Nulové emisie bude musieť mať celý vozový park osobných aj ľahkých úžitkových vozidiel. Pozreli sme sa na to, ako hlasovali slovenskí europoslanci.
O dvanásť rokov bude možné uvádzať na trh nové osobné automobily a dodávky už len s nulovými emisiami CO2.
Na ukončení ich predaja sa dohodli zástupcovia členských krajín EÚ už v lete minulého roku, ale potvrdilo ho až hlasovanie Európskeho parlamentu. Ten odsúhlasil 14. februára zmenu Nariadenia Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) 2019/631, ktorým sa stanovujú emisné normy CO2 pre nové osobné vozidlá a nové ľahké úžitkové vozidlá. Odkaz na schválený dokument nájdete v závere článku.
Zákaz podporili európski ľavičiari: sociálni demokrati, zelení, progresívci a extrémna ľavica. Proti boli kresťanskí (konzervatívni) demokrati, pravicoví liberáli a nacionalisti.
Prekvapením je, že zákaz podporil aj slovenský europoslanec zo skupiny konzervatívcov, v ktorej výrazná väčšina návrh zamietla.
V článku sa ďalej dozviete:
- čo je dôvodom, ktorý viedol k zákazu spaľovacích motorov,
- aké kľúčové zmeny prináša novelizované nariadenie,
- ako na zákaz spaľovacích motorov reagovali politické skupiny v parlamente,
- ako hlasovali poslanci Európskeho parlamentu zo Slovenska,
- ktorý poslanec hlasoval opačne, než väčšina jeho politickej skupiny.
Nariadenie je súčasťou revízie európskych predpisov s názvom „Fit for 55“. Únia týmto balíčkom vykonáva rozsiahle zmeny pôvodných predpisov, ktorými chce dosiahnuť, aby sa do roku 2030 znížili emisie skleníkových plynov o 55 % v porovnaní s rokom 1990.
Kľúčovým opatrením schválenej novely je, že od 1. januára 2035 sa pre celú flotilu EÚ uplatňujú tieto ciele:
(a) pre priemerné emisie vozového parku nových osobných automobilov sa cieľ pre celý vozový park EÚ rovná 100 % zníženiu cieľa v roku 2021 stanoveného v súlade s časťou A bodom 6.1.3 prílohy I;
(b) pre priemerné emisie nového vozového parku ľahkých úžitkových vozidiel cieľ pre celý vozový park EÚ rovnajúci sa 100 % zníženiu cieľa v roku 2021 stanoveného v súlade s časťou B bodom 6.1.3 prílohy I.
Druhá zásadná zmena mení pôvodné znenie, podľa ktorého sa na základe žiadosti dodávateľa alebo výrobcu zohľadňovali úspory emisií CO2, ktoré sa dosiahli využitím inovačných technológií alebo kombináciou inovačných technológií. Celkový príspevok uvedených technológií k zníženiu priemerných špecifických emisií CO2 výrobcu mohol predstavovať najviac 7 g CO2/km.
Po novom môže byť celkový príspevok týchto technológií k zníženiu priemerných špecifických emisií CO2 výrobcu do výšky:
- 7 g CO2/km do roku 2024;
- 6 g CO2/km od roku 2025 do roku 2029;
- 4 g CO2/km od roku 2030 do roku 2034 vrátane.
Cieľom nových predpisov sú teda nulové emisie CO2 pre nové osobné a ľahké úžitkové vozidlá v roku 2035, pričom cieľom pre celý vozový park EÚ je znížiť emisie CO2 produkované novými automobilmi a dodávkami o 100 % v porovnaní s rokom 2021.
Priebežné ciele zníženia emisií do roku 2030 predstavujú 55 % v prípade automobilov a 50 % v prípade dodávok.
Po záverečnom hlasovaní v pléne bude musieť text formálne schváliť aj Rada EÚ. Krátko nato bude zverejnený v Úradnom vestníku EÚ.
Ilustračné foto: Energie-portal.sk
Reakcie skupín
Podľa očakávania s návrhom nesúhlasila výrazná väčšina skupiny ľudovcov.
Európa ženie svoj automobilový priemysel do slepej uličky. Dnešné rozhodnutie o zákaze spaľovacích motorov zdraží nové autá, pripraví o prácu tisíce ľudí a povedie k úpadku kľúčového európskeho priemyslu," povedal pred hlasovaním v pléne europoslanec Jens Gieseke, vyjednávač skupiny EPP pre nové pravidlá znižovania emisií CO2 z nových osobných a dodávkových automobilov.
Podľa Gieskeho parlament zmeškal posledný východ. “Európa sa od roku 2035 rozlúči so spaľovacími motormi a núti ľudí, aby si vybrali jednu konkrétnu technológiu, namiesto toho, aby využila inovácie a vedu pri hľadaní najúčinnejšieho spôsobu znižovania emisií CO2."
"Zelení, sociálni demokrati a liberáli presadili svoju nebezpečnú a protiinovačnú líniu. Ich sľub, že sa vytvoria nové pracovné miesta, nefunguje. Naopak, v Kanade a USA vznikajú nové výroby batérií a státisíce pracovných miest v Európe sú teraz ohrozené. Navyše ich obľúbený argument o nákladovej efektívnosti e-automobilov už tiež neobstojí kvôli vysokým cenám elektriny a končiacim sa nákupným prémiám," zdôraznil Gieseke.
Naopak sociálni demokrati považujú zákaz za kľúčový úspech ich skupiny.
Europoslanec v skupine S&D a koordinátor výboru pre životné prostredie Tiemo Wölken povedal, že vďaka tomuto prelomovému rozhodnutiu môžeme tiež výrazne znížiť našu závislosť od dovozu ropy, čo spotrebiteľom v EÚ ušetrí miliardy eur ročne.
"Riešenie z ríše snov, ktoré navrhla Európska ľudová strana, teda pokračovanie v spaľovaní syntetických palív, by bolo oveľa drahšie a znamenalo by plytvanie vodíkom, ktorý naliehavo potrebujeme v iných odvetviach. Našťastie zvíťazil rozum a my sme hlasovanie vyhrali."
Spokojnosťou nešetrili ani progresívci z Renew. Europoslanec Jan Huitema, ktorý bol hlavným spravodajcom návrhu, uviedol:
"Som nadšený, že Európsky parlament dnes schválil dohodu dosiahnutú v rámci trialógu o normách CO2 pre osobné a dodávkové vozidlá. Toto nariadenie znamená ambicióznu revíziu cieľov na rok 2030 a 100 % cieľ na rok 2035, čo je nevyhnutné na dosiahnutie klimatickej neutrality do roku 2050. Tieto ciele vytvárajú jasnosť pre automobilový priemysel a stimulujú inovácie a investície pre výrobcov automobilov. Okrem toho nákup a jazda s vozidlami s nulovými emisiami budú pre spotrebiteľov lacnejšie a rýchlejšie sa vytvorí trh s ojazdenými vozidlami. Čistá jazda sa tak stane dostupnou pre každého!"
Podľa očakávania návrhu zásadne odporovali aj pravicoví liberáli a konzervatívci zo skupiny z ECR. Podľa nich bude rozhodnutie zakázať spaľovacie motory stáť Európu státisíce pracovných miest a zanechá životne dôležitý európsky priemysel nebezpečne závislý od batérií, surovín a vzácnych zemín pochybného pôvodu a dostupnosti.
Tieňový spravodajca ECR Pietro Fiocchi v plenárnej rozprave uviedol: "V dôsledku tohto rozhodnutia prídu v Európe o prácu státisíce ľudí. Dôležité je aj to, že sa staneme úplne závislí od mimoeurópskych krajín, najmä od Číny - napríklad pokiaľ ide o mikročipy, lítium, kobalt atď. … Vplyv na životné prostredie - napríklad v Afrike, kde sa ťažia dôležité suroviny pre elektromobily - je hrozný. Musíme to dať do súvislosti so znížením emisií CO2, ktoré chceme dosiahnuť!"
Ilustračné foto: Energie-portal.sk Ako hlasovali slovenskí europoslanci
Plénum schválilo návrh pomerom hlasov 340 za a 279 proti, 21 sa zdržalo.
Návrh prešiel vďaka výraznej prevahe ľavicových strán v Európskom parlamente. Zloženiu europarlamentu a ideovým pozíciám jeho skupín sme sa venovali v samostatnom článku.
Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.
Predplatné obsahuje:
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
- Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť
chcem získať predplatné
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.