Zdaňovanie ani dotovanie energetickú krízu nevyriešia, skôr naopak | ENERGIE-PORTAL.SK
VSE
VSE
Belimo

Zdaňovanie ani dotovanie energetickú krízu nevyriešia, skôr naopak

Čo si o opatreniach štátu a Európskej únie proti vysokým cenám energií myslia politici a energetici?

Zdaňovanie ani dotovanie energetickú krízu nevyriešia, skôr naopak

Foto: Energie-portal.sk

Mimoriadne zdanenie výrobcov elektriny, zastropovanie cien elektriny, plynu, tepla, dotácie pre odberateľov energií na kompenzovanie prudkého rastu nákladov. To všetko sú opatrenia, ktorými chcú štáty a Európska únia obmedziť roztočenú inflačnú špirálu a zmierniť dopad na domácnosti aj ekonomiku.

Je energetická kríza iba dôsledkom vojny na Ukrajine, alebo má hlbšie korene? Osvedčuje sa súčasné nastavenie trhu s elektrinou, alebo tento dizajn vedie k neudržateľnosti a možnému nedostatku energií? Čo si o tom myslia politici, energetickí konzultanti a dodávatelia energií? Na diskusnom klube Konzervatívneho inštitútu M.R.Štefánika bola reč aj o týchto témach.

“Prístup Európskej komisie je pomerne socialistický. Čo najviac zdaniť a potom dotovať. To sa mi nepáči. Samozrejme, nemyslím si, že všetko treba nechať na trh. Energetika je extrémne regulované odvetvie, z čoho vyplývajú určité obmedzenia trhu, ktorý nefunguje slobodne a nemôže tak ani reagovať,” myslí si Peter Kremský, poslanec OĽaNO.

Súčasné problémy vznikli podľa neho tým, že sa do ekonomiky “nalialo” obrovské množstvo lacných peňazí. Situáciu mala ešte posilniť manipulácia trhu zo strany Ruska s cieľom pripraviť si pôdu pre vojnu. A potom samotná vojna a jej dôsledky.

“Extrémne zdaňovanie alebo dotovanie krízu nevyriešia ani nepomôžu. Skôr naopak. Lacné ceny energií spred dvoch rokov tu už asi nikdy nebudú a je potrebné nájsť novú rovnováhu. Stabilitu môžu priniesť dlhodobé zmluvy odberateľov energií.”

Podľa poslanca SaS Karola Galeka spúšťačom energetickej krízy bolo nenaplnenie zásobníkov plynu zo strany Gazpromu, čo odštartovalo rast cien. “Trh nezlyhal, iba zareagoval klasickým spôsobom v prípade nedostatku. Vlády a Európska komisia musia nájsť nejaké opatrenia.”

Trh s elektrinou nie je trhom

Aj Milan Garbiar zo spoločnosti Deloitte považuje za spúšťača tejto krízy vojnu na Ukrajine. Tá môže zároveň urýchliť nové usporiadanie menového systému vo svete. “Uvalené sankcie mali Rusko zraziť na kolená. Avšak spustilo to procesy vytvárania nového monetárneho systému, podľa niektorých to budú nové peniaze kryté komoditami. Ropu, plyn, zlato, či striebro štáty nedokážu vytlačiť ako súčasné peniaze.”

Energetický konzultant sa pridáva ku kritikom súčasného dizajnu trhu s energiami v Európe. “Ako ekonomický libertarián mám trh veľmi rád. Ale najmä pri elektrine by som toto slovo používal opatrne. Pretože ide o veľmi regulatórny konštrukt, ktorý spôsobil, že sa zmiešavajú disponibilné zdroje s ťažko predikovateľnými obnoviteľnými zdrojmi.”

 
 

Zostáva vám 36% na dočítanie.

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Printový mesačník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Alebo zadajte kód pre odomknutie obsahu tohto článku:

odomknúť tento článok

Kód pre odomknutie obsahu vybraného článku v cene 7,50 € + DPH si môžete zakúpiť cez platobnú bránu CardPay tu.


Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Aké povinnosti treba splniť pri pripájaní domácej fotovoltiky? (PRÁVNY POHĽAD)

Aké povinnosti treba splniť pri pripájaní domácej fotovoltiky? (PRÁVNY POHĽAD)

Advokátka Sylvia Berová z Eversheds Sutherland vysvetľuje, aké náležitosti treba splniť pri pripájaní domácej fotovoltiky, resp. malého zdroja na výrobu elektriny.

Ako ďalej s lokálnymi zdrojmi v roku 2024? (PRÁVNY POHĽAD)

Ako ďalej s lokálnymi zdrojmi v roku 2024? (PRÁVNY POHĽAD)

Advokáti vysvetľujú, ako bude prebiehať pripájanie lokálnych zdrojov.

Spájajú výrobu elektriny a poľnohospodárstvo. Ako u susedov funguje agrovoltika

Spájajú výrobu elektriny a poľnohospodárstvo. Ako u susedov funguje agrovoltika

Na poliach umiestnili obojstranné solárne panely kolmo. Vďaka orientácii na východ a západ produkujú viac elektriny v čase ranných a večerných špičiek.