Eversheds Sutherland
INNOGY
Belimo 2

Zapojenie malých batérií do fotovoltického systému je pre domácnosti stratové

Britskí vedci spochybnili ekonomickú výhodnosť lítiovo-iónových zásobníkov pri domácej výrobe elektrickej energie zo slnka.

Zapojenie malých batérií do fotovoltického systému je pre domácnosti stratové

Foto: Fotolia

Strešné fotovoltické systémy spolu so zásobníkom elektriny v podobe lítiovo-iónovej batérie prinášajú z pohľadu spotrebiteľa prínosy cez zníženie nákladov na energie a možný finančný zisk pri dodávke nadbytočnej elektriny do siete.

Hoci takéto batérie sú vo všeobecnosti považované za účinný nástroj znižovania rozdielu medzi množstvom elektriny vyrobenej zo slnka a spotrebou, konkrétne podmienky profitabilnosti fotovoltických zariadení a batériových zásobníkov energie pre domácnosti nie sú úplne jasné.

Všetko o plyne
Aj keď nejaké vedecké práce na túto tému už existujú, vplyv degradácie batérie na profitabilnosť celého systému zatiaľ nebol podrobnejšie preskúmaný. A práve to bolo cieľom výskumu vedcov z univerzít v Birminghame a Warwicku a britského technologického centra Cenex.

Efektívnosť fotovoltického systému a zásobníka energie skúmali na modelovom priemernom britskom dome so štyrmi izbami a štyrmi členmi domácnosti. Údaje o elektrine vyrobenej zo slnečnej energie a spotrebe elektrickej energie v domácnosti zaznamenávali po dobu viac ako jedného roka.

Na základe toho vyvinuli podrobný model degradácie Li-ion batérie, založený na viac než 50 pokusoch dlhodobej degradácie komerčných batérií. Model zahŕňa časové starnutie, výkonnosť, teplotu okolitého prostredia, stav nabitia, hĺbku vybitia a zmenu veľkosti prúdu. Vedci dospeli k možno nie úplne očakávaným záverom.  

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate na 1 rok

 • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X)
 • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
 • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
 • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (3)

 1. Pavel@pavel-simon.com12.09.2017 (16:35)
  Celkom dosť zavádzajúci článok. V podmienkách ako bol vykonávaný pokus s jeho výsledkami súhlasím. Ale z nadpisu nevyplýva, že sa jedná o systém s doplatkom (Feed in Tarif) a navodzuje dojem, že sa týka aj napr. našej Zelenej domácnostiam. Ak za nespotrebovanú elektrinu je domácnosť platená - nemá význam batérie dávať. Ak však môže iba bezplatne odovzdávať (alebo vôbec nesmie) - stav na Slovensku - potom batérie majú význam...
 2. peter.taus@tuke.sk13.09.2017 (08:28)
  Článok, ktorý dokazuje, že každú technológiu je potrebné optimalizovať do najmenších detailov. Ako píše Pavel v diskusii, v systéme, kedy je elektrina dodávaná do siete bezodplatne, sú batérie nevyhnutnosťou. Ostáva už len nastaviť systém tak, aby maximalizoval priamu spotrebu a pri návrhu akumulátora zohľadnil aj výsledky uvedeného výskumu. Verím, že fotovoltika bude už čoskoro absolútnym štandardom, nie strašiakom, ako je tomu ešte stále v niektorých kruhoch na Slovensku. :)
 3. roland_jeremias@agrovaria.sk13.09.2017 (08:52)
  Určenie velkosti batérie

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Kórejskí vedci predstavujú prvý priehľadný solárny článok

Kórejskí vedci predstavujú prvý priehľadný solárny článok

Budúcnosť fotovoltiky by mohla spočívať v priehľadných paneloch, ktoré by sa dali integrovať do okien či mobilných obrazoviek.

Rýchly vývoj batériových úložísk predbieha regulačný rámec o desaťročia

Rýchly vývoj batériových úložísk predbieha regulačný rámec o desaťročia

Najväčšia batéria Tesly v Austrálii úspešne funguje už tri roky. Aj napriek komplikovanej legislatíve.

Tepelné čerpadlá, biomasa aj biopalivá. MH SR vysvetľuje prekvapivý nárast podielu OZE

Tepelné čerpadlá, biomasa aj biopalivá. MH SR vysvetľuje prekvapivý nárast podielu OZE

Podiel obnoviteľných zdrojov na koncovej spotrebe energií podľa ministerstva vzrástol z viacerých dôvodov.