších 12 rokoch.