INNOGY
INNOGY
INNOGY

Zákon o podpore OZE poškodil niektorých výrobcov. Treba to napraviť

Akokoľvek boli niektoré dotácie prehnané, tak sa netýkali všetkých výrobcov. Prísnou sankciou zániku podpory o ne môžu prísť.

Radovan Kazda

Radovan Kazda | Foto: Energie-portal.sk

Úrad pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO) v marci zverejnil zoznam 104 výrobcov elektriny z obnoviteľných zdrojov energie, ktorí podľa úradu v zmysle zákona strácajú nárok na akúkoľvek podporu. Dôvodom majú byť nedoplatky výrobcov na daniach a odvodoch – v mnohých prípadoch rádovo v stovkách eur, pričom niektorí výrobcovia dlhy „zdedili“ po predošlých vlastníkoch svojich elektrární.

Predseda ÚRSO Ľubomír Jahnátek sa tento týždeň pokúšal vysvetliť svojho konanie na hospodárskom výbore NR SR, ktorého som členom.

Zlé pravidlo zákona

Zánik podpory vznikol tým, že podľa ustanovenia zákona, resp. jeho novely z roku 2014, majú stratiť právo na doplatok aj výrobcovia z OZE, ktorí mali porušiť povinnosť uhradiť poistné. Platí to teda už šesť rokov.

Toto ustanovenie zákona je zlé. Súhlasím s právnym názorom, že sankcia má byť úmerná k vzniknutému nedoplatku, tak ako vyplýva z rozhodovacej praxe Ústavného súdu Českej republiky.

Ukladať pokutu bez rozlíšenia závažnosti vykazuje znaky neústavnosti, pretože neobsahuje dostatočné mechanizmy na individuálne ukladanie sankcie pre konkrétneho výrobcu z OZE.

Tejto represii chýba aj časový rámec a keďže je stanovená ex lege, teda zo zákona, tak by mala obsahovať mechanizmy, ktoré umožnia uložiť sankcie podľa individuálnej situácie konkrétneho páchateľa deliktu.

A rozhodne nemožno uplatňovať stratu podpory spätne pred zverejnením zoznamu, pretože to – právnickou rečou – vykazuje znaky rozporu s princípom právnej istoty a predvídateľnosti právnych vzťahov.

Divné správanie ÚRSO

ÚRSO neuskutočnil od platnosti ustanovenia od roku 2014 voči výrobcom, ktorých sa týka toto ustanovenie, žiadne kroky. Až v marci 2020 prvýkrát vydal „Zoznam zariadení výrobcov elektriny, ktorým zaniklo právo na podporu.“

Upusťme pre tento prípad od kritizovania formálnej, no dôležitej chyby, že zariadenie nemôže stratiť podporu, lebo nie je osobou, ale strojom, ktorý nikdy žiadne výhody z podpory ani nemohol mať.

To, že ÚRSO zverejnilo zoznam prvýkrát za viac ako päť rokov a len dva týždne po tom, čo strana Smer-SD, ktorej bol predseda úradu dlhoročným ministrom i poslancom, prehrala voľby a prešla do opozície, môže byť samozrejme číra zhoda okolností.

Nijako sa však nedá ospravedlniť vajatanie predsedu úradu Jahnátka pri obhajobe voči výčitke, že úrad nekontroloval výrobcov priebežne od roku 2014. Jahnátek povedal, že úrad nemal priestor ani možnosti, aby kontroloval každý subjekt, keďže ide o približne 2.700 prevádzkovateľov.

To mu však nikto nevyčíta. Úrad nemusel kontrolovať všetky, ale keďže zoznam vyšiel prvýkrát, tak úrad zjavne nekontroloval vôbec.

Ľubomír Jahnátek napokon sucho skonštatoval, že „v takomto rozsahu sme to (predtým) ešte nepreverovali“. To znie ako kapitulácia.

Dotácie sú zlé. Ale?

Mám za to, že štát by mal do podnikateľského prostredia zasahovať len v nevyhnutnej miere a efektívnymi nástrojmi. Dotácie na OZE spôsobom financovania cez tarifu za prevádzkovanie systému boli katastrofálnym rozhodnutím počas Ficových vlád.

Aj Ľubomír Jahnátek na výbore pre hospodárske záležitosti priznal, že pri spätnom vyhodnocovaní podpory zistili, že niektoré firmy majú oproti svojim nákladom na vstupnú investíciu zaplatených už navyše aj 20 miliónov eur a ešte pár rokov budú naďalej dostávať tieto „bonusy“.

Dvadsať melónov. Takto rozhadzovali peniaze od spotrebiteľov do vreciek pár investorov energií Ficove vlády.

Lenže: ak už raz výrobcovia obnoviteľnej energie garanciu výkupných cien dostali a počítali s ňou vo svojom podnikaní na roky dopredu, tak nie je správne, aby ich o ňu pripravilo zlé ustanovenia zákona.

Pripraviť novelu zákona o podpore OZE, ktorá to napraví, preto musí byť prioritou dňa.

Radovan Kazda
Autor je poslanec NR SR,
spoluvlastník vydavateľstva denníka Energie-portal.sk.

 


Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Zelený vodík nedokážeme vyrábať v objeme, aký očakáva Brusel, tvrdí analytik

Zelený vodík nedokážeme vyrábať v objeme, aký očakáva Brusel, tvrdí analytik

Očakávania Európskej komisie sú podľa prepočtov analytikov EGÚ Brno prehnané trojnásobne.

Peter Simko: Čím viac biznis modelov v energetike, tým rýchlejší prechod k lokálnym OZE

Peter Simko: Čím viac biznis modelov v energetike, tým rýchlejší prechod k lokálnym OZE

Ak nebude možné zdroje za meračmi použiť na pomoc sieti, o to vyššie budú potrebné investície a náročnejší prechod ku zelenej energetike, tvrdí šéf spoločnosti Powerex.

Čína chce dosiahnuť uhlíkovú neutralitu do roku 2060. Blafuje?

Čína chce dosiahnuť uhlíkovú neutralitu do roku 2060. Blafuje?

Čínsky prezident deklaroval cieľ, ktorého splnenie by ázijskú krajinu prevrátilo naruby. Čo môže byť za prekvapujúcim vyhlásením?