Zariadenie má tento rok dodať domácnostiam teplo v celkovom objeme približne 23 000 MWh. Po jeho modernizácii a navýšení kapacít to bude viac.
Bratislavské zariadenie na energetické využitie odpadu (ZEVO) prevádzkované mestským podnikom Odvoz a likvidácia odpadu (OLO) napojili na systém centralizovaného zásobovania teplom (CZV), ktorý je v rukách niekdajšej Bratislavskej teplárenskej, dnes spadajúcej pod štátny MH Teplárenský podnik. Na tlačovej konferencii o tom včera, 3. mája, informovali predstavitelia mesta a teplárov.
Podarilo sa tak dotiahnuť projekt, o ktorom sme na Energie-portal.sk podrobnejšie informovali už v roku 2021. Deje sa tak v čase, kedy ZEVO čaká rozsiahla modernizácia a ekologizácia spojená aj s navýšením produkcie.
V článku sa dozviete:
- koľko tepla tento rok ZEVO dodá do sústavy CZT,
- ako majú dodávky stúpnuť v budúcich rokoch,
- ako je to s výrobou elektriny,
- v akom štádiu je projekt modernizácie ZEVO.
Dodávky tepla majú rásť
Energia vyrobená z odpadu v Bratislave nahradí teplo z fosílnych palív. V súčasnosti sa na výrobu tepla v Bratislave používa hlavne zemný plyn, využívanie ťažkého vykurovacieho oleja, mazutu, teplári koncom minulého roka ukončili. Teplo zo ZEVO tak prispeje k zníženiu emisií v teplárenstve hlavného mesta.
Výhodou majú byť tiež stabilnejšie ceny tepla. Ako ukázala naša nedávna analýza cenových rozhodnutí ÚRSO, ceny tepla v mestách, kde sa na výrobu tepla využívajú alternatívne zdroje, napríklad odpad, čelili menšiemu cenovému tlaku než lokality využívajúce zemný plyn.
„Prepojenie so susedným závodom je dobrou správou pre všetkých troch partnerov – pre mesto, ktoré vie týmto spôsobom dodať lacnejšie teplo, pre mestský podnik OLO, ktorý získa tržby navyše a bude ich vedieť investovať do rozvoja a aj pre MHTH, ktorý výrobu tepla nahradí teplom, ktoré aj tak vzniká pri spracovaní odpadu. Ide o dôležitý krok k ekologickejšiemu mestu a k lepšiemu hospodáreniu mestského podniku OLO,” vyhlásil primátor Matúš Vallo.
Mestský podnik zároveň vyzdvihuje, že infraštruktúrny projekt sa podarilo zrealizovať za menej ako jeden rok od podpisu zmluvy s partnerom. „V dôsledku pandémie, vojny a rastúcej inflácie boli dodávateľské reťazce výrazne oslabené. Aj napriek tomu sa nám podarilo prekročiť tento historický míľnik odpadového hospodárstva hlavného mesta expresne rýchlo, za menej ako jeden rok,“ povedal Ivan Sokáč, predseda predstavenstva OLO.
ZEVO prevádzkované mestskou spoločnosťou má v súčasnosti potenciál dodať teplo pre ročnú spotrebu približne 10-tisíc domácností Bratislavy, pričom po plánovanej modernizácií ZEVO sa tento potenciál zvýši približne na 35-tisíc domácností. Nateraz sú však objemy dodávok nižšie.
„Od februára tohto roka odoberáme prvé megawathodiny odpadového tepla z OLO do našej sústavy diaľkového vykurovania. Za celý rok 2023 odoberieme od OLO teplo v celkovom objeme približne 23 000 MWh, čo pri priemernej ročnej spotrebe tepla 7 MWh na jednu domácnosť predstavuje teplo pre takmer 3 300 bratislavských domácností,“ priblížil Marcel Vrátný, generálny riaditeľ a predseda predstavenstva MH TH.
„Potenciál odpadového tepla z OLO je však omnoho vyšší a po zrealizovaní potrebných investícií, teplo z OLO výrazne prispeje k zníženiu závislosti na fosílnych palivách v Bratislave. Už v roku 2023 ušetríme zemný plyn, ktorý by spálením pri výrobe tepla vyprodukoval takmer 5 000 ton CO2,“ dodal.
Ráta sa aj s výrobou elektriny
Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.
Predplatné obsahuje:
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
- Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť
chcem získať predplatné
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.